13.10.2011

Gönderen:|Hastalıklar | 477 Yorum

Yetişkinlerde göz yaşarması ve tedavisi

Göz yüzeyine sürekli olarak salgılanan gözyaşı, düzenli olarak toplanarak burun boşluğuna akıtılmaktadır. Bu işlem çok ince kanalcıklar, gözyaşı kesesi ve gözyaşı kanalı üzerinden gerçekleşir. Bu sistemin düzgün çalışmaması durumunda, gözyaşı göz yüzeyinde birikerek kapaklardan taşar ve yanaklara doğru akarak göz sulanmasına neden olur.

Gözyaşı kanal tıkanıklığı olarak bilinen bu problem, oküloplastik cerrahi pratiğinde önemli bir yer tutar ve genellikle bebekler ile yetişkin yaşlarda olmak üzere, iki farklı klinik tablo olarak karşımıza çıkar.

Önceden herhangi bir problem olmayıp, orta yaş veya üzerinde ortaya çıkan sulanmalar genellikle kanalın alt ucundaki tıkanıklar nedeni ile görülmektedir. Bu problem, yetişkinlerdeki en sık göz sulanması nedenidir. Bu tür olgularda, genellikle tedavi cerrahidir. Detaylı bir hikâye, muayene ve klinik testlerin ardından planlanacak cerrahi girişim, oküloplastik cerrahinin oldukça başarılı olduğu müdahalelerin başında gelmektedir.

Gözyaşı kanalı ameliyatı, gözyaşı kesesi ile burun boşluğu arasında bir pencere açılması için yapılan bir ameliyattır. Yeni açılacak bu pencere sayesinde, göz yüzeyine salgılanan gözyaşı, buradan toplanarak normalde olması gerektiği gibi, burun boşluğuna akıtılabilecektir. Bu tür ameliyatlar gerek cilt kesisi ile gerekse hiçbir kesi yapmadan lazer fiberi yardımı ile yapılabilmektedir. Göz pınarı ile burun sırtı arasında yapılacak bir cilt kesisi ile yapılan ameliyatlar açık ameliyatlardır ve başarı şansı en yüksek olan ameliyat tekniğidir. İnce kanalcıklardan ilerletilen lazer fiberi ile bıçaksız olarak gerçekleştirilen ameliyat ise, son yıllarda daha popüler olan, kanama, bıçak ve dikiş olmayan bir yöntemdir. Her yöntemin, kendine özgün avantajları mevcuttur ve bu avantajlar her olgu için ayrı ele alınmalıdır

 

Açık cerrahinin avantajları

Kanal ağızlarının veya kanalcıkların lazer fiberini ilerletemeyecek kadar dar olduğu olgularda açık cerrahi tercih edilmektedir.

Gözyaşı kesesi içinde lazer fiberinin ilerlemesini engelleyecek derecede darlık bulunan olgularda ve lazer ışığının burun içinden görülemediği olgularda da lazer cerrahisi uygun olmamakta ve açık ameliyat tercih edilmektedir.

Burun içinden görüntüleme gerektireceği için, lazer cerrahisi burun içi darlık ve tıkanıklık bulunan olgularda uygun olmamaktadır. Bu tür olgularda, gözyaşı kanal ameliyatından önce bir burun içi ameliyatı da gerekli olabilmektedir.

Gözyaşı kesesi bölgesinde tümörden şüphelenilen olgular, açık cerrahi tercih edilmesi gereken diğer olgulardır. Çünkü bu tür olgularda, tıkanma nedenini tam olarak anlamak ve gerekirse biyopsi yapmak için, açık ameliyat uygulamak gereklidir.

Lazer ile cerrahi tedavi uygulanan olguların, cerrahiden sonra birkaç ay boyunca düzenli olarak 2 haftada bir takip edilmelerinde fayda vardır. Bu uygulama, lazer ile yapılan ameliyatın başarısını arttırarak açık ameliyat kadar başarılı bir seviyeye getirebilmektedir. Bu nedenle, ameliyattan sonra düzenli olarak takip edilmesinin mümkün olmadığı olgularda da açık cerrahinin tercih edilmesi uygun olabilir.

Bunların yanında, ciltte ameliyat izi kalmayacak olan ve cilt gerginliği az olan ileri yaş olgularda da kozmetik sonuçlar kötü olmayacağı için açık cerrahi tercih edilebilmektedir.

 

Lazer cerrahisinin avantajları

Lazer kullanılarak yapılan ameliyatlarda, lazer fiberi gözyaşının toplandığı ince kanalcıklardan ilerletilerek tıkanıklık bölgesi açılmaktadır. Bu yöntemde, cilt kesisi ve dikişlerine ihtiyaç yoktur. Lazer ışığı burun içine yerleştirilecek olan endoskop ile izlenmekte ve gözyaşı kesesi ile burun boşluğu arasında bir pencere oluşturulmaktadır.

Lazer sistemi ile yapılan ameliyatların en önemli avantajı estetik kusur oluşturmamasıdır. Bu nedenle, kozmetik sonuçların daha önemli olduğu genç olgularda, burun sırtında bir yara izi kalmaması açısından lazer cerrahisi tercih edilmektedir.

Lazer cerrahisinin diğer bir avantajı da cerrahi süresinin kısa olmasıdır. Kısa ameliyat süresinin tercih edilmesi gereken olgularda, lazer cerrahisi daha yararlı olacaktır.

Yöntemin diğer avantajları arasında kanama olmaması yer alır. Açık cerrahinin en önemli problemlerinden biri, ameliyat sırasında sık karşılaşılabilen kanama problemidir. Bu problem, genellikle ameliyatı zorlaştırmakta ve ameliyat süresini uzatmaktadır.

Gözyaşının emiliminde etkin olan gözyaşı pompa sistemini bozmaması, lazer cerrahisinin diğer avantajıdır. Açık ameliyat sırasında yapılan cilt kesisi ve göz çevresindeki kasların yerinden ayrılması gözyaşı pompa mekanizmasını kötü etkilemektedir. Bunun sonucunda, kanal açılabilse bile yeni kanalın çalışacağı garanti değildir.

Lazer cerrahisinin diğer bir avantajı da iyileşme döneminin kısa olmasıdır. Ayrıca nükseden tıkanıklıklara kolayca uygulanabiliyor olması da bu cerrahinin avantajları arsındadır. Daha önce ameliyat edilmiş ve ameliyat yerinde yapışıklıkların bulunduğu olgularda, açık ameliyat nispeten daha zor olmakta ve fazla miktarda kanama oluşmaktadır. Bu nedenle, nüks olgularda lazer cerrahisi bazen daha uygun olabilmektedir

Tüm bunların yanında, lazer cerrahisi ile başlandığı halde, cerrahi sırasında lazer ile devam etmenin uygun olmadığı düşünülen olgular da açık cerrahiye dönmek gerekebilmektedir. Bu nedenle, lazer cerrahisinin, açık cerrahi konusunda da tecrübeli ve gerektiğinde açık cerrahi ile devam edebilecek donanıma sahip ve oküloplastik cerrahi konusunda tecrübeli göz hekimleri tarafından yapılması başarı şansını arttıracaktır.

 

Doç Dr Ümit Beden

Göz Hastalıkları Uzmanı

Oküloplastik ve Orbital Cerrahi

www.umitbeden.com

 1. pınar cin says:

  merhaba

  ümit bey 33 yaşındayım.televizyon izlerken ve herhangi bir yere dikkatli bakarken gözlerimde sürekli yaşarma meydana gelmekte.gözyasşıyla beraber yanmada oluyor.sizce bir hekime başvurmam gerekrmi

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Pınar Hanım
   Kuru göz bulguları tarif ediyorsunuz
   Suni göz yaşı kullanabilirsiniz,
   şikayetleriniz geçmezse muayene olabilirsiniz
   Geçmiş olsun

 2. Hatice Sevim says:

  Ümit bey merhabalar annem 70 yaşında 4-5 yıldır gözlerindeki yaşlanma problemini çözemedik kanalları bir çok kez açtırmamıza rağmen sorun giderilemedi.Çok akıntı olduğundan yaşam kalitesini düşürüyor.Bu yaşta konu ile ilgili yapılabilecekler nelerdir. Yeriniz nerede size getirmek istiyorum saygılar.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Hatice Hanım
   Daha önce yapılan müdahaleleri detaylı bilmek isterim
   Mutlaka yapabileceğimiz bir şeyler vardır
   Annenizi görebilirsem sizi daha doğru yönlendirebilirim
   Memorial Ataşehir Hastanesi’ndeyim
   0 216 570 6666’dan randevu ayarlayabilirsiniz
   veya numaranızı verirseniz ben sizi aratabilirim
   Uygun olduğunuz bir zamanda bekliyorum
   Geçmiş olsun

 3. ümit bey
  merhabalar
  benim bebekliğimden buyana süren gözyaşarması (tıkanıklık)sorunum var ben bunun tedavisi için doktora başvurdum ama korktuğum için ameliyatından vazgeçtim şuan 27 yaşındayım ve amelıyat olmak istıyorum ama amelıyat izleri kalsın istemıorum bana bi tavsiyede bulunursanız sevinirim
  teşekkürler

 4. duygu says:

  Ümit bey merhaba,bende gözkuruluğu var damla kullanıyorum.Ben ağladığımda gözümden yaş gelmiyor 23 yaşındayım bir kere bile yaşım akmadı bugüne kadar küçükken ateşli hastalık geçirmişim sanırım bu yüzden gözüm kurudu.Hocam bu damlalardan sonra yaşım akacak mı ya da sadece gözümün daha fazla kuruması mı engellenecek lütfen cevaplayın teşekkürler

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Duygu Hanım
   Bu damlalar göz yaşı miktarını arttırmaz, sadece gözünüzün sürekli ıslatılmasını sağlar.
   Gözün sürekli ıslatılması göz kuruluğunun ağırlaşmasını engeller
   Uzun dönemde çok faydalı olacaktır, ilaçlarınızı aksatmayınız
   Geçmiş olsun

 5. Merhaba ümit bey
  30 yaşındayım yaklaşık 6 aydır sürekli olarak gözlerim yaşarıyor bilgisayar ve soğuk daha çok tetikliyor üç ayrı doktora gittim alerjik konjonktivit ve kirpik dibi iltihabı teşhisi kondu farklı damlalar kullandım fakat geçmedi.Hastalıktan öncesinde de ansızın göz yaşarmam oluyordu sanırım heyecan anında.Kanal tıkanıklığı olabilirmi ne yapmam gerekiyor.Teşekkürler.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Erkan Bey
   Kirpik dibi iltihabı bazen uzun sürebilir
   Tedavilerin aylarca devam etmesi gerekebilir
   Kanal tıkanıklığı konusundaki şüpheler sadece muayene ile çözülebilir
   Bazı küçük testler bize gözyaşı kanalının çalışıp çalışmadığını açıklayabilir
   Bunun için muayene olmanız gerekecektir
   Geçmiş olsun

 6. Ümit Bey, 22 yaşında bayanım. 3 aydır sağ gözüm akıyor, gözyaşı kanalım tıkanmış. Benim size sorum bunun nedeni nedir? Psikolojik sıkıntı, stres bir etken midir? Gözyaşı kanalı nelerin sebebi olarak tıkanabilir?

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Sn JOİ
   Gözyaşı kanalının tıkanması, kanalın alt ucundaki büzüşme nedeni ile oluşur. Bunun nedenini günümüzde halen tam olarak bilmiyoruz fakat stresin bu konuda önemli bir etken olmadığı kesin. Sebep ne olursa olsun, problemin çözümü yeni bir kanal açılmasıdır ve işlemin tek seferdeki başarı şansı oldukça yüksektir (%95).
   Geçmiş olsun.

 7. ümit bey mrblar ben 29 yaşındayım ve trafik kazası geçirdim 2 senedir estetik ameliyat oluyom ve bu kazadan sonra sag tarafdan darbeyi aldım yüzümden kazadan sonra göz yaşı akmaya başladı ameliyat oldum 1 hafta oldu tüp takıldı eskiye azaldı ama akıyo dr dedigi ödem çok fazla ve tıkalı diyo merak ettigim sizce gözyaşından kurtulabilecekmiyim tşkler

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Çiğdem Hanım
   Kanal ameliyatları sonrası erken dönemde bir miktar sulanma olabilir
   Uzun dönem sonucunu görmek lazım
   Başarısız olur ise tekrar ameliyat düşünülebilir
   Kaalardan sonra, bir veya daha fazla ameliyatla da olsa, sulanmadan kurtulma şansınız genellikle mevcuttur
   Geçmiş olsun

   • Onur ÖZEL says:

    Doktor bey yardımınıza ihtiyacımız var. Oğlum 17 Aylık iki kez kanala girilerek açıldı doktorlar vücut yara olarak algılayıp kısa sürede iyileştiriyor probing denilen işlem yapılıp tüp yerleştirilecek dediler ve Atatürk Üniversitesine yönlendirdiler.Burada 7 gün önce tüp yerleştirildi bir krem bir de damla verildi ancak oğlumun gözünde aşırı derecede çapaklanma var ve sulanma mevcut. Ameliyatı yapan Prof. Dr. İbrahim KOÇER e ulaşmak mümkün değil araki bulasın.bir fikir verebilir misiniz?

    • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

     Onur Bey
     Tüp takıldıktan sonra sulanmanın kaybolması için 1-2 hafta beklemek gerekir
     Operasyon sırasında kemik kanalda darlık tespit edildi ise bunu doktorunuzdan öğrenebilirsiniz
     Geçmiş olsun

     • hocam benim çocukluktan beri gözümde yaşarma var şuan 28 yaşındayım ilk ameliyatımı 1998 oldum burnumdan tüp takıldı ama tüp çıkarıldıktan sonra gözümde yaşarma devam etti en son olarak 2013de nisanda lazer yoluyla tüp takıldı 3gün oldu tüpü çıkartalı ama şuan hala gözümde yaşarma var hocam sizce normalmi gözümde hala YAşarma olması hocam beni bülgilendirirseniz çok sevinirim..

     • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

      Esra Hanım
      Tüp alındıktan sonra bir miktar sulanma olabilir
      Fakat devam ederse doktorunuza danışınız

    • ecem serra says:

     benim gözümde 10 yıldır yaşarma var sürekli oluyor.göz yaşı kanalında daralma olduğu söylendi. su enjekte edildi kanallar açık denildi.tüp konup burundamı ne küçük kanal açılacağı söylendi. ne yapmalıyım. bunun için dr me güvenmek ve başarılı operosyon geçeirmek istiyorum.tavsiyelerinizi bekliyorum

     • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

      Ecem hanım
      Gözyaşı kanal ameliyatları kliniğimizde yüksek başarı oranları ile yaplmaktadır
      Bebeklik yaşlarından sonra sadece tüp takılması başarılı olmayacaktır
      Kanal ameliyatına ihtiyacınız olabilir veya başka bir sorun var ise onu çözümü gerekecektir
      İstediğiniz zaman değerlenirilmek üzere randevu alabilirsiniz
      Geçmis olsun

 8. merhaba annemde 20yılı askın gözyası damar tıkanıklıgı var bırcok kez actırdık ama tekrar yenıledı ben izmirden yazıyorum sıze kaşkaloğlu göz merkezıne gıttık acıl amelıyat önerdı sorum şu bu amelıyat lazerle basarı oranı düşük oldugunu dedı doktorumuz genel anestezı altında burun içinden girilerek yapılabılır dedı lazer gercekten guvenılır değilmi siz ne düşünüyosunuz ve malıyetıde bayagı yuksek cıktı

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Merve Hanım
   Nüks ameliyatlar genelde daha sorunludur
   Muayene bulgularına göre bazen lazer, bazen se açık cerrahi tercih ediyoruz
   Görmeden yorum yapmam çok doğru olmaz
   Kanalların durumunu incelemem gerekir
   Geçmiş olsun

 9. abdurrahman says:

  merhabalar Ümit bey ben 22 yaşındayım doğduğumdan beri sürekli olarak sol gözüm yaşarır bu rahatsızlık ilerde ciddi sorunlara yol açar mı?daha önce bir kaç defa doktora gittim ama imkanlar doğrultusunda tam bir tedavi olamadım ve hepside ameliyat önermişlerdi siz ne önerirsiniz teşekkürler

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Abdurrahman Bey
   Göz yaşarmaları genellikle gözyaşı kanalındaki tıkanıklıklardan kaynaklanır. Bu sorunlarda ameliyat ile çok başarılı sonuçlar alıyoruz. Tıkanıklığın yeri ve şekli de önemli olduğu için sizi görebilirsem daha sağlıklı yorum yapabilirim.
   Geçmiş olsun
   Doç Dr Ümit Beden
   Memorial Ataşehir Hastanesi
   Ataşehir, İstanbul

 10. hurşit sağır says:

  hocam kolay gelsin benim gözlerim sulanıyo ve ayağı kalktığımda baş dönmem oluyo nededndir acaba

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Hurşit bey
   Göz sulanması farklı nedenlerden kaynaklanabilir
   Gözyaşı kanal tıkanıklığı da bunlardan birisidir
   Baş dönmesinin ise gözünüz ile bir bağlantısı olduğunu sanmıyorum
   Geçmiş olsun

   • Ramazan Şahin says:

    Merhaba Hocam,
    Soğuk havaya çıkıldığında gözlerin yaşarması bir hastalık mıdır yoksa normal bir durum mudur,ne yapılmalıdır?
    Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

    • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

     Rahatsızlık verecek kadar fazla ise muayene olmakta fayda var

     • şule says:

      Hocam kolay gelsin ben 28 yaşndayım ve yaklaşık 10 yıldır gözlerimde akıntı meydana geliyor,gaziantepte gitmediğim doktor neredeyse kalmadı damla veriyorlar ama geçmiyor,makyaj yaptığım zaman daha fazla oluyor,göz kenarlarından yanaklarıma sürekli aktığı için göz kenarlarım sürekli tahriş olmuş durumda.artık çok rahatsız oluyorum bir kere akmaya başlayınca günboyu devam ediyor ve gözlerim şişiyor ,ne yapmam gerekir ameliyatmı olmam lazım,yardımınız için teşekkürler.

     • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

      Şule Hanım
      Gözyaşı kanalı tıkanık ise ameliyat fayda edecektir
      Başka bir sorun var ise onun telafisi gerekir
      Geçmiş olsun

 11. Ümit Hocam merhabalar,
  28 yaşındayım, yaklaşık 3 ay evvel bir kanal tıkanıklığı yaşadım, çeşitli damlalar ve antibiyotik ile durumu atlattım sandım, kanala su verilince genzimdden geldi. Ancak uzun bir süredir kesede sertlik hissediyordum, doktorum iltihabın bir kısmını bastırarak aldı,durum ameliyata doğru gidiyor gibi dedi. yeniden antibiyotik ve damlaya başladım. önümüzdeki hafta kanaldan su vererek bakacağız ve karar verecek. Dün geceden beri şiddetli ağrı ve batma söz konusu 🙁 ağrı kesici ile geçiremiyorum. Antibiyotiğe başladığım halde bu şekilde ağrı, batma olması normal midir ? Ayrıca gözümün şekli de değişti, gözle görülür şekilde yukarı doğru kayma var. Fikriniz nedir ?
  çok çok çok teşekkür ederim
  sevgiler,

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Eda Hanım
   Göz yaşı kanal tıkanıklığı bazen sizdeki gibi ağır enfeksiyonlara neden olabilir
   Bu durum gerçekten ağrılıdır ve ameliyat gerektirir
   Ameliyatın ise enfeksiyon antibiyotikler ile kurutulduktan sonra yapılması daha sağlıklıdır
   Geçmiş olsun

 12. DAMLA ZAFER says:

  Doktor Bey,

  Anneannem 80 yaşında ve uzun zamandır gözyaşı kanalı tıkanıklığı var. Son 1 aydır iltihap kaptı ve gözü şişti. Doktorların verdiği anibiyotiklerle ihtihap kurutuldu gözündeki şişlik indi. fakat bu sabah tekrardan iltihaplanmış ve şişmiş. Bugün tekrardan doktora gitmiş. Kesinlikle ameliyat demişler. Amliyat olmazsa iltihabın kana karışabileceği ve farklı sorunlara yol açabileceği söylenmiş. Yaşının ileri olması dolayısıyla bu ameliyatta herhangi bir komplikasyon olması söz konusu mudur? Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Sn Damla Meral Zafer
   Gözyaşı kanal tıkanıklığı bu yaşlarda enfeksiyon olmadıkça ameliyat edilmeyebilir
   Enfeksiyonların olması ameliyat gerektirir
   İlaçlar ile enfeksiyonlar kurutulursa ve devamında sürekli damla kullanarak enfeksiyon önlenebilirse ameliyat olmayabilir
   Aksi takdirde, bu tür ağrılı enfeksiyonların tekrarı ameliyatı gerektirecektir
   Ameliyatın kendisinin yaş açısından bir zorluğu yoktur, anestezinin riskleri için anneannenizin değerlendirilmesi gereklidir
   Geçmiş olsun

 13. Buğra Aydoğdu says:

  Merhaba Ümit bey. Benim sorunum şu; küçüklüğümden beri gözüm nedensiz yaşarmakta. Karşımda biri göz damlası damlattığında, karşımdaki birinin gözü yaşardığında benimde gözüm yaşarıyor. Ayrıca göz yaşarması olayı aklıma geldiğinde bile kendime engel olamayıp gözlerim doluyor.Bazende durup dururken gözlerim yaşarıyor ve 3-4 dk. bu durum geçmiyor?

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Buğra bey
   Anlatığnız durum daha çok duygusal bir tablo
   Bir çok insanda rastladığımız bir sorun
   Bunu gerçek bir kanal tıkanıklığı ile ilgisinin olup olmadığına ayrıca bakmak gereklidir
   Geçmiş olsun

 14. slm ümit hocam annemin bir gözü 15 senedir görmüyor ama şu iki sene içinde gözü yaşarmaya başladı acaba ameliyatla acılma olanağı var mı bu yaşarma bizi ümitlendirdi şimdide verdiniz bilgilere teşşekürler hocam saygılar

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Halil Bey
   Göz yaşarması ile görme potansiyeli arasında bir ilişki yoktur
   Bu konuda yorum yapabilmem için annenizi muayene etmem gereklidir
   Geçmiş olsun

 15. Hocan Bir kaç gündür güzyaşı oluyor ders çalışırken daha fazla olmaya başladı 40 yaşındayım açıköğretim de okuyorum sadece göz yaşartısı var acıma kakılma yok sadece sağ gözümden yaş akıyor yardımcı olursanız memnun olurum teşekkür ederim,

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Sn Civan Koca
   Göz yaşarması refleks-aşırı gözyaşı üretiminden veya gözyaşı kanal tıkanıklığından kaynaklanıyor olabilir. İkisinin tedavisi farklıdır. Bunun için muayene olmanız gerekecektir. Geçmiş olsun

 16. Hocam soyiminizi yanlış yazmışım sonradan farkettim özürdilerim

 17. SEDEN YILDIZ says:

  Merhaba Ümit Bey,
  Ben 31 yaşındayım ve İzmir de yaşıyorum.Uzun zamandır kapalı ortamdan dışarı çıktığımda, rüzgarlı nemli havalarda gözlerim yaşarıyor.Gözümün üstünde baskı ağrı hissediyorum.Sinüzit kaynaklı olabilir mi bu ağrı yada basınç bilemiyorum ama gözüm ve burnum sürekli akıyor.Sebebi tıkanıklık olabilir mi_?

  Teşekkür ederim.

 18. SEDEN YILDIZ says:

  Hocam eklemek istediğim bikaç şey daha var: Belli bir noktaya dikkatli baktığım zaman da gözde yaşarma oluyor ve bir de makyaj yaparken.. Ayrıca gözümdeki yaşlar kapaktan dışarı taşıyor.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Seden Hanım
   hem göz hem de burun akıntısı var ise, sinüzit olma ihtimaliniz yüksek
   Gözyaşı kanal tıkınıklığında burun akıntısı olmaz
   Geçmiş olsun

 19. Merhaba, son zamanlarda hafif ruzgarli havalarda ve biraz hizli yurusem kapali alanlardada olusan yogun bir goz yasarmam mevcut.
  Bunun nedeni nedir? Ne yapabilirim?
  Tesekkurler.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   İrem hanım
   Gözyaşı kanalı tıkanıklığının ilk aşamalardaki belirtisi rüzgarlı havalarda göz yaşarmasıdır
   Yine de göz yaşarmasının diğer nedenlerinin incelenmesi için muayene olmanızda fayda vardır
   Muayene sonrası sağlıklı yorum yapmak mümkün olacaktır
   Geçmiş olsun

   • Hulya kete says:

    Ben hulya kete 32 yasındayım 2gun önce kanal tıkanıklıgından dolayı ameliyat oldum ama gozüm yine sulanıyor daha şişlik ve morluklar var haliyle kanalım açılmamış olabilirmi kontrole
    gidicem ama bir hafta sonra beni bilfilendirebilirmisiniz hocam lütfen çok kafama takıyorum ya açılmadıysa

 20. sevinc duman says:

  Merhaba Ümit Bey
  Annem 67 yaşında devamlı göz yaşarması var doktora götürdüğümüzde gözün arka tabakasında kanama oluştuğunu bu yüzden tıkalı olduğunu göz anjıosunun yapılmasını önerdi bu arada göz sinirine yakın olduğunu söyledi acaba bu riskli bir durumudur bu konuda bizi bilgilendirseniz sevinirim
  Teşekkürler

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Sevinç Hanım
   Göz yaşarması ile retina damar tıkanıklığını ilgisi yoktur
   Göz anjiosunun her ilaçla olabilecek allerji dışında bir riski yoktur
   Retina damar tıkanıklığının tedavi sürecü biraz uzun sürebilir
   Takiplerini aksatmayınız
   Geçmiş olsun

 21. Ayşen Yalçıner says:

  Ümit Bey merhaba,
  Kasım 2011’de geçirdiğim deviasyon ameliyatı sonrasında sağ gözyaşı kanalımda tıkanıklık ortaya çıktı,lavaj ve çekilen film sonucu tıkanıklık netleşti.Bir kaç doktor ile görüştüm çoğu burun üzerinden kesi ile ameliyatı öneriyor.Size sormak istediğim lazer ile yaılan ameliyat ile kesi olan ameliyatın arasındaki başarı oranı farkı ?
  Tavsiyelerinizi bekliyorum,çok teşekkürler.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Ayşen Hanım
   Göz muayene bulgularınıza göre lazer veya açık cerrahi seçimini yapmak daha doğrudur
   Açık cerrahi başarısı lazere göre biraz daha yüksektir
   Geçmiş olsun

 22. CEMAL ÖZLÜ says:

  hocam mrhb;
  benim 4 yaşında bir kızım var bundan 4 ay önce kızım aşil tendon ameliyatı oldu ondan sonra özellikle bilgisayara bakarken ve ara sıra gözlerinde yaşarma olmakta ve odaklandığı yere bakamıyor değerli cevaplarınız için teşekkürler

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Cemal Bey
   Bu durumun ameliyat ile ilgisi olduğunu düşünmüyorum
   Kızınızda gözlük kusuru olabilir
   Bu açıdan değerlendirilmesinde fayda vardır
   Geçmiş olsun

   • cemal özlü says:

    hocam cvp için teşk.ederim

    size yazdıktan sonra doktora gittik muayene sonrası gözlerinde alerji var dedi 2 tane damla verdi ve kullanıyoruz ama bi tanesi sanki yan etki gösterdi ağız tadında değişiklik bide tuzlu diyor damlatınca ilacın biri fml ama diğerini hatırlayamadım.ameliyattan kastım gözleri kapanmasın diye ilaç sürülmüş hatta ertesi gün gözlerinin altları morarmıştı sorduğumuzda verdikleri cevaptı bize bu yaşarma özellikle bilgisayarda oluyor tv de olmuyor

 23. Merhaba Ümit Bey;
  Ben 25 yaşındayım.Son 8-10 aydır sol gözümde akma var.iki kez özele gittim; damla verdi ama geçmedi, ikincisinde ameliyat gerekebilir dedi.Bence devlet hastanesine gittim; nükleer tıpa yönlendirdi, alt kanal açık dedi, üst kanal kapalı dedi.ameliyata gerek yok, bu şekilde yaşayabilirsin dedi.düşük numaralı gözlük verdi, bilgisayar kullanırken takarsın dedi.Ama bu sol gözümün akıntısı beni rahatsız ediyor.Bir süre sonra dalgınlık ve dikkat dağınıklığı yapıyor.Gözlüğü almadım, ne önerirsiniz?

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Buket Hanım
   Kanalın üst ucu tıkalı olduğunda da farklı cerrahi yöntemler ile sorunu giderebiliyoruz
   Sizi bu açıdan değerlendirebilirsem sağlıklı önerilerde bulunabilirm
   Geçmiş olsun

 24. ümit direkçi says:

  merhaba ümit bey sorunum gözlerimden yaş akıyor olması ve güneşte tam açamıyorum bulanık görüyorum uzağa bakınca yaş akıyor dktara gittim biri gözlük verdi kullanmadım birine gittim merhem ve damla verdi sizce sorun nedir ne önerirsiniz lütfen yardımcı olun

 25. ünal özgan says:

  46 yaşındayım 2 senedir gözlerim dışarıda yürürken daha belirgin bir şekilde sürekli yaşarıyor grip soğuk algınlığı olduğunda dahada artıyor ilaç kullanarak düzelir mi yoksa ameliyat olmam mı gerekiyor saygılar

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Ünal Bey
   Dışarıda gözlerin yaşarması gözyaşı kanal tıkanıklığına işaret eder
   Teşhis doğru ise çaresi ameliyattır
   Bu açıdan değerlendirmek gereklidir
   Geçmiş olsun

   • ünal özgan says:

    tedaviyi açık ameliyat mı? yoksa ışınla mı? tavsiye edersiniz. kamuda görevliyim sağlık giderlerini devlet karşılıyor mu? bu ameliyat için ben ne kadar bütçe ayırmam gerek, irtibata geçebileceğim telefon bildirirseniz memnun olurum Saygılar..

    • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

     Ünal Bey
     Bu işlemler lazer ve açık ameliyatla yapılabiliyr
     Gözlerinizin muayene bulgularına göre önerim değişebilir
     Hastanemizde SGK anlaşması yok
     Fiyat bilgisi için Memorial hastanesi Göz bölümünü arayabilirsiniz
     444 7 888 – (4393)

 26. Emine Akduman says:

  bende göz kuruluğu var. en son gittiğimde doktor gözüme tıpa takılacağını söledi. sizce ne yapmalıyım?

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Tıkaçlar göz kuruluğunda oldukça faydalı olabiliyor
   Karar sizin tabii ki
   Geçmiş olsun

 27. cansu özdemir says:

  Ben 15 yaşındayım.Daha önce hiç gözüm yaşarmazdı.Birgün içinde en az 10 dakika ara ile gözüm yaşarmaya başladı. Yaşarmadan önce burnumda bir sızı oluyor ve daha sonra su göz kapağımdan taşıyor.Bunun nedeni ne olabilir.TEŞEKKÜR EDERİM

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Cansu Hanım
   Geçici göz yaşarmalarının onlarca farklı nedeni var
   Devam ederse muayene olmanızı öneririm
   Geçmiş olsun

 28. Ege Balıkcıoglu says:

  Merhaba Ümit Bey benim sol gözümde kanama oldu sebebini ve nasıl tedavi öneriyorsunuz …saygılar

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Ege Bey
   Kanamanın bulunduğu tabakaya bağlı olarak çok farklı nedenler düşünülür
   Muayene olmanızı öneririm
   Geçmiş olsun

 29. mediha says:

  Merhaba Ümit bey
  benim sorunum sabahları işe gitmek için evden çıktıgım andan itibaren iki gözümden sürekli yaşlar geliyor çok fazla yasarıyor dışardan bakıldıgında ağladgımı sanıyorlar o kadar çok yaş geliyor nedeni ne olabilir özellikle sağ gözümden çok geliyor. Şimdiden tşkler

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Mediha Hanım
   Gözyaşı kanal tıkanıklığını tarif ediyorsunuz
   Bunun çözümü için farklı yöntemler mevcuttur
   Muayene olmanız durumunda hekiminizden bu durumun tedavisi hakkında görüş alabilirsiniz
   Geçmiş olsun

 30. yağız says:

  mrb hocam ben 33 yaşımdayım yaklaşık 10 yıldır gözlerimde yaşarma oluyor özellikle gülerken aşırı sulanma ve akma oluyor ve gözlerde devamlı bir şişlik oluyor dr gittiğimde bir sorun yok diyip yolluyorlar bana yardımcı olursanız cok sevinirim şimdiden tskler

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Yağız Bey
   Sizin durumunuz için muayene etmeden yorum yapmam zor
   Gülerken yaşarma doğaldır
   Fakat bu beraberinde kanal tıkanıklığı olmadığı anlamına da gelmez

 31. taha suyol says:

  göz yaşarma ve kaşıntı şikayeti üzerine doktora gittim göz filmi istedi çektirdim ama sonuçlarda sağ gözyaşı kanalı tamamen sol gözyaşı kanalı ise kızmen tıkalı ve gözyaşının torbada biriktiğini soyledi. ama dedi ilerde gözlere zaarar vermez bu rahatsızlığın yani amelyat olup olmamam benim kararımmış. bundan sonra gözlerim yaşardığından bi sereye sonraya kadar bulanık görme ve çift görüyorum . örneğin okuduğum bir cümle üstüne aynı şekilde yazılmış bir cümle daha görüyorum. bu bulanık görmem gözün bozuk olduğu anlamına gelirmi ?

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Göz yaşarması görme bozukluğu yapabilir
   Kanal tıkanıklığı tespit edilmiş ise bunun tedavisi şikayetlerinizi düzeltecektir
   Bunun yanında, görme bulanıklığı ve çift göme yapabilecek başka bir çok hastalık ta mevcuttur
   Geçmiş olsun

 32. sayın hocam vermıs oldugunuz bılgılerdendolayı tesekkur edıyorum ben 32 yasındayım esımde 5 yıldır gozyasermesı var son bırbucuk yıl ıcınde 3 kez amalıyat oldu ama bır sonuc alamadık bana yardımcı olun lutfen

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Erol Bey
   3 kez ameliyat olmanız durumu zorlaştırıyor
   Eşinizi değerlendirebilirsem yapılabilecekleri konuşabiliriz
   Yine de düzelme ansı vardır sanıyorum
   Geçmiş olsun

   • sayesekkueın hocam son care lazer tedavısı dedıler sızce nasıl olur tesekkur edıyorum

    • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

     Erol Bey
     Son çare diye düşünmek yanlış olur
     Açık cerrahi benim acımdan daha aydınlatıcı olurdu
     Bu şekilde sorunun daha iyi anlaşilmas mümkün olabilir ve çözüm üretilebilir

 33. muhammet says:

  hocam ben 17 yaşındayım ve dışardayken karşıya bakarak yürüyemiyorum gözlerim yaşarıyor ve kızarıyor görmede bir sıkıntım yok nedeni ne olabilir sizce daha

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Muhammet bey
   Allerjik konjonktivit, kirpik iltihabı veya ışık hassasiyeti olabilir
   Tedaviden fayda görebilirsiniz
   Muayene olmanız faydalı olacaktır

 34. Günay AKSU says:

  Ümit bey merhaba,

  Öncelikle tüm soruları içtenlikle cevapladığınız için Sizi müthiş saygı duydum, Benim sorunum; 32 yaşındayım 3 haftadır doktora projesi sebebiyle 3-4 saatlik uykuyla duruyorum ve şu son zamanlarda gözlerim yaşarmaya başladı sebebi ne olabilir acaba, ikinci sorum, 3 aylık bir bebişim var ancak doğdu doğalı burnu ve boğazı tıkalı ve tedaviye devam ediyoruz ancak bebeğimin sağ gözü çok akıyor ve çapaklanıyor 3 sefer doktora götürdüm hepsi farklı birşeyler söyledi (boğaz ve burun tıkanıklığından yada göz kanal sıkışıklığı dediler ve masaj önerdiler) Sizce sebebi ne olabilir.

  Teşekkürler
  Saygılarımla

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Günay Hanım
   Sanırım sizde kuru göz problemi var
   Yoğun çalışma döneminde olabilir ve refleks olarak sulanma gelişir
   Bebeğinizde büyük ihtimalle gözyaşı kanal tıkanıklığı mevcuttur
   Masaj ile tedavi denenebilir
   Düzelmezse ileride basit bir sondalama yapılması gerekebilir
   Geçmiş olsun

 35. Merhabalar, son günlerde gözlerimde yanma ve sulanma başladı acaba nedeni nedir ve ne yapmam gerekiyor.

  Teşekkürler.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Esin Hanım
   Bahar aylarında allerjik problemleri sık görüyoruz
   Bu nedenle muayene olmanızda fayda vardır
   Geçmiş olsun

 36. Kubilay KALEMOĞLU says:

  Merhaba,

  Hocam sol gözümden yaş akıyor ve burun kemiğine birleşen noktada acıma var neden olur acaba daha 2 gün oldu ama halen devam etmekde.

  İlginize teşekkürler.

 37. ferhat says:

  ümit bey merhaba benim sorunum göz yaşım günde 4 defa falan kendi kendine akıyo ama fazla bir akma yok bunun nedeni nedir ? doktora gitmem gerekirmi ? cevabınızı bekliyorum tesekkurler 🙂

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Ferhat Bey
   Gözyaşı akması için muayene olmanızda fayda vardır
   Allerjik problemlere bağlı olabilir
   Geçmiş olsun

 38. Büşra Karataş says:

  Merhaba ümit bey benimde bir sorunum var. 22 yaşındayım yaklaşık 5 yıldır lens kullanıyorum ve gözlerimin dereceleri ilerlemiş 3 olmuş her ikiside yaklaşık 3 aydır gözlük kullanıyorum.Gözlerimde sürekli yaş akıyor.Gerek tv izlerken olsun,gerek bilgisayar kullanırken olsun.Hiçbirşey yapmadan dahi akıyor ve aşırı derecede yanma yapıyor.sizce neden olabilir ?Kolay gelsin iyi çalışmalar diliyorum şimdiden teşekkür ederim.

 39. sedat dilek says:

  Ümit bey merhaba
  benim yaşım 16 fakat devamlı olarak güneş ışınlarına maruz kaldığımda bilgisayarda fazla oturduğumda ve soğuk havalarda devamlı göz yaşarması meydana geliyor gözlük veya lens kullanmıyorum. gözümün yaşarması beni çok rahatsız ediyor
  saygılarımla.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Sedat Bey
   Muayene olabilirseniz gerekli tedaviler düzenlenecektir
   Geçmiş olsun

 40. 19 senedir gözüm akıyor gözüm akarken burnum akiyor ve neden hocam köyde oldugum icin alarcık birşey olabilirmi

 41. aziz özdemir says:

  ümit bey merhabalar ben 19 yaşındayım gözlerim şaşı uyurken gözlerimi iyi kapatamıyorum gündüz de çok göz yaşarması yaşıyorum bunun çözümü nedir ameliyat olamıyorum göz yaşarmasına bir çözüm var mı teşekkürler…

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Sevgili Aziz
   Göz yaşarmanın sebebi gece gözlerini kapatmadığın için oluşan kornea kuruması ise, bunu düzeltmek gerekir
   Veya gözyaşı kanalı tıkanıklığı mevcut ise buna yönelik müdahalede bulunmak gerekir
   Bu nedenle muayene olmanda fayda var
   Geçmiş olsun

   • aziz özdemir says:

    ümit bey nasıl düzeltilebilir yardımcı olabilirmisiniz rica etsem doktor ameliyat olursun ama dedi riskli düzelebilirde hepten kötüde olabilir dedi yardım ederseniz sevinirim

    • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

     Muayene edebilirsem detayları tartışabiliriz
     Gözünün durumunu bilmeden yorum yapmak istemiyorum
     Geçmiş olsun

     • Aziz Özdemir says:

      ümit bey muayene olmak istiyorum mail adresime ulaşabilirmisiniz rica etsem ? nerede muayene yeriniz ?

     • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

      Aziz Bey
      Size iletişim ile ilgili mail gönderildi
      Geçmiş olsun

 42. merhabalar iyi günler ben 19 yaşındayım gözlerim küçüklükten beri sulanma yapıyor ve birkaç senedir baya sıklaştı bunun tedavisi nasıl olur yardımcı olabilirmisiniz kolay gelsin…

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Sevgili Emre
   Göz sulanmasının çok farklı nedenleri vardır
   Muayene olabilirsen nedene yönelik çözüm üretilebilir mutlaka
   Geçmiş olsun

 43. Elif Gürsoy says:

  mrb ümit bey ben 27 yşındayım 1993 senesinde lösemi hastasıydım o zaman gözümde yara çıkmıştı bi çok doktora gitmiştim göz pınarı tıkanmış dediler fakat 20 yaşına gelmeden ameliyat yapamayız dediler müdahale yapılamadığı için tıkanıklık tüm bölgeye yayılmış bende korktuğum için bi türlü ameliyat olamadım ama sürekli yaşarması beni rahatsız ediyo artık, ameliyat olmazsam ileride bi sorun yaratırmı bana yardımcı olurmusunuz teşekkürler şimdiden

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Elif Hanım
   Tıkanıklığın yerine ve ağırlığına göre tedavi seçenekleri değişir
   Her durumda yapılabilecek bir şey vardır, muayene bulgularına göre karar vermek gerekir
   Geçmiş olsun

 44. Yılmaz Birlikbaş says:

  Hocam merhaba

  Uzun yıllardır göz kanallarımda tıkanıklık vardı. Bir çok kez iğne ile açıldı.İlaçlar kullandım. Özellikle son bir yıldır; göz kirpiklerimde iltihaplanma var.Gözlerimde allerjik aşırı yaşarma var ve kışın da vardı şu günlere de. Silmek zorunda kalıyorum devamlı. Eskiden beri genellikle burnum kurdur ama sorun başlayalı son bir yıldır burun içerisi de aynen gözlerim gibi sürekli yaşarıyor. Göz kanallarının çalıştığını hissediyorum.Bir sorun yok gibi.

  Bu sorunlar nedeni ile bir yılı aşkın süredir Dr. kontrolünde olup sürekli damla kullanıyorum. Şu anda Pred forte %1 ve Relestat 0.5 mg/ml kullanıyorum. Doktorum bu problemler zor geçer diyor.

  Bana ne önerirsiniz acaba ? Seaygı ve sevgiler.

  bana

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Yılmaz Bey
   Problemleriniz kronik görünümde
   Doktor takiplerini aksatmayınız
   Düzenli tedavi sonucunda mutlaka rahatlayacağınızı düşünüyorum
   Geçmiş olsun

 45. Salih Çalışkan says:

  Merhaba, ben de gözyaşı kanalı tıkanıklığı hastalığından muzdaribim.Dün özel bir hastaneye gittim.Lazerle yapılan müdahalelerin çok başarılı olmadığını o yüzden açık ameliyat yapılması gerektiğini söylediler. Size birkaç soru soracağım: Siz lazerle müdahaleyi önerir misiniz ? Açık ameliyatlarda iz kalma riski var mı ? Ameliyattan kaç gün sonra işime dönebilirim? Doktor seçimine özellikle dikkat etmem gerekir mi yoksa devlet hastanesinde yaptırmamın bir sakıncası olabilir mi ? Şimdiden teşekkür ederim,iyi çalışmalar.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Salih Bey
   Lazer ameliyatlarının tekrar kapanma şansı açık ameliyata göre daha yüksek gerçekten, fakat tabii ki uygulanabilir
   Açık ameliyatlarda kendi hastalarımda iz kalmıyor, dışarıda iz kalan hastaları gördüm
   Cerrah seçimi önemli tabii ki, bu işte tecrübeli olması gerekiyor
   Geçmiş olsun

 46. Gülsen says:

  Merhabalar 25 yaşındayım iki gözumdede kanal tıkanıklığı var bir kez lazerle ameliyat oldum fakat bir ay sonra geri tıkandı. Şimdi acık ameliyat olcam iki hafta sonra ama endişelerim var. Kesin çözum olurmu çünka artık çok sıkıldım iki gözümde surekli sulanması intaplanmasından ve surekli silmekten. İkinci endişemde yaşım genç çok iz kalırmı beni rahatsız edici derecede cevaplarsanız sevinirim. Barız iz kalma durumu beni çok uzer. Doktorum cilt durumuna göre değişceğini söyledi ama çok fazla kesik mi acılıyor cildimde.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Gülsen Hanım
   Bazı noktalara dikkat edilmesi ile, açık ameliytlarımızdan sonra korktuğunuz kadar iz kalmaz
   Açık ameliyat sizin için %70 ihtimalle kalıcı çözümdür.
   Daha önce lazer olmamış gözler için bu oran %95’tir
   Geçmiş olsun

 47. hasan çagatay says:

  sayın hocam 42 yaşındayım yaklaşık 1 aydır sabahları gözlerim yaşarıyor özellikle sağ gözüm sebebi ne olabilir bana yardımcı olurmusunuz

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Hasan Bey
   Yaşarmanın sebebi gözünüzün gece açık kalması olabilir
   Ayrıca allerji veya kanal tıkanıklığı da mümkün olabilir
   Muayene olabilirseniz daha net yorum yapılabilecektir
   Geçmiş olsun

 48. merhabalar benim gözlerim küçüklükten beri sulanıyor ve 19 yaşındayım daha da aşırı sulanıyor bunun tedavisi nedir yardımcı olumusunuz

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Sevgili Emre
   Göz sulanmasının en önemli nedeni kanal tıkanıklığıdır
   Operasyonla giderilebilir
   Geçmiş olsun

 49. suayip says:

  Merhaba hocam
  Hocam benim sol gözüm de sabahlari uyaninca ve daha gozumu acmadan sol gözüm de gözümde agri ve cabak kacmis gibi ayri yapiyordu bugun 45 dk 1 saat sonra geciyordu bugun ise 6 saat oldu gecmedi gozkapaklarimi hareket ettirince daha cok hissediyorum ve gunesde gozumu acamiyor sulanma yapiyor daha cok agri yapiyor ayrica kanlanmada oldu.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Şuayip Bey
   Bu bulgular muayene olmanızı gerektirir
   Korneada çizik veya enfeksiyon olabilir
   Geçmiş olsun

  • Teşekkürler hocam devlet hastanesine randevu alacaktim folu oldugu icin ek semt poliklinigine yonlendirildim muhane oldum ama pek tatnin edici ilgi ile muane edilmedi gozbebegim cizilmis göz damlasi ile krem verdi eskisine göre iyi cok sukur agri cok hafiften oluyor kanlanma ise halen var hocam zamanla gecermi yoksa sizin onerebileceginiz tanınmış goz hocalarimiz varmi devlet hastanelerinden istanbul avrupa yakasi ikametgah etmekteyim ilginize cok cok teşekkür eder Allah razı olsun.

   • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

    Devlet Hastanelerinde önerebilecegim bir isim yok, üzgünüm
    Sizin bulmanız gerekecektir
    Gecmiş olsun

 50. Yasemin says:

  Merhaba hocam
  İki gün önce durakta otobüs beklerken aniden göz yaşarması başladı.Güneşin etkisi olabilir mi öncesinde de iki kere hapşırmıştım.Bunun yanında birkaç saat sonra şiddetli burun akıntısı da başladı.Grip olduğumu düşünerek dahiliyeye başvurdum.Doktorum alerjik olduğunu söyledi.Sizce gözümden de muayene olmalımıyım?Bunun yoğun olarak sağ gözümde olması ve burnumun sağ tarafında bir sızı olması alerjik midir?
  Saygılarımla

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Yasemin Hanım
   Göz sulanması allerjik olabilir
   Gözünüzde batışma var ise, yabancı cisim de kaçmış olabilir
   Güneşin böyle bir etkisi pek olası değil
   Muayene olmanızda fayda var
   Geçmiş olsun

 51. benim gözüm şu son 2 gündür aşırı sulanıyo.ağlıyomuş gibi gözümden yaşlar geliyo.bahar havası diye mi bilmiyorum.günde 3 deneme oluyoruz sürekli o noktaya odaklandığımdan mı bilmiyorum.bi de gözümü kapatınca göz kapaklarım resmen acıyo.yardımcı olur musunuz ? 🙂

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Nisa Hanım
   Allerji veya enfeksiyon gibi sorunlar olabilir
   Muayene olabilirseniz netleşecektir
   Geçmiş olsun

 52. Raşit BAYSAL says:

  Ümit bey merhaba,iyi çalışmalar.5 yaşında bir kızım var.7.5 aylık doğdu.göz arkası muaynesi yapıldıktan sonra gözlerinde yaşarma olduğunu görünce muaynelere götürdük.beyoğlu göz hastanesinde öncelikle masaj sistemini uygulamamızı sölediler,uyguladık fakat geçmedi sonra tüp takıldı ama tüpün tam içeri gitmediğini zamanla düzelebilceğini sölediler ama yine geçmedi.sonrasında baka bir hastanede sonda lavaj uyguladılar ondada geçmedi.en son farklı bir hastane derken anestezik muayne ile bakılıp net bişey söleneceğini dediler ve bizde kabul ettik.muayne sonrası kanalların 2 sininde açık olduğunu ve bir problem olmadığını belirttiler fakat şu an hala kızımın gözünde yaşarma söz konusu.bahar ayı polen ayıdır dedik ama bahardan öncede bu yaşarma hep dışarı veriyordu.yani demek istediğim ümit bey gözünde hep bir yaş kendiliğindn akıyor.kanallar açıksa eğer bu nedne kaynaklanabilir?bu konuda bilgi verirseniz çok memnun olacağım inanın buna.çok üzülüyoruz anne ve baba olarak.

 53. geçtiğimiz yaz bi trafik kazası geçirdim. darbeyi tamamen kafamdan almışım. bi gözüm şaşılık ameliyatı olacak. diğer gözüm darbeden dolayı çökmüş. ona implant denen bi madde takacaklarmış. ama bu gözüm aynı anda hep doluyor hep ağlıyor gibiyim. bu da geçer mi sizce ? ikisi de bi ameliyatta düzelir mi ? teşekkür ederim

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Saadet Hanım
   Gözün çökmesi genellikle çevre kemik dokularında hasar nedeni ile oluşur
   Gözlerdeki sulanma da gözyaşı kanalının da hasra gördüğünü düşündürüyor
   Gözün çökmesi nedeni ile implant konulacaksa beraberinde gözyaşı kanal ameliyatı çok uygun olmaz
   Ayrı zamanlarda planlamak daha sağlıklı olacaktır
   Geçmiş olsun

 54. merhabalar dr.bey

  25 yaşındayım ve yaklaşık 15-20 yıldır özellikle ilk bahar ve yaz aylarında gözlerimle büyük sıkıntı yaşıyorum.nitekim buna alışmıştım fakat son 3 senedir kaşıntının yanında bu mevsimlerde sürekli bir göz akıntısı ki geceleri uyandıgımda gözümü açamaz oluyorum.cok doktora gittim çoğu damla yazıp gönderiyor.şuanda da netildex ve zatiden isimli damlaları kullanıyorum..20 gün sora benim için çok önemli bir sınav var bu süre zarfında operasyonsuz bir tedavi varmıdır acaba? yardımcı olabilirseniz cok memnun olurum.iyi günler.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Orhan Bey
   Zaten bu durumun tedavisi cerrahi olmayacaktır
   Düzenli bir ilaç tedavisi ile rahat edeceğinizi düsünüyorum
   Bunun için muayene ve takip olmanız gerekecektir
   Gecmiş olsun

 55. DAMLA CANTÜRK says:

  merhaba ,
  hıc beklenmedık zamanda gözlerımde yanma ve akabınınde yasarma ve aglarcasına yas suzulmekte ve yanma meydana gelmektedır.
  ne yapmam gerekır daha önce bu durum yoktu?

  yardımcı olursanız sevınırım.

  tesekkurler

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Damla Hanım
   Muayene olmanızda fayda vardır
   Buna neden olabilecek çok çeşitli problemler mevcuttur
   Geçmiş olsun

 56. ümit hocam merhaba;
  3 ay önce gözlerimde batma şikayetiyle göz doktoruna gittim ve bana netildex,zaditen ve refreshtears damlarını verdi bu ilaçları kullandıktan sonra her iki gözümdede aşırı sulanma başladı bunun için tekrar doktora gittim ve bana brumeton ve releast damlalarını verdi bunlarıda kullanmama rağmen sulanma problemi devam ediyor.sizce gözlerimdeki sulanmaya ilk kullanmış olduğum damlaların(netildex,zatiden) etkisi varmıdır?

  kolay gelsin teşekkürler…

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Ersin Bey
   Bu damlaların genellikle sulanma gibi bir yan etkisi yoktur
   Detayları ile muayeneyi değerlendirmek gerekir
   Geçmiş olsun

 57. Eyüp Yavuzkanat says:

  sayın hocam ben 50 yaşımda emekliyim sol gözüm devamlı suyu akıyor özellikle rüzgarlı havalarda çok rahatsız ediyor iki defa devlet hastanelerinde gözden girilerek genzime doğru bir telle açılmaya çalışıldı ama bence başarılı olmadı ben tel dedim onun adını bilmiyorum tıp dilinde.. Hocam tedavisi varmı? varsa pahalı bir tedavimi beni aydınlatırsanız memnun olurum

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Eyüp Bey
   Gözyaşı kanal tıkanıklığı sizin yaşınızda tel sondalama ile pek açılamaz
   Açık ameliyatı düşünmek daha doğru olacaktır
   Bu işlemi yaptıracağınız yere göre fiyat değişir
   Geçmiş olsun

 58. ibrahim dadak says:

  Ümit hocam ben 32 yaşında biriyim.. Bi kaç gündür sol gözümde kaşıntı ve sulanma oluyor 🙁 ve bu yaklaşık bir saatte bir tekrarlanıyor. Sizce sorun ne olabilir.. YArdımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim..

 59. ferhan says:

  merhaba Ümit bey

  ben 16 yaşındayım .Kitap okurken bilgisayara bakarken gözlerimde yanma oluyor. Nedenini öğrene bilirmiyim?
  teşekkürler

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Bunun farklı nedenleri olabilir
   Enfeksiyon, allerji, kuru göz, kirpik iltihiabı, cilt hastalıkları, kontakt lens kullanımı veya bazı ilaç kullanımları bu probleme yol açabilir
   Geçmiş olsun

 60. Ben de sag gozumde olusan sulanmalar icin sayfanizi okuyordum. soru cevaplara baktikca asagi yukari sorunumun ne oldugunu cozdum. Yani suanda yazma sebebim rahatsizligim degil, sebebi ; sizi tebrik etmek isteyisimdir.sabirla butun sorulara verdiginiz cevaplardan oturu.. bir cogu benzer sorular olsa bile.. duyarli insanlari seviyorum. Doktor bey , dilerim guzel gunler yasarsiniz saglik icinde.. sevgiyle kalin..

 61. Kübra says:

  Merhaba hocam yaklaşık 1yıldır iki gözümdende yaş akıyor sürekli mendil elimde dolanıyorum defalarca doktora gittim damla verip yolladılar iğneyle açtılar en son tıkanmıştı samsunda bi özel hastanede zorlama denilen yöntemle gerçektende çok zor bi şekilde açıldı fakat tekrar tıkandı bi kaç kere daha açtırdım yine tıkandı ameliyattan başka çarem yokmu sebebi nedir sizce ?Ayrıca doktorum burnumun tıklalı olmaması gerektiğini söyleyip sprey verdi burnumdan kaynaklı bi problem olailir mi?

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Kübra Hanım
   Gözyaşı kanal tıkanık ise ameliyat gerekli olacaktır
   Bu durumda iğne veya zorlama ile açma girişimleri geçici çözümler sağlar fakat kalıcı olamaz
   Geçmiş olsun

 62. Sinemozkankaya says:

  Ümit hocam ben kızımın doğumundan itibaren(33 aydır) gözyaşı kanalı tıkanıklığı yasıyorum ilk olarak lokal anestezi ile burundan girilerek açılmaya çalışıldı başarılı olmadı 5.5 ay önce dsr oldum basta açılmış gibiydi ama tekrar tıkandı son olarakta bir ay önce tekrar dsr oldum ve tüp takıldı ama gözden verilen su maalesef yine dışarı çıktı .. Neden olabilir .. Çözümü var mı? İlginize şimdiden teşekkürler

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Sinem Hanım
   3 kez müdahale edildiği için durum biraz karışık sanırım
   Görmeden yorumlamam bu durumda çok zor
   Kanalın durumuna göre tekrar dsr veya jones tüpü düşünülebilir
   Geçmiş olsun

 63. Elif Yılmaz says:

  Merhaba Ümit Hocam , geceleri uyurken gözlerimden yaşlar akıyo ve sadece bu uyurken meydana geliyor , televizyon izlerken yada normal gün ici yaşantımda hiç olmadı sadece uyurken meydana gelen bi hadise ve beni çok rahatsız ediyor , sizce ne yapmam gerekiyor bi çözüm önerirmisiniz yada doktara mı gitmeliyim , Teşekkürler ilginiz için.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Elif Hanım
   Uyurken göz kapaklarımız kapalı olduğu için dışarı yaş gelmesi pek olağan değil
   Gözleriniz açık kalıyor ise bu durumda gözünüzde kuruma ve reflex sulanma gelişiyor olabilir
   Bunun için uyurken bazı pomoadlar kullanmanız gerekebilir
   Muayene olmanızda fayda vardır

 64. abdullah says:

  soğan doğrar ken göz yaşarmıyor bu bir hastalık mıdır

 65. Merhaba Ümit Bey;

  Benim rahatsızlığım son 1 senedir haftada 1-3 defa gerçekleşen uyumaya çalışırken sağ gözümün yaşarması. Bu, sene içerisinde pek bir sorun teşkil etmiyordu ama son 3 gündür sağ gözümün yaşarmasından dolayı uykumdan uyanıyorum ayrıca bu yaşarma sebebiyle gözümü açmakta dahi zorlanıyorum. Ayrıca o an nezleymişim gibi burun akıntısı da oluyor. Bazı zamanlarda uykumda gözüm tam kapanmadan uyuduğumu biliyorum. Bu yaşarmayı azaltmak ve önlemek için neler yapabilirim.

  İlginiz için şimdiden teşekkürler.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Sn Anıl Aydemir
   Gece uyurken göz açık kalıyor ise uyku sırasında koyu-jel kıvamlı suni gözyaşı pomadlarından birini devamlı kullanmak iyi olacaktır (viscotears jel gibi)
   Yeterli olmazse müdahale ihtiyacı açısından değerlendirilmeniz iyi olacaktır

 66. Hamit Avcıoğlu says:

  Merhaba Ümit Bey;

  ben 44 yaşındayım yaklaşık 2 yıldır gözlerim yaşarıyor (burun tarafından değil kulak tarafından)ve bazen de yanma ve batma oluyor.
  5- 6 kez doktora gittim ve damlayla geçer denildi ama geçmedi ne yapmalıyım.

  İlginiz için teşekkür derim.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Hamit Bey
   Tedaviye dirençli bir yaşarma var ise biraz detaylı değerlendirmem gerekir
   Bunun için muayeneye gelebilirseniz faydalı olabilir
   Geçmiş olsun

 67. ayhan güney says:

  merhaba hocam
  Benim sag gözüm 1 haftadır sulanıyor hatta yanagıma kadar akıyor. bununla beraber sag kulagımın içinde sanki birşey var.cenemi acıp kapadıgım zaman ses fazlalaşıyor.hocam ben 52 yaşındayım saygılarımla.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Ayhan Bey
   Yeni başlamış olan bir problem ise önce muayene olmakta fayda var
   Kanal tıkanıklığı olabileceği gibi geçici başka sorunlar da olabilir
   Kulak için bir yorum yapamayacağım
   Geçmiş olsun

 68. Merhaba Ümit Bey, Çok nadir olsa da gözlerimde yorulma olduğunda pc ya da laptop ekranına bakarken sadece renk yani ışık görebiliyorum,baktığım her harf ya da şekil ya da rakam kayboluyor ve göremiyorum.Gece geç saatlerde oluyor bu sorun,yatıp dinlenince geçiyor.Bu göz yorgunluğu olsa desem, bazı arkadaşlarım günlerce uyumuyor sorun olmuyor bende 15 saat uykusuzluktan sonra olabiliyor.Öneriniz ne olabilir? Tgeşekkürler

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Harun Bey
   Böyle uzun çalışma süreçleri neticesinde bu tür şikayetlerin olması doğaldır
   Bu durumda en faydalı şey dinlenmek olacaktır

 69. MUHAMMET says:

  HOCAM İYİ GÜNLER. BENİM GÖZ PINARLARIMDA KURULUK OLDUĞUNU GİTTİĞİM HEKİM SÖYLEDİ. İKİ GÜNDÜR KULLANDIĞIM GÖZ DAMLALARI AKITTIKTAN 3-4 DAKİKA SONRA GENZİMDEN AKIYOR. BU DURUM NORMAL Mİ?

 70. NEVZAT says:

  HOCAM İYİ AKŞAMLAR KAFAMI YASTIĞA KOYAR KOYMAZ GÖZÜMDEN YAŞLAR AKIYOR BEN 2 KERE GÖZYAŞI KANALLARIM TIKANIKLIĞINI OPERASYONU GEÇİRMİŞİM ŞİMDİ BU DURUM NORMAL MİDİR BENİ YÖNLENDİRİRMİSİNZ TEŞEKKÜR EDERİM İYİ GECELER…

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Bu durum normal olabilir
   Yatay pozisyonda gözyaşı akımı değişiklik gözterebilir
   Gün içerisinde sulanma problemi yaşamıyorsanız bunun bir önemi yoktur
   Geçmiş olsun

 71. Emine says:

  Merhaba ümit bey
  Sürekli olarak gülerken gözlerim yaşarıyor son iki yıldır daha da arttı bu durum.20 yaşındayım. sizce bu neden kaynaklanıyor? Ne tür bi tedavi uygulanmalıdır?

 72. Emine says:

  merhaba ümit bey
  belki biraz saçma bir soru olacak fakat bu durum uzun zamandır tekrar ediyor ve rahatsız olmaya başladım.Gülerken gözlerim yaşarıyor ve aynı anda burnum akmaya başlıyor sizce bu durum neden kaynaklanıyor? özellikle son 6 ayda daha da arttı bu durum 20 yaşındayım. nasıl bir tedavi yöntemi uygulanabilir? yardımcı olabilirseniz çok sevineceğim.. Teşekkür ederim iyi günler.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Emine Hanım
   Gülerken göz yaşarması bir çok insanda normal bir reflekstir
   Normalde göz yaşarmanız olmuyor ise bunu önemsemeniz gerekmez

 73. Damla says:

  Merhaba Ümit Bey,
  Uykudayken göz sulanması ve göz yanması nedeniyle gözlerim kıpkırmızı ve acı içinde uyanıyorum. Son 1 aydır her gece olmasa da haftada birkaç gün gerçekleşmekte. Bir alakası var mı bilemiyorum ama 2 hafta önceye kadar bununla birlikte burun tıkanıklığım da oluyordu. Teşekkürler. İyi çalışmalar.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Damla Hanım
   Geçici bir durum olabilir
   Faka düzelmez ise muayene olmanızda fayda var
   Enfeksiyon, allerji veya kuru göz problemleri olabilir
   Geçmiş oslun

 74. Gözde says:

  Merhaba Ümit Bey;
  Benim sorunum son 1 Haftadır gece 3-4 gibi sol gözümde bir batma oluyor ve arkasından gözümden yaşlar gelmeye başlıyor. Kapalı tutamıyorum gözümü açıp 20 dk kadar bekleyince hem yaşarması hemde batması geçiyor. Bu arada 22 Yaşındayım. Nasıl bir tedavi uygulanması gerekiyor acaba? yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Gözde Hanım
   Bu durum gözlerde kurumaya bağlı şikayetleri düşündürüyor
   Suni gözyaşı damlalarından kullanınız
   Düzelmezse muayene olmanızda fayda vardır
   Geçmiş olsun

 75. nurdan says:

  Selam hocam benim gozumden 3 aydir uyuyup uyandigimda sag gozumde inanilmaz yas akiyor bazen sasiriyorum musluktan su akar gibi inanilmaz rahatsiz ediyor neyapmaliyim ???

 76. Hocam 2 yıldır sol gözümde gözyaşı kanalı tıkanıklığı var ve 35 yaşındayım..İlk zamanlar şırangayla gözyaşı kanalına su verilerek kanal açıldı ve genzimden su geldi.İşin ilginci yaz aylarında hiç bir sıkıntım yok bu tamamen kış aylarında oluyor.Bu eylül ayında tekrardan aynı sıkıntım başladı.Ankarada özel bir hastanede muayene oldum şırangayla defalarca denemesine rağmen doktorum,kanal açılmadı su olduğu gibi dışarı fışkırdı.Doktorum iltihaplanmanında olduğunu (zaten sabahları iltihapta geliyor gözümden)gözyaşı kanalımın tamemen tıkalı olduğunu ve ameliyat olmam gerektiğini başka bir çaresi olmadığını söyledi.Lazerle ameliyat yerine genel cerrahi yöntemini kullanacağını söyledi.İz kalmasından çok korkuyorum ve Ankaradaki özel hastane 3000 tl fiyat çıkardı.Kendim sgklıyım ve sgknın sadece yüzde 10 nu karşıladığını söyledi hastane.Ben bu fiyatı çok yüksek buldum.Sizce ne yapmalıyım ameliyat olmalımıyım olursam hangi yöntemi önerirsiniz ve bu fiyat normalmi sizce.Saygılarımla

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Murat Bey
   Bu problemin tedavisi cerrahidir
   Açık ameliyatın başarısı lazere göre daha yüksektir
   Maliyetler farklı merkezlere göre değişir
   Geçmiş olsun

 77. Merhaba ümit bey benim annem yıllar önce romatizma sonucu gözünün birini kaybetti. Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde tedavi gördü diğer gözü kurtarıldı ve yıllardır suni gözyaşı kullanıyor 2006 yılında dünya göz hastanesinde katarakt ameliyatı oldu ve çok ta iyi olmuştu geçen Mayıs ayında gözünde delinme oldu ve ege Üniversitesinde tedavi edildi fakat şimdi gözünde sürekli bir sulanma var bu konuda yardımcı olabilirmisiniz. Iyi çalışmalar.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Elif Hanım
   Bahsettiğiniz problemler birbirinden farklı gibi görünüyor
   Detaylı bir görmek gerekir
   Sorunun ne olduğuna göre çözümü vardır tabi ki
   Geçmiş olsun

 78. Dilara says:

  Merhaba gece yattığımda her gün olmasa bile bazı günler esnedikten sonra gözümden çok fazla yaş akıyor ve çok rahatsız oluyorum ne yapmalıyım

 79. pinarmercan says:

  Merhabalar. Benim gözümde yanmalar meydana gelip hemen ardinda sulaniyo yaslar sel gibi akiyo resmen yanmadan dolayida acamiyorum gözlerimi kipkirmizi oluyo sonrasinda. Gunde iki kere falan oluyo ciddi bi rahatsizlik varmidir ?

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Ciddi birşey olduğunu sanmam, görme kaybı yok ise ve problem devamlı değil ise önemsizdir
   Tabiki muayene etmeden net konuşmak zor

 80. merhaba hocam benim 5,buçuk aylık bir oğlum var 3 4 günden beri dir sol gözü yaşarıyor ve capak oluyor yani uyuyup uyandığında gözünü açamıyor ne yapmamız gerekiyor cevabınız için teşekkürler

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Olası bir enfeksiyon düşündürüyor
   Muayene olup antibiyotikli damla almanız gerekebilir
   Geçmiş olsun

 81. zeycan says:

  benim sorunum yokken bir ay önce uyandığımda sol gözüm kanamış gibi kanlıydı.ertesi gün ikisi de aynı oldu.doktora gittim,enfeksiyon şüphesi ile merhem ve damla verdi.kullandım geçmedi.tekrar gittim benzer ilaçlar verdi 20 gün sonra gelmemi söyledi.henüz gitmedim ama şikayetlerim devam ediyor.ne önerirsiniz?teşekkür ederim.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Zeycan Hanım
   Bazı enfeksiyonlar biraz uzun sürebilir
   Takiplere devam ediniz
   Düzelecektir
   Geçmiş olsun

 82. berna says:

  Ümit bey 13 yaşımdayım grip olduğumdan beri gözlerim sulanıyor ne yapabilirim sulandığında çok kötü oluyorum

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Muayene olmanızda fayda vardır
   Önemli bişey olduğunu sanmıyorum
   Yinede bakmak lazım
   Geçmiş olsun

 83. Merhaba hocam

  Her iki gözümde yaşarma problemi var ve sürekli konjonktivit oluyor kortizonlu ilaçlar kullanıyorum.Son gittiğim doktor punktumlarında daralma var dedi ve bir aletle genişletti iğne ile su verdi sol üstten gelmedi kanalda problem var dedi çözüm nedir sizce tıkalı olan kanal açılırmı şu anda yaşarma devam ediyor diğer kanallarda daralma olabilirmi 32 yaşındayım tesekkürler.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Emre Bey
   Kanal ağzıgenişletilmesine rağmen sulanma devam ediyor ise kanal ağzını küçük bir müdahale ile tam açmak gerekir
   Kanalın alt kısmı iyi çalışıyor ise sorun çözülücektir

 84. özlem says:

  merhaba annemin gözü sulanıyor doktora gittik ıgne ile serum sıktı 3 şırınga ve burnundan genzinden sıvı gelmedi ayrıca göz kapagı ve gözün altı şişti göz yaşı damarlarının kurudugu söylendi ameliyat olması gerektigini söyledi doktor sizce ameliyat gereklimi ben ameliyat taraftarı degilim acıkcası

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Özlem Hanım
   Göz yaşı kanalı tıkanıklığı var ise ve bahsettiğiniz şekilde göz kapağını şişirecek kadar enfeksiyon gelişiyor ise ameliyat gerekli demektir
   Yine de detaylı değerlendirmeden hatalı bir öneride bulunmak istemem
   Geçmiş olsun

   • özlem says:

    merhaba hocam annemin gözüne igne ile serum sıkarken gözünün iç kısmına igneyi batırmış doktor o yüzden göz şişmiş inmesi bekleniyor inermi bilmiyorum 2 haftadır şiş başka doktora gittik iner dedi gözün altı şiş ve mor indikten sonra başka bir tedavi uygulayacaklar sizce inermi gözü ilac kullanıyor şuan

    • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

     Özlem Hanım
     Gözün şişmesi çok farklı nedenlere bağlı olabilir
     Bunlar çok önemli olabileceği gibi tamamen önemsiz de olabilirler
     Bu nedenle annenizi görmeden yorum yapmam doğru olmaz
     Geçmiş olsun

 85. Ertuğrul says:

  Ümit bey merhabalar ; 18 yaşındayım ilk defa sol gözümde sulanma oldu.Araştırmalarıma göre kanal tıkalı ise ameliyat olunması gerekiyormuş.İlaçla çözülmesi mümkün mü ?

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   İlk defa sulanma olduğunda hemen kanal tıkanıklığı düşünmeyiz
   Takip etmek gerekir, başka sorunlara da bağlı olabilir
   Geçmiş olsun

 86. Vusal says:

  selam doktor bey.bende goz yasarmasi 2yildir suruyor.goz doktoruna gitdim damlalar kullandim ama gecmedi.gozlerimde yanma oluyor.goz kurulugu tedavi sonrasi gece bilirmi?sizce bu hemde nevrolojiden kaynaklanirmi?

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Göz yaşarması bazen gerçekten kuru göz sebebi ile ortaya çıkıyor
   Bu durumda kuru göz tedavisi fayda edecektir
   Geçmiş olsun

 87. berrin says:

  Ümit Bey merhaba oğlum 8 aylıkken sondaj oldu 2 defa göz yaşarması sebebiyle sorunlarımız bitmedi şimdi özellikle kış aylarında ciddi rahatsızlık veriyor yaşarma ve kaşıntı dr gitmiş ve bir gözüne stent takılması diğer gözde de 2 kanal olduğu birinin kapatılması gerektiği söylenmiş bende biraz araştırmak istedim ve size rastladım destek olursanız çok mutlu olurum Teşekkürler

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Berrin Hanım
   iki defa başarısız sondalama genellikle stent gerektirir
   Yine de görmeden kara vermem doğru olmaz
   Sulanma devam ediyor ise tekrar müdahale güçlü bir seçenektir
   Geçmiş olsun

 88. bektas says:

  Merhaba umit bey yaklasik 6 aydir gozumde yas geliyo ozellikle duygusal ortmda sanki aglamis gibi oluyom veya tv seyrederkende oluyo neyden kaynaklabilir yardimci olursan cok mutlu olurm tesekurler

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Bektaş Bey
   Göz sulanmasının çok farklı nedenleri vardır
   Muayene etmeden tahmin etmem yanlış olur
   Allerjik bir problem veya kanal tıkanıklığı olası nedenlerdendir
   Geçmiş olsun

 89. ÖMER says:

  ümit bey mrb uzun zamandan beridir bir şeyler anlatmaya çalışırken bazen sık değilde bazen gözümde sulanma olur acana neden olabilir tşekür eder iyi çalışmalar dilerim

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Ömer Bey
   Ara sıra göz sulanması doğaldır
   Sürekli oluyor ve çapaklanma eşlik ediyor ise ilaç tedavisi gerekebilir
   Geçmiş olsun

 90. mehmet says:

  hocam sol gözyaşı kanalım lavaj ile açıldı fakat sağ gözyaşı kanalının girişi çok dar olduğu için perfore punktum plağı takılması gerekiyormuş bunun herhangi bir zararı var mı?

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Mehmet Bey
   Tıkacın önemli bir zararı yoktur
   Alternatif olarak kanal agzı küçük bir müdahale ile de açılabilir
   Geçmiş olsun

 91. Mahir AVCI says:

  Ümit bey merhabalar;
  34 yaşındayım, benim sorunum soğuk havalarda dışarda olduğum zaman gözlerimin yaşarması. Kapalı bir alanda olduğumda veya hava sıcakken böyle bir sorunum yok. Özellikle rüzgarlı havalarda göz yaşarması yoğunlaşıyor. Nedeni ne olabilir ve nasıl bir çözüm yolu izlemem gerekir. Teşekkür ederim.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Mahir Bey
   Gözyaşı kanalınız dar olabilir veya göz yüzeyinde allerji veya benzeri bir reaksiyon olabilir
   Çözü önerisi için görmem gerekir
   Geçmiş olsun

 92. Esma Sunduvaç says:

  Merhaba,

  Ben 25 yaşındayım ve yaklaşık 5 yıldır gözümde sulanma oluyor.
  Bilgisayar başında çalışıyorum ve sürekli bilgisayara baktığım için ,her hangi bir şeye dikkati bakarken ve rüzgardan inanılmaz çok gözlerim yaşarıyor.Yorumlardan anladığım kadarıyla bende de gözyaşı kanalı tıkanıklığı var. Makyaj yapan bir bayanım.Sizce makyaj buna sebep midir? Bir de 1 hafta önce gözüm kanlanmıştı (şuanda geçti.)Göz kanlanmasının bununla bir alakası var mı?Ve bu hastalığın kesin tedavisi var mıdır?
  Teşekkür ederim.
  İyi Çalışmalar.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Esma Hanım
   Kanlanmanın bununla ilgisi olduğunu sanmıyorum
   Kanal tıkanıklıgının cerrahi tedavisi oldukça başarılıdır
   Geçmiş olsun

 93. Sema Yiğiter Eren says:

  Merhaba Ümit Bey , gözyaşlarım devamlı şekilde akıyor göz doktoruna gittigimde 2 damla ilaç verdi (emadine ve zylet ) bir süre sürekli şekilde kullandım ama bir türlü geçmedi ve arttı önceden gözyaşımın aktıgını hissediyordum ilacı kullandıktan sonra aktıgını hissetmemeye başladım bunu neden olabilir , ne yapmam gerek ?

 94. Selamet says:

  Merhaba Ümit bey ben 40 yaşındayım 3 hafta önce göz yaşı kanalı tıkanıklığından lazerle ameliyat oldum.Şu an herhangi bir sorunum yok ama iki gözümde de tüp takılı nelere dikkat etmeliyim?Bilgilendirirseniz sevinirim.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Tüpleri yerinden çekmeyiniz
   Kuvvetli sümkürmeyiniz
   Ilaçlarinizi ihmal etmeyiniz
   Yapılan tekniğe göre doktorunuzun verdiği tavsiyelere uyunuz
   Geçmis olsun

 95. bodyguard01 says:

  mrhb ümit bey…halı sahada maç yaparken özellikle sağ gözüm sürekli sulanıyor..önce iki gözüm de sulanırdı şimdi sağ çok sulanıyor..soğuk havadan mı acaba?

 96. merhaba ümit bey ben 26 yaşındayım nerdeyse 4-5 aydır gözüm akıyor buna bazen burun akıntısıda ekleniyor.başlarda sadece sabahları işe giderken oluyordu ama son 1 2 aydır her zaman gözüm akıyor sürekli peçeteyle dolaşmak zorunda kalıyorum.göz dr na gittim ancak enfeksiyon göremedi suni gözyaşı damlası verdi.ancak işe yaramadı.sizce ne yapmalıyım?

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Tekrar muayene olmanızda fayda var
   Kanal tıkanıklığının değerlendirilmesi gerekir
   Geçmiş olsun

   • cevabınız için teşekkür ederim birşey daha soracaktım bana yaklaşık iki ay önce endoskopi yapıldı onunla ilgili olmuş olabilirmi bunu doktoruma söylemelimiyim

 97. hayrullah says:

  Hocam merhaba benim uzun zamandir ve nadiren sağ gözümde soguk ve ruzgarli havalarda yasarma oluyordu..simdi normalde de olmaya basladi sebebi nedir..hastaneye hic gitmedim..yarimci olursaniz sevinirim

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Hayrullah Bey
   Maueyene olmanızda fayda vardır
   Sorun allerjik veya kanal tılanıklıgı gibi problemlere bağlı olabilir
   Geçmiş olusn

 98. mustafa says:

  merhaba hocam ben 23 yasindayim boya.yaparken gozume boya kacti gozumde devamli.sulanma ve batisma var 4 gun oldu drvam etmekte goz yasi.ureten okirmzi sey biraz siskin duruyor nasil bit detavi gerekir ..

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Mustafa Bey
   Kornea enfeksiyonu olmuş olabilir
   Mutlaka muayene olmanız gerekir
   Geçmiş olsun

 99. emirhan says:

  merhaba ben 15 yasıdayım yaklasık 1 aydır hava güneşli oldugunda gözümden göz yası geliyor ne yapmalıyım

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Sevgili Emirhan
   Allerjik bir durum olabilir
   Muayene olabilirsen tedavisi düzenlenir

 100. Didem Nur Güngören says:

  Doktor Bey Merhaba,
  Her iki gözümde de senelerdir çeşitli durumlarda göz sulanması hatta bazı durumlarda durmaksızın göz yaşı akması oluyor: Herhangi bir ekrana bakarken, sabah uyandığım saatlerde (gözlerimin aşırı şiş olmasının yanısıra), havanın bulutlu olduğu ve güneş gözlüğü takmadığım hallerde sulanma; açık havada spor yaparken, soğuk havalarda ve ayrıca yüzüme rüzgar çarptığında ise sürekli bir göz yaşı akması… Bütün bunlara engel olabilmek için senelerdir her durumda dışarıda güneş gözlüğü kullanıyorum, hava ile temas azalınca biraz olsun rahatlatıyor. Ayrıca iç mekanlarda doğrudan gelen yapay ışığa tahammül etmekte zorlanıyorum, gözlerimde yanma hatta ağrı oluyor, açık havalarda ise neredeyse çocukluğumdan beri güneş gözlüğü takıyorum, güneşe, dışarıya asla güneş gözlüğü olmadan çıkamıyorum. Bu durumların kaynağı ne olabilir sizin görüşünüze göre, ışığa bakamama ile genel göz sulanması arasında bir ilişki olabilir mi, varsa ya da yoksa bu iki durumun tedavisi/rahatlatıcı bir yöntemi mevcut mudur? Teşekkür ederim şimdiden…

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Şikayetleriniz alerjik nedenlere bağlı gibi görünüyor
   Muayene olmanızda fayda var
   Tedavi için muayene bulgularına göre karar vermek gerekecektir
   Geçmiş olsun

 101. rustem says:

  Merhaba hocam 40 yasindayim soforum günde ortalama 16 saat direksiyon basindayim güneşli havalarda gözlerim çok sulaniyor bunun için güneş gözlüğü kullanıyorum kesiliyor ama gece isiklardan rahatsız oluyorum ayni şekilde sulaniyor yine geceleri güneş gozlugu takamiyorum ne yapmam lazim

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Uzun süreli araç kullanımı göz kuruluğuna ve refleks olarak sulanmaya neden olur
   Suni gözyaşı kullanmanızda fayda vardır
   Rahat edemezseniz muayene olmanızı öneririm
   Geçmiş olsun

 102. Merhaba ben babannem hakkında bir soru soracaktım.98 yaşında Son bi kaç gündür sürekli gözüm batıyor sanki iğne var felan diyor hafifte kızarıyor.Neden olabilir ?

 103. Merhaba Ümit Bey

  Benim sol gözümde 1 haftadar bir yaşarma söz konusudur sizce beyden kaynaklanıyordur ?

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Gecıci sulanmalar bir çok farklı nedenlerden kaynaklanabilir
   Kızarıklık, görme kaybı veya agrı yoksa önemli değildir
   Devam ederse muayene olmanizda fayda var

 104. ahmet says:

  Merhaba ümit bey. Yaklaşık üç aydır gözümde sürekli sulanma oluşuyor ve zaman zaman enfeksiyon Oluşuyor. su enjekte edildiğinde genzime su geliyor.Göz kanalının açık olduğu Söylendi ancak kanalın giriş kısmı dar olduğu Vebu nedenle Tıkandığı, bu kısma stend takılması gerektiği Söylendi.Bazı Doktorlarda Ameliyatın Faydalı Olmayacağını söylüyor.Sizin görüşlerinizi bekliyorum.Teşekkür ederim.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Ahmet bey
   Kanal ağzı dar ise buraya stent konulması veya kücük bir müdahale ile kanal ağzının genişletilmesi faydalı olacaktır
   Geçmiş olsun

 105. ergün says:

  Merhaba
  ümit bey sorun babamla ilgili babam 54 yaşında gözünde sulanma ve güneşe çıktığında kaşınma meydana geldiğinden şikayetçi çalışma ortamı dışarda ve hafif tozlu ortam tedavisi yada alınması gereken önlem nedir kısa ve uzun mesafe gozlukleri kullanıyor kendisi şimdiden cevabınız ve ilgini için teşekür ederim.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Ergün Bey
   Tozlu ortamlarda çalışırken sık sık gözü yıkamak gerekir
   Gözde allerji kızarıklık ve sulanma gibi problemleri bu şekilde önleyebilir
   Bunun için suni göz yaşı damlalarını kullanabilir
   Geçmiş olsun

 106. şule says:

  Kolay gelsin ben daha öncede yazmıştım ama yazımı şuanda göremiyorum, cevapta alamadım.
  ben 28 yaşındayım yaklaşık 10 yıldır gözlerimde sulanma var,gözlerimin kenarlarında artık gözyaşımın akmasından iz olmuş durumda,sosyal yaşamımı çok kötü etkiliyor,gözlerim bir ortama girdiğimde ,makyaj yapsamda yapmasamda yanmaya başlayıp akıyor,elimde peçetesiz yaşayamaz oldum,gaziantepte sürekli doktorlara gittim damla veriliyor kullanıyorum fakat faydası olmuyor,yaz kış farketmiyor sürekli akıyor ve aktıgından dolayı şişkinlik oluyor,ne yapmam gerek yardımcı olursanız sevinirim,istanbula sizin muayenenize gelmek istiyorum artık çare bulamıyorum gitmediğim doktor kalmadı.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Şule Hanım
   Gözyaşı kanal tıkanıklığı var ise çözümü ameliyat ile mümkündür
   Başka bir neden var ise muayene edip görmem gerekir
   Uygun zamanınız olursa istanbula bekliyorum
   Geçmiş olsun

 107. hocam ben des çalışırken verya tv seyrederken gözümden yaş geliyor ve yanıyor bunun için ne tür bitkisel ilaçları tavsiye edersiniz?

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Muhammed Bey
   Suni gözyaşı damlası kullanırsanız kurumayı engellersiniz ve refleks sulanma olmaz
   Geçmiş olsun

 108. cemal says:

  ümit bey kolay gelsin bende 13 14 yaslarinda baslayan ve halen devam eden göz yasarmasi var doktora bir kac kere gittim göz yasi kanallarinda bi sorun yokmus (kontrol edildi) benim sorunum alt göz kapaklarindaymiş kanallar göz akindan ayri duruyormus ..nedenini sordum eskiden burnun böyle kemiklimiydi diye sordu yok dedim küçükken gayet düzgündü dedim söyle dedi senin alt göz kapaklarinini burun büyürken iç kisimlarini cekmiş hatta aynadada gösterdi nasil oldugunu ve sildigim için sürekli birazda ben yardimci olmusum bana ne önerirsiniz burun estetigi olsam bi düzelme olurmu veya ne yapilabilir yardimci olursaniz sevinirim hayirli işler

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Cemal Bey
   Bu durumda kanal ağızlarını müdahale ile göze doğru çevirmek gerekir
   Bu işlemi yapmak sorunu çözebilir
   Fakat sizi görmeden yanlış yönlendirmek te istemem
   Geçmiş olsun

 109. Ahmet Eskin says:

  Ümit Bey merhabalar.
  29 yaşındayım 2 gündür sağ gözüm uyanıkken 10-15 dk. aralıklarla yaşarıyor. Acaba konuda ki gibi cerrahi bir operasyon gerektirirmi. Bunun dışında mevsimsel yada herhangi bir etkene dayalı hiçbir alerjim, göz çapağı vs. gibi bir problemim yok.
  Teşekkürler.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Ahmet Bey
   Cerrahi gerektiren problemler genellikle daha uzun süre sorun yaratırlar
   Geçici bir problem olması muhtemeldir
   Geçmiş olsun

 110. Nazlıcan D. says:

  Merhaba,
  Yaklaşık bir aydır iki gözümde de aşırı göz sulanması var. Son birkaç gündür yalnızca sağ gözüm akıyor ve sağ elmacık kemiğim ile burnumun arasında kalan kısımda sürekli bir ağrı mevcut.Kanal tıkanıklığı mı söz konusu yoksa sinüzitle bir ilgisi olabilir mi? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar. 🙂

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Nazıcan Hanım
   Bu problem her iki nedenden de kaynaklanıyor olabilir
   Muayene olmanızda fayda vardır
   Geçmiş olsun

 111. Ceyda says:

  Merhaba, 22 yasindayim. Yaklaşık bir aydır sabah kalktığımda gözlerimde bir yanma hissi meydana geliyor ve sonrasında gözüm yaşarıyor bunun nedeni ne olabilir? Teşekkürler

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Göz kuruluğu veya allerjik bir problem olabilir
   Görrülmenizde fayda var
   Geçmiş olsun

 112. Mirza says:

  Merhaba.ümit hocam ben kendimi bildim bileli gözlerimde sorun var özellikle güneşli günler sanki kabusum gibi bir arkaşımla konuşurken bile gölge yer olsun istiyorum yoksa gözlerim yaşaracak sosyal hayatımıda çok etkiliyor kaç defa da doktora gittim bir iki damla yazıyor gönderiyor enson verdiği damla lotemax verelestat bir aydırda kulanıyorum ama değişen birşey yok lütfen bir çare sökeyin Saygılar.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Mirza Bey
   İlaçlar ile düzelmiyorsa karışık bir sorun olsa gerek
   Görmeden yorum yapmam yanlış olur

 113. barış says:

  merhaba bende de 1-2 aydır gün ara ara göz yaşarması başladı yaşım 21

  Ortalama 2-3 senedir uyuşturucu kullanıyorum 2 ay kadar ara verdikten sonra tekrar başladım başlamamla beraber göz yaşarmasıda başladı.
  Uyuşturucu kullanımı göz yaşarmasına neden olabilir mi ?

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Bazıları yapabilir
   Özellikle burunda dolgunluk ve akıntı oluyor ise
   Kullanmamanızı öneririm

 114. servet says:

  meraba hocam ben 30 yaşındayım çocukluğumdan beri gözlerim sabah uyndıktan sonra 2 saat kadar sulanıp akar ağrı batma felan yok sadece akıyor imkansızlıklar nedeniyle hep ihmal ettim doktora gidemedim sizce sebebi nedir ilerde daha kötü bir hastalığa yol acarmı

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Sabah göz yaşarması gece gözün bazen açık kaldığını gösterebilir
   Gece yatarken gözyaşı jeli kullanmanız faydalı olabilir
   Geçmiş olsun

 115. MUSTAFA says:

  Hocam kolay gelsin..
  Daha önceden 10-15 metre uzaklıkta ki bir yazıyı cok rahat okurken şimdi bulanık okumaya basladım. iİkinciside sürekli olarak göz yasarması oluyor. Heleki günesli havalarda gölgede olsam dahi sıcaklıktan gözlerim hemen yasarıp 5 dakika ya kadar gözyası akıtıyorum.. Bir yasarma- yanma gibi oluyo. fakat güneşli zamanlarda sürekli oluyo..
  Teşekkürler..

 116. erçin says:

  Merhaba hocam, benim gözlerimde de yaşarmalar ve yanmalar oluyor.tv izlerken,bilgisayar başında fazla kaldığım zaman ve en önemlisi güneşi görünce asıl ozaman hem yaşarma hende hafif yanma oluyor.Özellikle sabah evden ilk çıktığımda gün ışığını gördüğümde resmen gözlerimi açamıyorum.Gün içinde daha sonra geçiyor.Geçen sene doktora gittim testler yapıldı gözlerimin gayet iyi durumda olduğunu ve alerji olduğunu söylediler,damla verdiler damlaları kullandım ama sorun devam ediyor.Sizinde değerli görüşlerinizi alabilirmiyim,ne yapmam lazım,hangi testleri yaptırmam lazım bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim hocam. Teşekkür ederim şimdiden.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Muayene ile değerlendirmek gerekir
   Bu durumda testlerin çok faydası olmaz, gözünüzü görmek gerekecektir

 117. ÜmiT Abi BeNiM YaşıM 15

  Ben BigasaRa FalaN Oturdugumda Ve Basqa BiYeRLeRe DaldiqimDa
  GözümdeN Yaş Geliyo YüZüMü YıqıYoruM Sabunluyorum Temizliyoum İyice Ama saDece 1 Dakka 2 Dakka Geciyo SonRa Yeniden Başlıyo

  [Tedvisi Varmidi] Veya SeBebi NeDiR ŞimDiden TeşekkürLer

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Sebebine bağlı olarak tedavi gerekir
   Enfeksiyon, allerji veya kuruluk olabilir
   Geçmiş olsun

 118. Merhaba Ümit bey, benim sorunum gece yattıktan genelde 2-3 saat içerisinde uyku halindeyken gözde önce yanma sonra da aşırı derece sulanma, yaşarma ile kalkıyorum ve bu durum yaklaşık 10-15 dk gibi bir süre devam ediyor. yüzümü yıkıyorum, peçeteyle gözlere bastırıyorum sulanma bitene kadar. Bu durumum yaklaşık 5 yıldan beri devam ediyor. bazen sıklıkla bazen belli bir zaman sonra bu 5 yıl içerisinde de sadece 1 defa akşam tv izlerken yani uykulu değilken yaşadım. Bu konuyla ilgili ne yapmam gerekiyor.İlginize şimdiden teşekkürler…

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Dilek Hanım
   Bu durum kornea veya göz kapağınızdaki bir sorundan kaynaklanıyor olabilir
   Muayene etmem gerekecektir
   Geçmiş olsun

 119. gönül bodur says:

  hocam merhaba ben bir ay önce gözyaşı kanal tıkanması sebebiyle ameliyat oldum gözüme silikon tüp takıldı fakat benim şikayetim eskiye nazaran daha fazla sürekli gözüm yaşarıyo ve devamlıda çapaklanıyo ama iltihap gibi sapsarı doktorum kanalın açık olduğunu söyledi gözümde ve çevresinde ağrı oluştuğu için özel bir hastaneye gittim burada gözüme tekrar sıvı verildi ve yeni açılan kanalın tıkalı olduğunu söyledi hemen girişte tıkanma var ve iğne kanala girmiyo dedi acilen gözümdeki tüpün alınması gerektiğini söyledi tekrar ameliyat olsam başka bir doktora düzelme şansım varmı hocam lütfen cevaplayın teşekkür ederim

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Gönül Hanım
   Problem ne ise ona göre yorumlamam gerekir
   Bunun için sizi görmem lazım
   Ameliyattan sonra bulgular değişebiliyor
   Geçmiş olsun

 120. dilara u says:

  Merhabalar. Dün akşam kuaförde gözüne beyaz ışık
  Vurdu. Ardından gözüm yaşardı. Eve döndüğümde ne zaman basımı yastığa koysam bildiğiniz ağlamaya başlıyorum. Sababa kadar uyuyamadım. Ne yapabilirim?

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Kornea hasarı gibi tarif ediyorsunuz
   Önemsiz de olabilir
   Muayene olmanızda fayda var

 121. Hocam merhaba 3 gun once sag gozumum ust kismi hemen renkli yerin bitimi kanlanmisti . Bugun biraz azalmis asagisinda var ve diger gozumunde sol tarafi kanlanmis bugun neden olabilir acaba. Bu arada bana bi rahatsizlik vermiyo sadece arada hafif bi kasinti oluyo ama az. Tesekkurler .

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Gözde iris çevresindeki kanlanmalar muayene gerektirir
   En olası neden allerjik bir problemdir
   Başka sorunlar da mümkündür
   Tedavi için muayene olmanızda fayda var
   Geçmiş olsun

 122. maside says:

  Merhabalar umit bey. Annem 1ay once bel fitigi ameliyati oldu. Amleiyattan ciktigindan beri gozlerinden yas akiyo. Ne tarafa yatsa o gozunden yas akiyo. Bunun sebebi ne olabilir? Simdiden cok tesekkur ederim size..

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Ameliyat ile ilgisini kuramdım
   Tesadüfen yeni farkedilmiş bir problem olabilir
   Değerlendirek gerekir
   Geçmiş oslun

 123. Mehmet Ş. says:

  selamlar, saygılar
  47 yaşındayım, son yıllarda uykudan kalktıktan yaklaşık 20 dk – yarım saat içinde gözümden genellikle 1 damla (tek sefer) yaş geliyor. Ciddiye almalımıyım?
  Bunun yanında ileri safha da olmayan alerjik bünyem var, kulaktan boğaza uzanan kanal ödem nedeniyle tıkanmış, bu da kulak çınlamasına neden oluyor. Burada oluşmuş olan ödemin alerjen kaynaklı olabileceği söylendi. Bunun yanında 30 yıldır sigara içiyorum(sağlam içiciyim). günlük su ihtiyacımı su içerek değil çay içerek gideriyorum. Bunların da olumsuz etkileri olabileği için eklemek istedim.

 124. Sn. Ümit Bey,

  Yaşım 39 doğuştan beri göz yaşı kanallarımda tıkanıklık sorunu vardı. Farklı bir şehirde oturduğum halde Bursada devlet hastanesinde çalışan opr. göz doktoru küçük yaşlardan itibaren sondalama ergenlik yaşlarımdan sonra her göz için 3’er kez bildiğim kadarıyla external DCR yaptı. En son operasyonumu 20 yaşında genel anestezi ile her 2 gözümdende oldum. Bu operasyondan sonra bu güne kadar sol gözümde hafif sulanma ve çapaklanma dışında şikayetim yoktu ve bu şekilde idare ettim. Son operasyondan 1 yıl sonra kontrole gittiğimde doktorum bana tüp koyduğundan bahsetmemişti.

  Ancak son zamnlarda burnumun sol tarafından aşırı ve hafif kanlık akıntı ve bazande katı birikme ve her iki burun deliğinden de koku gelme şikayeti ile KBB uzmanına gittim ve burun deliklerinden kontrol ile her 2 tarafta tüp olduğunu tespit etti ve sol tarafta ise deviasyon olduğunu tespit etti. Önümüzdeki hafta lokal anestezi ile tüpleri almak için ve deviasyonu gidermek için gün verdi.

  Sormak istediğim bu tüplerin KBB uzmanı tarafından alınmasında sakınca varmı çünkü herhangi bir göz doktoruna danışamadım. Sonrasında göz yaşarma ve çapaklanmada artış olur mu? Sonrasında ne yapmalıyım ?

  Şimdiden teşekkür ederim. İyi günler dilerim

 125. Gülseren p. says:

  Merhaba

  1 ay once dsr ameliyati oldum burnumdan endoskopi ile kanal acildi ve gozumde tup var ancak son 1 haftadir gozumde yasarma var bu yasarma normalmi doktorum gozumde tup oldugu icin o kanal tup ile tikali dedi bunun normal bir durum olabilecegini soyledi sizce bunun sebebi bu olabilirmi yada basarisizmi sonuclandi

 126. ben yildiz 55yasindayi dogustan iki gozumde mistakmus var sol gozum gormuyor sag gozum de bir metreyi kadar goruyor gormeyen gozumde 6aydir goz bebeyimde sari bir leke buyudu butun tetkiklerimi yaptirdim sonuc alamadim gozunu alalim diyorlar bana yadimci olursaniz sevinirim

 127. HOCAM İYİ GÜNLER BEN 25 YŞINDAYIM BENİM 2 SENİDİR ARALIKLARLA BENİM SAG GÖZÜM YAŞARIYOR VE ÇAPAKLANMA OLUYOR BAZEN BATMA MEYDANA GELİYOR CEVABINIZI BEKLİYORUM TEŞEKÜR EDERİM

 128. Ümit bey merhaba 27 yaşındayım güldüğüm zaman gözlerimden ağlamış gibi yaş geliyor çocukluğumdan beri devam etmekte muayene olduğum dr lar problem olmadığını alerjik olduğunu söylediler gülmeye alerjim olmayacağına göreproblem neyden kaynaklı olabilir ?

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Tuba Hanım
   Gülme veya ağlama ile gözün yaşarması bir sinirsel reflekstir
   Bunun için endişelenmenize gerek yoktur

 129. Zeynep özen says:

  Merhaba ümit bey, kızım çok erken doğdu prematüre çok şükür rop sorunumuz düzeldi. Kızım şu an kronolojik 17 aylık Tv’ye bakarken gözlerini hiç kırpmadan bakıyor sadece yemek yerken açıyorum. Izlerken gözlerini kapatmıyor ve bir süre sonra kapatınca çok az yaşarma oluyor. Ve gözlerini ovuşturuyor. 🙁 acaba neden olabilir?

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Çocuklarda gözyaşı tabakası yetişkinlerden daha yoğundur
   Bu nedenle gözlerini kırpmadan daha uzun süre bakabilirler
   Bu önemli bir soeun değildir

 130. selamlar hoca benim gözlerimde sulanma yanma oluyo ışıkta daha cok oluyo geceleri ısıkta duramıom bu sabah kalktıgımda sol gözümde acayip bi agrı var

 131. burhan demirsoy says:

  meraba hocam iyi gunler 23 yasindayim 21 yasindan beri kaynak yapiyorum 15 günden beri gözümde sadece sulanma oluyor ilk gunlerde acısız şimdilerde acı ve bulanık görüyorum ve hala göz yaşım geliyor ozel goz hastanesine muayene oldum hiç bisey demediler ve hala ayni sikinti devam ediyor.. tesekkurler

 132. Bensirnak silopiliyim bende 3yildor tedavimi yapiyorum

 133. merhaba benim küçüklüğümden beri su veya sıvı şeyler içtikten sonra gözüm yaşarıyor. küçükken doktora gitmiştim önemli bir şey olmadığını söylemişti. şuan tekrar gitmeli miyim?

 134. Merhaba Ümit Bey; Benim özellikle yemek yerken sürekli gözüm yaşarıyor ve çocukken de bu hastalıkdan kısa bir süre tedavi görmüşüm, ne yapmalıyım?

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Kanal tıkanıklığı, allerji, konjonktivit gibi farklı nedenler olabilir
   Muayene olmanız gerekir

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Allerji, kanal tıkanıklıı, konjonktivit gibi farklı nedenler olabilir
   Muayene olmanız gerekir

 135. hocam 18 yaşindayim son 1 yila yakin gozlerimden cok aşiri şekilde goz yaşi geliyo gerdeyse tum gun boyunca akiyo hele dişari fazla cikamiyorum guneş vurdumu ders caliştimi daha da beter oluyor ne yapmaliyim şimdiden teşekurler…..

 136. merve says:

  Merhaba ümit bey yaklaşık iki haftadır gözlerimden ağlar gibi sürekli yaş akiyor bu dışarı çıktığım da daha fazla oluyor yaşla birlikte gözlerimde şişlik var ve az da olsa capaklanma var sizce neden olabilir?

 137. iremsena says:

  merhaba hocam ben 13 yaşındayım 4 yaşımdan beri gözlerim akıyo kış günleri daha yoğun oluyo küçüklüğümden beri doktora gidiyorum hep burun damlası veriyodu ama etkili olmuyodu 3 gün önce doktora gittik sintigrafi istediler yaptırdık göz yaşı pınarlarımda kısmi tıkanıklık tespit edildi öneriniz ne olabilir?

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Kanal içine silikon tüp yerleştirilebilir
   Sondalama ile belki sonuç almak ta mümkün
   Geçmiş olsun

 138. Merhaba hocam 25 yaşındayım miyobum sol gözümü bir yere odaklayıp hiç kırpmadan baktığımda yaşarma ve acıma meydana geliyor sizce neden kaynaklanmaktadır.lens kullanmaya başlamıştım toplasam 10 kez anca takmışımdır bu durumun oluşması lens kullanmamdanmıdır?Şimdiden teşekkürler blogunuz süper ayrıca

 139. Ümit bey, gözüm bozuk olduğundan dolayı 6-7 senedir lens kullanıyorum. Bu zamana kadar bir şikayetim olmadı ama bu aralar gözüm sürekli sulanmakta ve çapak oluşmakta. Uyandığımda gözümü zar zor açıyorum.Doktora gitmiştim daha önce ama bir sonuç vermedi damlalar.Acaba lensten mi kaynaklı bir şey yoksa gözümde mi sorun var ?

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Birkaç ay lens kullanmazsanız iyi olur sanırım
   Tekrar muayene olmanızı öneririm

 140. murat duzyol says:

  Hocam ben 24 yasindayim kucuklugumden buyana gözlerinde yasarmalar oluyor kitap okurken spor yaparken hava esintili olunca güneş agirlikli bkmyrm güneş gözlüğü kullndim damla kullndm kesmedi sebebi ve tedavisi nedir hocam saygilr

 141. 15-16 yaşlarında başladı şuan 19 yaşındayım yorulunca bilgisayar başında ve soğuk olunca sürekli olarak gözümden yaş geliyor ne yapmam lazım teşekkürler şimdiden

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Bilgisayar gözlerinizi kurutuyor olabilir
   Suni gözyaşı kullanmanız faydalı olacaktır
   Gözünüz kuurmza ise refleks yaşarma ve sulanma olmayacaktır

 142. Sayin Umit Bey,

  Gozlerimde ruzgar oldugunda surekli yasarma oluyor.

  Bunun nedenini bilmiyorum.Sizce ne yapmaliyim

  tesekur ederim

 143. sayın Ümit bey 3 gün önce gözlerimin içinde sanki siyah grimsi birşeyler dolaşıyor gibi oldu göz doktoruna gittim göz sinirlerine baktı ve gözyaşımın yerinden koptuğunu gözün arkasında hareket halinde dolaştığını söyledi ve bana bir zararı olmadığını görmemi etkilemiyeceğini bir tedavisinin olmadığını söyledi devamlı gözümde gri yada siyah gibi saydam gibi hareketli bişeyler var ışıktan daha çok etkileniyor karanlıkta pek farkedilmiyor, gerçekten bunun bir tedavisi yokmudur yoksa tekrar bir doktora gözükmelimiyim , cevabınız için şimdiden teşekkürler

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Bu göz içindeki jölenin bozulduğunu gösterir
   Bazen beraberinde retinada incelme veya delik oluşabilir
   Bu durumda ani ışık çakmaları görürsünüz
   Ani ışık çakmaları veya perde oluşmaz ise önemsizdir
   Oluşursa tekrar muayene olmanız gerekecektir
   Geçmi şolsun

 144. İyi günler ben 19 yaşındayım ve yaklaşık bir aydır sol gözümden durup dururken yaş geliyor bu günlerde daha da fazlalaştı neden acaba bana yardımcı olabilir misiniz..?

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Allerjik veya kuruluk gibi bir problem olabilir
   Muayene olmanızda fayda var
   Geçmiş olsun

 145. Filiz Akarca says:

  merhaba ümit bey
  ben 22 yasindayim ve kemoterapi tedavisi sonucu ilaclarin yan etkisi sol gözümün yasarmasina sebep oldu tam olarak 6 kez ameliyat oldum almanyada ve bir kezde istanbul dünyagöz hastanesinde ameliyat oldum malesef her seferinde olumsuz bi sonuc aldim bana yardimci olabilirseniz cok sevinirim

  filizakarca@hotmail.de

  cevabinizi bekliyorum.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   filiz Hanım
   Zor bir tablodan bahsediyorsunuz
   Sizi görebilirsem yardımcı olup olamıyacağımı konuşabiliriz
   Geçmiş olsun

 146. Sn;ümit bey
  sol gözümde ağrı ve ağırlık var ve gözümun içi yanıyor ve sulaniyor bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Iyi çalışmalar dilerim..

 147. şükran uçar says:

  Merhabalar hocam 20 yaşındayım ve kucuklugumden beri ozellille sağ gözümde kuruluk var. Agladığım da bile hic yasarmaz. Hepsi buruna iniyor. Acaba ileri yaşlarda bir sorun olur mu.

 148. Hocam benim annem 42 yaşında romatizmal hastalığa bağlı olarak pınarlarinda kuruma meydana geldi gittiğimiz doktor ömrü boyunca damla kullanması gerektiğini söyledi bunun başka çaresi yok mu ameliyatı yaptırmak istiyoruz ne yapabiliriz

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Bu durumda damlalardan vazgeçemeyiz
   Bazen gözyaşı kanallarını tıkamak faydalı olabilir
   Fakat yine de damla kullanamaya devam etmek gerekecektir
   Geçmiş olsun

   • özlem says:

    Ameliyat yaptırmak mümkün değil mi hocam size tedavi yaptırmak istiyoruz size nasıl ulaşabilirim yardimci olursaniz seviniriz

 149. Merhaba hocam benim sürekli gözlerim sulanıyor ve bulanık görüyorum. Bunun için ne yapabilirim

 150. kübra says:

  Mrb Ümit bey,
  Sol gözümde yaklaşık 3 4 aydır sulanma oluyor. Kanalda tıkanıklık var mı diye baktılar ama tıkanıklık yokmuş. Tobradex ve suni goz yasi kullandigimda goz yasarmasi gecici bir sure ortadan kalkiyor ama daha sonra tekrar akmaya basliyor. Gözumde herhangi bir problem olmadigini soylediler.. Yardimci olur musunuz..

 151. adem akçay says:

  hocam,benim gözlerim dışarı çıktığımda aşırı yaşlanıyor gittikçede artış gösteriyor .bazende sağa sola ani bakışlarda görüntü kayması olabiliyor.ne yapmam gerekir.şimdiden teşekkür eder saygılar sunarım.

 152. Meryem says:

  Merabalar umit bey bi aydır sol gözümde yaşarma vaSonra da yasyanma oluyor biddoktora görünmeli miyim yoksa geçer mi kendiliğinden

 153. fatma tulumtas says:

  Hocam bn alti ay once ameliyat oldum iki gozumdede kist vardi aLti aydr gozlerimn duzelmesi icn bi cok damla kullandm ama suan cok rahatszm .gozunun yanlarina disardan dokundugumfa ici kasiniyo . Ve zamansz yanma batma agri oluyo. isiktan rahatsz oluyorum asiri derece.agliyamiyorum gozumden yas akmiyo .su an suni gozyasi damlasi kullaniyorum faydasi olurmu.

 154. fatma tulumtas says:

  eklemek istedigim bisey daha var ve bu beni cok rahatsz ediyo gozlerim cok capaklaniyor.goz kapaklarmn ici capakla doluyo . temizlefgmde lastk gibi uzuyo .ip gibi . Ve gozumu kirptgmda sanki icine yapiskan dokmusler gibi .eve tikildm kaldm 🙁

 155. Annem 30 yaşında burnunu peceteye sizlerden sağ gözünden yaş geliyo neden olabilir ?

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Gözyaşı kanalları normalde tek yönlü çalışır
   Bazı insanlarda ise iki yönlü akım olabilir, burundan üflendiğinde gözden hava gelmesinin nedeni budur
   Korkmanıza gerek yoktur

 156. ilkay says:

  Mrblar Dr bey sag gözüm sürekli akıyor gözyaşı kanal tıkanıklığı için bir sürü test yapıldı degil, alerji dediler o da degil bir yılı askın damla kullanıyorum cesit cesit hala akıyor bunun için çözüm ne olabilir gitmedigim.dr kalmadı

 157. ümit bey bilgisayarın başında olduğum zaman gözümden yaş akıyor bunun sebebini önlemek için ne yapmaqlıyım

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Gözleriniz kuruyordur
   Suni gözyaşı kullanmanızı öneririm
   Refleks yaşarmayı kesecektir

 158. Hasan says:

  Ümit hocam merhaba. Ben 7 ay önce lazer ile gözyaşı kanal tıkanıklığı ameliyatı oldum.Bu 7 ay süre zarfında hicbir problemim yoktu.5 gün önce gözümdeki tüpü aldırdım fakat 7 aydır sulanmayan gözüm tekrar sulanmaya başladı bunun sebebi ne olabilir yardımcı olursanız sevinirim. İyi akşamlar

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Hasan Bey
   Bu durumda burun içinde reaksiyon veya yeniden tıkanıklık gelişmiş olabilir
   Doktorunuza danışmanız gerekecektir

 159. mehmet says:

  Merhaba hocam ismim mehmet bende küçüklukten beri göz yaşarmasi vardı. Ancak 2-3 senedir Sürekli gözlerimden yaş geliyor.Bir sürü damla kullandım ama hala devam ediyor. Kitap okuyamiyorum lütfen yardımcı olun. Kesin bir tedavisi varmı.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Kanal tıkanıklığı var ise bunun tedavisi mümkün olabilir
   Muayene ile netleşecektir

 160. mehmet says:

  Hocam doktor kanal tıkanıklığının olmadığını söyledi.Göz iltihaplanması olduğunu ve iltihaplanmanin giderilmesiyle ancak müdahale edebileceklerini söylediler.Sulanmanin ondan sonra nedenini anlayabileceklerini söylediler. Sizin bu konudaki görüşünüz nedir.onu öğrenmek Istiyorum.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Bu detaylar için sizi görmem gerekir
   Sanırım damla tedavisi gerekli gibi görünüyor

 161. Yağmur says:

  Merhabalar Ümit Bey gözlerimde yaşarma oluyor ve özellikle uykudan uyandığımda yastığın gözyaşlarımla ıslandığını görüyorum .Ve yarım saat boyunca gözüm çok siddetli ağrıyor ayrıca kızarmısta oluyor bunun sebebi nedir acaba

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Gözünüz gece açık kalıyor olabilir
   Gece yatarken ve sabah kalkınca suni gözyaşı kullanmayı deneyin
   Düzelmez ise muayene olmanızı öneririm

 162. ferhat says:

  hocam selam benim sıkıntım gözde sürekli akma ve yanma rüzgara dayanamıyorum hayatımı çekilmez etti diyte bilirim yaşadığım yerde gitmediğim doktor kalmadıbana yardımcı olurmusunuz ne yapmam lazım tşrr

 163. Mehmet says:

  Merhaba , durduk yere ,herhangi bir ışıkta (genellikle güneşte) ,biriyle konuşurken , rüzgar ederken gözümde yaş birikiyor ne yapmalıyım? ??

 164. ya ben hala 12 yaşındayım blgisayara baktığımda okulda kitaba baktığımda fazla hemen yaş akıyor kend kendine şimdi halada akıyor ne yapmam lazım

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Çok fazla bilgisayar kullanımı gözde kuruluk yapar
   Bu da göz sulanması ile sonuçlanır

 165. slm bende yaklasik 15 senedir göz yasarmasi var doktorada gittim kanallari kontrol ettiler her hangi bir tikaniklik cikmadi benim sorunum alt göz kapaklarindaymiş yani kanallar göz akindan ayri duruyo kisacasi ergenlik caginda burun kemigi büyümesi sonucu alt göz kapagi iç kisimlarini cekmiş tabi bende sürekli silerek alt göz kapaklarini iyice asagi indirmisim doktor böyle söylemişti ne yapcagimi bilmiyorum hatta sirf göz kapaklari yerine otursun diye nerdeyse burun estetigi oluyodum sonra vaz gectim cok rahatsiz ediyor sürekli gözlerimin içinde su var. ne yapmaliyim . iyi calismalar.

 166. Merhaba ben 23 yaşındayım. Sabahları uyandığımda ilk 10 saniye sol gözümde acayip bir acı hissediyorum gözümü açamıyorum bekliyorum ağrı kesiline kdr elimle gözümü kapatıyorum. yaş akıyo zaten. Heleki aydınlık bir odada uyanmışsam odaya güneş vuruyorsa uyanmaktan korkuyorum gözümdeki acıyı tarif edemem ama bu olay güne uyandığımda oluyor sadece. Birde gözlerimin beyaz olması gereken yerleri sarıya dönük. En yakın zamanda doktora gidicem ama sizden bi ön bilgi almak isterim. Teşekkürler

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Gün içinde göz kuruluğu yaşıyor iseniz ertesi gün sabah uyanınca bu gibi durumlar yaşanabilir
   Yapay gözyaşı kullanmanızı öneririm

 167. Merhaba ben 20 yaşındayım adım nihal bundan tam 4 gün önce burnumdan ameliyat oldum. Burnumda kırık vardı ve kırık kemikleri aldırdım estetik olmadım. Ameliyattan çıktığımdan beri gözlerim yanıyor. Kendi kendine yaş gelip dayanılmaz şekilde yanıyo ve acıor. Bunun nedenş ne olabilir?

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Burun ameliyatlarından sonra böyle problemler görülebiliyor
   Bir süre sonra azalacaktır
   Geçmiş olsun

 168. Alara Bilgili says:

  Merhaba ben 16 yaşındayım. Yaklaşık 3 gündür sag gözümden sürekli yaş akıyor , göz pınarım ve etrafı şişti .Ağladığımda cok agrimaya basliyor. Damla kullanmam gerekirmi ? Doktora gitmeme gerek varmıdır ? Teşekkürler.

 169. meryem .yuksel @erdemir.com.tr says:

  ümit bey annemin 2 yıldan beri sürekli göz yaşarması oluyor gözün arka kısmında kırmızı ve sarı lekeler oluşuyor ve çoğalıyor ne yapılabilir bize cevap yazarsanız çok seviniriz caresiziz.

 170. Umit bey merabalar ,32 yasindayim ikisene once gozyasi damari tikanikligi nedenyle lazer ameliyati oldum 6-7 ay tup takilydi ama tupu cikardktan bikiay sonra gozyasim akmaya devam etti mutlaka iki huc ayda bir gozlerim sisiyor capaklanyo agzdan antbyotk sonra damlalarla geciyo simdi yjne sis doktorun verdgi ilaclar hep ayni oldgundan doktara gtmeden eczaneden alip kullsnyorm neyapmalym saglikli gozum olsun istyorum diger ameliyati olursam cok iz birakirmi yada bu sorunun kesin cozumu yokmu lutfen ysrdmci olun cok tesekkur ederim

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Tekrar ameliyat gerekecektir
   Açık ameliyatta başarı şansı %100’e yakındır
   Açık ameliyat öneririm
   Geçmiş olsun

 171. rabia akpunar says:

  Doktor bey ben 19 yasindayim sol gozumde gozyasi tikanikligi var dsr ameliyati oldum iki kez lazerle fakat 6 ay icinde bu tekrarladi gozum ayni sekilde yine akiyor ve ayni sekilde iltihapli agri meydana geliyor ne yapmaliyim bilmiyorum artik

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Lazer ile yapılan ameliyatlarda nüks olabiliyor
   Açık ameliyat faydalı olabilir
   Değerlendirmeden yorum yapmak doğur değil yine de

 172. burcu kutlu says:

  Hocam merhabalar. Çok acil yardım istiyorum. Annem 65 yaşında 1 ay önce katarakt ameliyati oldu. Ve ameliyat sonrasindan itibaren gözleri akmaya başladı ikisi de. Gözüne birşey sokup sıvı falan verildi ama hiçbirşey degismedi. Ne olursunuz yardim edin.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Muayene detaylarına bakmak gerekir
   Bazen kısmi tıkanıklıklar göz müdahalelerinden sonra dekompanse olaibliyorlar
   Görüp değerlendirmem gerecektir

 173. Gülşen says:

  doktor bey, ben 2013 mart ayından beri hipertiroid hastasıyım. İlaç ile tedavi edilmeye çalışıldı ama değerler normale dönmedi. İlk bir yılda doktorum gözlerimin hastalıktan hafif düzeyde etkilendiğini söyledi. 2014 nisanda RAI tedavisi uygulandı. Bu esnada 2 ay streoid verildi(deltacortril). Atom tedavisi ile birlikte gözün öne çıkması ve göz rahatsızlıklarım arttı. Şimdi ise Uludağ Üniversitesinde yapılan muayenede şuan için ameliyata gerek olmadığı (göz sinirlerim etkilenmemiş) troid orbitopati tedavisi için 3 hafta üst üste damardan 500 mg prednol uygulanması uygun görüldü. Bunun için T3 değerlerimin normal düzeye gelmesi gerektiği belirtildi.
  Kortizon ile gözlerimin geriye çekilmesi mümkün mü? Yoksa tek çözüm ameliyat mıdır?
  İlginiz için şimdiden teşekkürler.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Erken dönemlerde kortizon tedavisi ameliyattan daha faydalıdır
   Geç dönemde ise ameliyat bu açıdan daha faydalıdır

   • Gülşen says:

    Cevabınız için teşekkür ederim. Soruyu yanlış başlık adı altında sorduğumu fark ettim kusura bakmayın. İlginiz için tekrar teşekkür eder çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

 174. Merhaba hocam, benim her iki gözümün beyaz kısmı sağa sola çevirdiğim zaman kırışıyor ben doktora gittiğimde doktorlarda farkettim bunu kimisi gözünüzün yapısından dedi kimi de göz kuruluğundan olabilir dedi.göz yaşı damlası kullanmama rağmen arttı galiba konunjuktiva deniliyor. Bunun için bir ameliyat gerekli mi sizce

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   bu genellikle önemsizdir
   Rahatsız edici boyutta ise tedavi planlanabilir
   Bunun için görmem gerekecektir

 175. Memet yavuz says:

  Hocam meraba annem 3 kez kapak alemiyati gecirdi simdide kalp yetmezligi var ayni zamanda goz kanali tikanikligi var deninldi ameliyat olmasi lazim denildi ama kardiyoloji doktoru onaylamadi anestezi yi o yüzden ameliyat olamadi 1 aydan fazladir sol gözü sis ve durmadan iltihap cikiyo lazer ameliyati var denildi ben malatyadayim ama burda yok lazer ameliyati bi sıkıntı cikarir mi getirsem acaba ameliyat ile tam olarak kurtulur mu durmadan bu aciyi cekiyo her yil tekrarliyo tavsiyeniz nedir

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Bu durumda iltihabı tedavi ile temizleyip ardından lokal anestezi ile ameliyat yapmak uygun olacaktır
   Bu durumda da kardiyolog doktor desteği ile planlama yapmak gerekli olacaktır
   Lazer bu durumda iltihap nedeni ile biraz daha zor gibi görünüyor fakat imkansız değil sanırım
   Detaylı görmem gerekecektir
   Geçmiş olsun

 176. çok yararlı bir makale olmuş

 177. ümit bey merhabalar ben 26 yaşındayım ve burun kemik ameliyatı geçirdim fakat sağ gözümde sonradan devamlı olarak bir yaşarma oluyor ve başka bir doktora gittiğimde bana bunun ameliyat yapılırken gözyaşı kanalını zedelenmesinden kaynaklı olduğunu söylediler bunun nasıl bir tedavisi olur sonradan zarar verme ihtimali var mı?

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Kanal tıkanıklığı oluştu ise cerrahi düzeltme gerekecektir
   Değerlendirmeden yorum yapmak yanlış olur

 178. hocam merhaba, ben 29 yasindayim 5yildir goz kurulugum var sarkoidoza bagli ve ilac kullaniyorum. 2,3 aydir hergun olmamakla birlikte sol gozumde sulanma oluyor. fakat bu sulanma hergun olmuyor haftada bir bazen iki seklinde.sorum tikaniklik sureklimidir bu sekilde gorulebilir mi??

 179. Ümit bey merhaba benim sağ gözümde sürekli akma var sürekli göz yaşım akıyor arada yanma var çok az bide ben daha önce sağ Gözümden ameliyat olmuştum göz kapağından yağ bezesi aldırmıştım. gözümün yaşarmasının sebebi nedir ?
  teşekkürler ..

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   En sık iki sebep göz kuruluğu ve kanal tıkanıklığıdır
   Muayene olabilirseniz açıklığa kavuşabilir

 180. Ahmet Kara says:

  Hocam ben 20 yasımdayim ne zaman dışarı ciksam gozlerim yanıyor yaşatıyor.Yuzumde aglama gorunumu yaratiyor.Güneş ,rüzgar hafif esintiler herşeye karşı çok hassas hemen yaşariyor.Sadece uyurken bu konuda rahatim.Doguştan beri boyle…Sağ gozumdede goz tembelliği var.Durum nedir acaba hocam

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Gözyaşı kanallarınız dar olabilir
   Muayene ve bazı testler ile değerlendirmek gerekir

 181. Merhaba.ben ne zaman gozlerime makiyaj yapsam sabah uyandigimda gozlerim yasarir cirklenir ve kizarir.ne zaman makiyaj yapmasam nirmal olur.goz karandasimi degisdim yene hemin hal olur.neden olar?

 182. sinem says:

  Ümit bey merhaba, benim oğlum 7 yaşinda ve gece uyurken sürekli
  Gözlerinden yaşlar akiyor neden olabilir.?
  Teşekkürler

 183. Fadime kılı says:

  Merhaba ümit bey ben 34 yasimdayim sol gözüm her sonbahar ve kışın yaşama ve ağrı oluyor çok rahatsız oluyorum devamlı mendille geziyorum kapalı alanda bile böyle 6 farklı dr gittim damla verip gönderiyorlar artık dayanılmaz oldu yardım edin lütfen teşekkür ederim

 184. Kolay gelsin Ümit Bey. Yazınızı okudum ancak ben de göz yaşarması olmamasına rağmen gözün burna yakın kısmında yani alt ve üst göz kapağı ortasında kalan et parçasında hafif şişlik, kızarık, kaşıntı ve sanki orada arpacık varmış gibi acı var. Ayrıca 1 yıldır kullandığım relestat damla o bölgeyi yakmaya başladı bir haftadır. Gözyaşı kanallarında mı bir sorun var yoksa gerçekten burna yakın yerde o et gibi gözüken yerde de arpacık çıkabilir mi? Teşekkürler

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Bunun için muayene olmanız gerekir
   Fakat kanal tıkanıklığında genellikle bu tür sorunlar olmaz

 185. meeraba ben 12 yaşındayım soğuk olunca gözlerimden kendi kendine yaş akmaya başlıyor napabilirim acaba ve bir yere çok baktığımda sizce sorunum nedir?? cevaplarsanız sevinirim

 186. Ümit bey;

  Merhabalar her uykudan uyandığımda gözlerimden yaş gelmekte nedeni nedir?

  Teşekkürler Kolay gelsin …

 187. Merhaba ūmit bey ben 24 yaşındayım kendimi bildim bileli sürekli ve istisnasız her esnedigimde gözlerimden yaşlar akıyor. Şimdiye kadar onemseme mistim ancak bu durum şimdi beni ciddi anlamda rahatsız ediyor.sizce sorun nedir.

 188. Merhabalar Ümit Bey;
  Yaklaşık olarak 6-7 aydır gözlerim sürekli olarak sulanmakta ve insanlar benim ağladığımı düşünmekteler.Bu konuyla ilgili pek çok doktora gittim kimileri damla verdiler hiçbir etkisi olmadı son gittiğim doktor sanırım en doğru teşhisi koydu.Göz yaşı kanallarınız dar ve bir tüp takılarak bu sulanmayı %75 azaltabiliriz dedi.Tam olarak bitmez dedi.Benim bu problemin neden olduğuna dair bir fikrim yok.Ama göz kalemi sürdüğüm zamanlarda da sulanıyor onu da tamamen bırakmamı söyledi.Bu olay göz kalemiyle mi oluşmutur yoksa herşey normalken de bir anda oluşabilen birşey mi.Operasyonu henüz yaptırmadım birkaç doktora daha görünüp emin olmak istiyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler..

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Kanal tıkanıklığı veya darlığında tüp faydalı olabilir gerçekten
   Bu muayene bulgularına göre netleşecektir
   Zor bir işlem değildir

 189. Murat günkut says:

  Sayın Hocam! Kapalı ortamlarda ve hava sıcaklığının 13-15 derecenin üstünde olduğu ortamlarda hiç bir sıkıntım yok. Ancak düşük sıcaklıklarda resmen ağlayarak geziyorum. Düşünüyorum son 3-5 yıldır böyle. Bunun dışında hiç bir şikayetim yok. 38 yaşındayım. İyi çaluşmalar dilerim

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Özellikle soğukta meydana gelen göz yaşarmaları kanal tıkanıklığına işaret eder
   Bu sorunun bazen damla bazen ise müdahale ile çözümü mevcuttur

 190. sevil says:

  Merhabalar.sağ gözünde kirpik batması nedeniyle kaşıntı olduğunu düşünerek parmağının dış yzreğiyle almak istediğimde jel gibi şeffaf bir madde elime geldi ilk kez başıma böyle bir şey geliyor.merak ettim nedenini

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Bu allerjik veya normal gözyaşı salgısı olabilir
   Göz yüzeyine dokunmanızı tavsiye etmiyoruz

 191. Mrb hocam ben bi kaza geçirdim o kazadan sonra sol gözüm yaşamıyor hasteneye gittim damla verdiler ama iyi gelmedi halen gözlerim yaşarmiyor ne yapmalıyım

 192. Merhaba Ümit Bey. Yaşım 21. Yaşarma, batma hissi, kaşıntı yüzünden doktora gittim 4 gün önce. Schirmer testi 3ten küçük çıktı. Bana 1 alerji damlası + 3 farklı marka suni göz yaşı damlası verdi. Ancak gece damlattığım thilo tears damlasından sonra ve sabah uyandığımda gözümde doluluk hissi hissediyorm. Yaşarmaya çalışıyor sanki. Bu normal mi ?

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Evet bazen damlalar bunu yapabilir
   Çökelti ve yapışıklık görülebilir

   • Aynı dediğiniz gibi oluyor Doktor Bey. Gün içindeki damlalarımı yarım saat geciktirsem hemen batma, yaşarma oluyor. Bu hep böyle mi devam edecek , doğal olarak göz yaşı salgısı gözüm üretmeyecek mi artık ?

 193. Merhaba ümit bey üçüncü kattan düştüm bi kaza geçirdim sol tarafının üstüne düştüm diye sol gözüm ağlarken yaşarmiyor bunun için göz hastanesine gittim damla falan verdi kullandım ama halen yaşarmıyor ne yapa bilirim sizce lütfen yardımcı olun

 194. Emre Kanbaş says:

  Şikayetlerim:
  1 – Özellikle yazın güneşte 1 saniye gözümü açamıyorum. Hemen yaşarma oluyor. Güneş gözlüğü organım gibi oluyor.
  2 – Kitap okuma, pinpon oynama, tv izleme vs. gözün dikkatinin arttığı fiillerde yaşarma artı gözümde yanma oluyor lakin güneş gözlüğü takıp çok rahat kitap okuyabiliyorum, hiçbir şey olmuyor.
  Bir kaç doktora gittim fakat net bir teşhis konulamadı. Sol gözümde 0.75 astigmat var.
  Doktor Bey! Ne olacak benim halim?

 195. Rüya says:

  Merhaba hocam, bende yaklaşık 1 buçuk yıldır gözyaşı kanalığı tıkanıklığı var alt ve üstte.. Ankara’da ki doktor herhangi bir test yapmadan sadece iğneyle girerek jones tüpü takılması gerektiğini söyledi.. Jones tüpünü bulamadık.. Adana da özel bir hastaneye gittim ve orda testler yapıldı ayrıca içten burun kemiği eğriliğinin olduğu da söylendi fakat jones tüpü takılmasına gerek olmadığı söylendi.. Perşembe ameliyat olacağım fakat korkuyorum genelde herkesin ki tekrarlıyor diye.. Jones tüpü hangi durumlarda gerekir? Kafam çok karıştı.. Şimdiden teşekkür ederim..

 196. Aylin says:

  Umit bey merhaba ben 25 yasin dayim 2 gundur gozlerim sulaniyor akiyor gece capak yapip birbirine yapisiyor cok aciyr ozellikle sag gozumun sulanmasi cok fazla nedeni ne olabilir

 197. Merhaba doktor bey,ben 32 yasındayim yaklasik 2 aydir sol gozumde surekli sulanma var ilk basta cesitli damlalar kullandim bunlar azaltti ama sorunum %100 gecmedi. 2ayri doktora gittim goz yasi kanalin acik cunku gonderilen su genze geliyor o halde kanal pompalama vazifesini yerine getirmiyor yapacak bisey yok boyle yasayacaksiniz dediler.durum gercekten boylemidir,yapacak hic bir sey yokmudur..tesekkurler simdiden

 198. meltem says:

  Merhaba Ümit bey benim yaklaşık 2 yıldır göz sulanmam var. Kendi kendine akıyo özellikle güneşe cıktığımda ya da soğuk havalarda bu daha cok oluyor ve makyaj yaptigimda gozum sulaniyo ve akintilaroluyor. Sizde nedeni ne olabilir,tesekkurler..

 199. İsmail says:

  Yaklaşık 6 yildir sürekli sağ gözüm yaşarıyor sabahları cilalanıyor ve gözümün kenarlarında yara ve morarmalar var. Bir çok damla kullandım ise yaramadı . Stadın cort kremi gözlerimin kenarına sürünce geçici rahatlama sağlıyor ne yapmalıyım

 200. Umit bey dışarıya çıktığım da veya evde ışığa bakınca göz yaşarması oluyor ama en çok dışarıya çıktığım da oluyor karanlıkta bir sorun yaşamiyorum yardinci olursanız sevinirim.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Gözyaşı kanal darlıkları ilk aşamalarda sıklıkla dışarıya çıkınca belirti vermektedir
   Bununla birlikte allerjik problemler de aynı belirtiyi verirler
   Muayene olmanızda fayda vardır

 201. Ders calisirken göz sulanmam çok.Ve daha sonra gözlerim aciyip basim agriyor.13 yasindayim .bunun nedeni ve tedavisi varsa ogrenebilirmiyim

 202. Abdulkadir says:

  Merhaba Ümit Bey Bende göz kuruluğu ve pitejiyum var bunun teşhisi konuldu,ve 6 aydır ilaç raporluyum eyestil ve depores,fakat şuanda sadece sabahları uyandığım zaman gözlerimde sulanma oluyor.bunun sebebi ne olabilir.teşekkür ederim,iyi çalışmalar dilerim.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Gündüz ve akşama doğru oluşan göz kuruluğu bazen ertesi sabah oluşan sulanma ile kendini gösterir
   Sabah uyanınca gözyaşı ilave etmenizi öneririm

 203. serkan says:

  Merhabalar sayın hocam bir ay önce göz yaşı kanalı tıkanıklığı nedeniyle dsr ameliyatı oldum kemik falan kırılacak tramvatik bi ameliyat dediler diye dünyagöze gittim fakat ameliyat 10 dk sürdü lakin gözyaşım akmaya dewam ediyor diğer gözümde de aynı şikayet var onun içinde sonra ameliyat olmam önerildi bir ay geçmesine rağmen bu şikayetimin dewam etmesi normal midir iyileşme %50 oranında diyebilirim?

  • serkan says:

   Bulunduğumuz yerde doktora gittim bugün lavaj yapıldı tıkalı olduğu söylendi 1/3tenaz sıvı çok zorlamayla genzime aktığını hissettim ve ameliyatımda silikon tüp takılması gerektiğini söyledi sizcede doğru mudur bundan sonra ne yapılmalı?

   • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

    Tüp denemekte sakınca yoktur
    Yeterli olmazsa daha sonra başka operasyon planlanabilir

   • serkan says:

    Hocam epikrizdekini yazayım dakriosistorinostomi eksternal ameliyatı, lokal anestezi yoluyla sağ burun kökü kesesiyle nazal kemiğe ulaşıldı.Nazal kemik çıkarıldı,burun mukozası ile gözyaşı kesesi birleştirildi ve cilt altı 6/0 vicryl ile sütüre edildi (ameliyat notu).bu ameliyatı yaklaşık bi ay önce oldum ve iyileşme yok tuhaf deil mi doktor 3 ay bekle sonra bi görelim dedi neden tüp takmadınız dediğimde tüpü söyleyen bu işten anlamıyodur dedi şaştık kaldık öyle hocam..

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   DSR ameliyatı 10 dakika sürmez
   Başka bir işlem yapılmış olmasın

 204. İyi aksamlar Ümit bey. Ben restasis kullanıyorum. Fakat bende yan etkisi mevcut. Uykumdan uyanınca yada gece yattığımda acaip yaşarma oluyor. İlacı kesmeyi denedik yaşarma gitti. Anca batma hissi oluşunca tekrar başladım. Bu yaşarma yan etkisi gözüme zarar verir mi? Teşekkürler

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Genelde bu zararlı değildir
   Kızarıklık veya ağrı olmuyorsa dikkate almayabilirsiniz

 205. Yaşar Yavuz says:

  Merhabalar.

  Ümit hocam.
  Benim babam 63 yaşında.
  Yemeklerde çok TUZ kullanıyor.

  Şimdi.de gözlerinde sulanma oluyor.
  Bazen de aşırı yaş.geliyor.

  Ne yapmamız gerekir.
  Tadevi süreç ne olmalı.
  Tşk.
  Iyi çalışmalar.

 206. Hasan says:

  Merhabalar , Ben Hasan. Size bir sorum olacakti. Ben 15 yaşındayım. Bazi zamanlar istemsiz olarak sağ gözümde yaşarmalar oluyor. Bu 1 dk boyunca sürüyor ve sadece sağ gözümde oluyor. Sanki ağlıyormuş gibi hızlı ve büyük damlalar seklinde akıyor. Bu göz yasarması da beni rahatsiz ediyor. Bundan nasil kurtulabilirim. Daha doktora ne yazik ki gitmedim … Ne yapmaliyim ? Cevaplarsaniz sevinirim 🙂 …

 207. Ahmet says:

  Merhaba,
  63 yaşındayım. Özellikle kış günlerinde gözlerimin soğuk havayla temas ettiği ilk birkaç saatte her iki gözümden de gözyaşlarım yanaklarımdan süzülecek kadar akıyor. Ancak günün ilerleyen saatlerinde ya hiç akmıyor ya da çok az olduğu için fark etmiyorum. Bu herhangi bir rahatsızlığın tipik bir belirtisi midir? Sizce ne olabilir?

 208. Hocam Merhaba. Bende yaşarma ve kaşıntı vardı. Doktora gittim. Relestat verdi. 1 yıl beni idare etti. Ama artık fayda etmedi. İnternette gözyaşı damlasını dolaba koyup bi kaç kere damlatmak iyi gelirmiş diye okudum. Kurulukta var bende. Deneyeyim mi? Soğuk gözyaşı damlası alerjik reaksiyonları birazda olsa gider mi?

 209. İyi günler doktor bey benim bir sorum olacakti. Yaklasik 1 yildir gözlerimde sürekli yaşarma oluyor özellikle ögle saatlerinde uyuyamiyorum yaş geldigi icin uykuya dalamiyorum acaba bunun nedeni nedir ? Tesekkurlerr..

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Görmem gerekir
   Kuruluğa bağlı refleks yaşarma veya kanal tıkanıklığı olabilir

 210. İyi günler hocam, sol gözümde 7-8 yıldır seğirme oluyor, bu hafta grip oldum burnum akıyor ve sadece sağ gözüm yaşarıyor, sol gözümde de yaşarma yok ve grip olduğumdan beri seğirme olmuyor, hocam ciddi bir şey mi ? ne yapmalıyım ? Teşekkürler.

 211. Hocam merhaba.yaklasik 2 yıldır tek gözde sulanma problemim var ders çaliştiğim ve bilgisayara baktığım zamanlar daha da artıyor. Çeşitli damlalar kullandim flarex, patanol ve netildex ama geçici süre fayda gördüm damlalar bir kaç saatlik rahatlama sağlıyor burun kemiğimde eğrilik de var acaba göz yaşi kanalım tıkalı mıdır yada buruna bağlı olarak helişen bi durum mudur bu burun ameliyatı olsam düzelir mi yada göz ameliyatı olmam mi gerekir? teşekkürler

 212. CEM ERGÜN says:

  İyi günler 33 yaşındayım ve yaklaşık 2 yıldır gözlerim yaşarıp,kızarmakta bununla birlikte burun akıntısı ve baş ağrısı oluşmakta sizce bunun nedeni epifora olabilir mi?

 213. Nursena says:

  Ümit bey ben 20 yaşındayım 1 haftadır başımı yastığa koydum sol gözüm yaşatıyor olduğu gibi sızlıyor ne yapmam gerek sol gözüm bulanık görüyor biraz acil yardım lütfen

 214. yağmur says:

  ben daha önce üç defa dsr amelyatı geçirdim üçündede tüp takıldı ilk amelyatta göze tüp uymadı denip bir hafta içinde çıkarıldı ikincisinde sorun olmadı üç ay kadar kaldı çıkarıldı 6 ay sonra tekrarladı üçüncüde oldum 6 aya yakın bir süre sonra çıkarıldı üç sene ye yakındır da bir şikeyetim yoktu şuan tekrar aynı sorunu yasıyorum randevu aldım erken tarihe vermediler çok agrıyor gözüm küçüldü bulanık dörüyor yanıyor ve capaklanıyor doktora gidene kadar ne yapmalıyım ne olur yardımcı olun

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Masaj ile kanalı temizleyebilirsiniz
   Çapaklanmayı azaltacaktır
   ayrıca bir enfeksiyon geçiriyor iseniz ilk fırsatta muayene olmanızı öneririm

 215. reşat says:

  Hocam annemin gözlerinden yaş akıyor sürekli ameliyat oldu gözüne tüp yerleştirdi ama fayda etmedi ve tekrar ameliyat olacağını söyledi doktor ne yapalım?

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   İkinci ameliyat genellikle biraz daha zordur
   Fakat önce görüp esas sorunun ne olduğunu tespit etmek gereklidir
   Geçmiş olsun

 216. Selam doktor bey size azerbeycandan yaziyorum, yaklasik 15 gundur sag gozumden su akiyor once alerjiktir makyajdan falan olmustur dedim ama gittikce su artiyor sol gozumde hicbisey yok soyuk sicaktan falan da dusundum is yerimde guclu klima calisiyor amma disarda da akiyor, sizce hangi kontrole gitmem lazim fazla para harcayacak durumda degilim. Tesekkurler. Bide bu sabah iltihapta fark ettim

 217. Umit bey mrb 29 yaşındayım bende goz kurulugu ve blerafit var suni göz yaşı kullanıyorum ama iyi gelmiyor yakıyor gözlerimi ne yapsam yardimci olurmusunuz.

 218. Merhabalar Ümit Bey ben 13 yaşındayım benimde akşam yatınca gözüm acımaya başladı ve ben baya bir elledim gözüme,ovaladım hep
  .Gözümden su aktı.Sonra gözümü kapatınca cok az acı kalıyordu gözümü kapattım ve uyumaya calıştım uyidum.Sonra sabah kalktığımda gözümü açamadım,kirpikler birbirine yapışmıştı,sonra birazcık hızlıca gözümü açtım.Gözümden gene su aktı.Sonra gözüm yarı kapalı yarı acık halde duruyor.Bu ne belirtisidir?

 219. Umit bey sol gözümde sik sik gozyasi akmasi oluyor 2 farkli doktora gittim ikiside gozyasi kanali tikanikligi olmadigini soyledi muayene sonucu kucuk bir operasyonla küçük bir tikaniklik oldugu ve acildiginida soylediler ama sikayetim hala gecmedi enfeksiyon kapiyor sisme oluyor gozumde iltihap akip capak yapiyor sizce ne yapmaliyim..?

 220. Merhaba Dr bey ben altıay önce gözaltı torbalarımı aldırdım bunun üçüncü ayında tekrar bir operasyon oldum revizyon amaçlı ve gözlerim çok rahatsız yaşarma ve batma var suni gözyaşı ve kortymiycin diyebir merhem kullanıyorum batmadan çok o ıslaklık beni rahatsız ediyor iki göz doktoruna gittim muayenede bir şey çıkmadı bunlar ameliyattan kaynaklı ikinci ameliyattan sonra altı ay içinde geçer dediler ben bu ilaçları devamlı kuulanöalımıyım şimdiden çok teşekkür ediyorum iyi günler

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Kapak estetiği bazen kapak dinamiklerini ve gözyaşı sistemini etkileyebiliyor
   Bu durumda muayenedeki bazı detay bulgulara göre müdahale ve çözüm bulabiliyoruz
   Geçmiş olsun

Geribildirimler

 1.  Gözyaşı Kanalı | Göz Doktoru| Doç.Dr. Ümit Beden - [...] Yetişkinlerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı ve tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak iste...…

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir