13.10.2011

Gönderen:|Genel, Hastalıklar, Popüler | 618 Yorum

Protez göz (takma göz)

Protez göz (takma göz)

 Protez göz (takma göz) nedir?

Gözü doğuştan olmayan veya cerrahi olarak alınmış olan hastalara kozmetik amaçla uygulanan protezlerdir. Bu protezlerin görme fonksiyonuna katkısı yoktur.

 

Protez göz takılmasının aşamaları nelerdir?

Öncelikle göz yuvasının proteze hazırlanması gereklidir. Bunun için gözün alınması esnasında göz yerine bir bilye yerleştirilir. Birkaç hafta sonra göz protezi için göz yuvasının kalıbı alınarak protez hazırlanır. Ardından, protez göz, göz yuvasına yerleştirilir ve protezin duruşuna göre üzerindeki son rötuşlar yapılır.

 

Protezin hazırlanması ne kadar sürmektedir

Göz yuvasının kalıbı alındıktan sonra, birkaç gün içinde protez göz hazırlanır. Bu aşamadan sonra protez son halini alana kadar birkaç kez randevulu olarak protez uygulamasına gelmek gerekli olabilir.

 

Göz alınmadan da göz protezi uygulanabilir mi?

Göz protezleri kimi durumlarda da göz alınmadan uygulanır. Normalden küçük olan (fitizik) gözlerde, protez kişinin kendi gözünün üstün yerleştirilebilir. Bu uygulamanın uygun olup olmadığına göz doktoru tarafından karar verilmelidir.

 

Doğuştan gözü olmayanlarda da göz protezi takılabilir mi?

Doğuştan gözün olmaması veya gözün çok küçük olması (görme fonksiyonu yok ise) protez takmayı özellikle gerektirir. Bu hastalarda göz hacmi eksik olduğu için yüz kemiklerinin gelişimi eksik kalabilir. Bu nedenle bu hastalara zaman kaybedilmeden protez takılmalı ve bu protezler düzenli aralıklar ile daha büyüğü ile değiştirilerek simetrik yüz gelişimi sağlanmaya çalışılmalıdır

 

Gözler cerrahi olarak niçin alınır?

Farklı nedenler ile gözlerin alınması gerekebilir. Bunlar arsında sayılabilecek nedenler şunlardır: Kazalar (kimyasal, ısı, mekanik), doğumsal bozukluklar, enfeksiyonlar, kanserler ve görme fonksiyonunu kaybetmiş ağrılı göz tansiyonu olguları.

 

Göz protezleri ameliyat ile mi takılır

Protezin kendisinin takılması için ameliyata gerek yoktur, fakat öncesinde göz çukuruna hacim ve hareket sağlayan bir bilyenin konulmuş olması gerekir. Gözün alınması esnasında hacim kaybının telafisi için gözün yerine bilye konulur. Bu bilye üzeri doku ile örtülen ve konulduğu yerde sürekli kalacak olan bilyedir. Göz protezi ise, daha sonraki süreçte (2-4 hafta), göz yuvasına takılıp çıkarılabilir. Protez takılması ve çıkarılması sırasında fazla bir ağrı duyulmayacak, sadece kapaklarda biraz gerilme hissedilecektir.

 

Kaç çeşit göz alınma operasyonu vardır?

Cerrahi tekniklerin değişebilmesine karşılık, esas olarak üç farklı cerrahi yöntem mevcuttur

1. Eviserasyon: Bu operasyon ile göz küresinin beyaz kılıfı yerinde bırakılarak gözün içi boşaltılır. Bu boşluğa hacim sağlaması için bilye (sfer) yerleştirilerek gözün beyaz kılıfı kapatılır

2. Enükleasyon: Bu operasyonda, göz küresi beyaz kılıfı ile birlikte komple çıkarılır. Gözü oynatan kaslar ve göz çevresindeki yağ dokusu ise yerinde bırakılır. Bu operasyonda da göz kasları, gözün yerine yerleştirilen bilyeye dikilerek kürenin hareketi sağlanır

3. Ekzanterasyon: Bu operasyonda, göz küresi, göz kapakları ve göz çevresindeki diğer dokuların hepsi (kaş ile yanak arası dokuların tümü) alınır. Bu operasyon daha çok göz çevresindeki tehlikeli tümörler için uygulanmaktadır

 

Gözün alınmasından sonra göz içine veya yerine konulan bilyenin fonksiyonu nedir

Gözün alınması, göz çukurunda bir hacim kaybına neden olur. Buraya yerleştirilen bilyenin amacı, bu hacim kaybının telafi edilmesi ve iyi bir protez hareketi için göz yuvasının hazır hale getirilmesidir.

 

Göz alındıktan sonra yerine yerleştirilen bilyenin özellikleri nelerdir

Gözün yerine yerleştirilen bilye, ileride kullanılacak protez açısından son derece önemlidir. Bu bilyeler silikon, plastik, akrilik veya vücut ile bütünleşebilen farklı maddelerden imal edilebilirler. Bilyenin çevre dokularla olan uyumu ve hareket yeteneği, üzerine konulacak protezin görüntüsünü ve hareketlerini direkt olarak etkileyecektir. Bu aşamada, kaliteli bilyelerin ve uygun cerrahi tekniklerin kullanılması, protez ile alınacak kozmetik sonuç için son derece önemlidir.

 

Gözün yerine konulan bilyelerin hangi yapıda olması tercih edilir

Günümüzde daha çok içerisine damar ve doku gelişimine izin veren biyointegrasyon özelliği bulunan poröz (delikli) yapıdaki bilyeler tercih edilmektedir. Bu tür bilyelerin en önemli avantajları, hafif olmaları nedeni ile yıllar içinde yanağa doğru çökmemeleri ve içlerine damar ve doku yürümesine izin vermeleri nedeni ile daha iyi bir protez hareketi sağlamalarıdır

 

Göz protezinin yapısı nedir

Göz protezleri akrilik yapıdadır. Bu madde cam benzeri bir madde olup, nispeten daha hafif ve kırılmayan bir maddedir

 

Göz protezleri kişinin gözüne göre mi yapılmalıdır, hazır protezleri kullanmanın bir zararı var mıdır?

Protezin kişinin gözüne göre yapılması daha sağlıklıdır. Bunun nedeni, hem protez renginin diğer gözün rengine uygun işlenmesi, hem de protez şeklinin kişinin göz yuvasının kalıbı alınarak ve göz kapaklarının yapısına uygun olarak hazırlanmasıdır. Bu durumda protezin görünümü ve hareketleri diğer göze daha uyumlu olacaktır ve ağrı ile rahatsızlık vermeyecektir. Ek olarak, kişiye göre hazırlanan protezlerin yapısı ve malzemesi, çapaklanma ve alerji oluşumu açısından hazır protezlere göre daha güvenlidir, kırılmaya daha dayanıklıdır ve kullanım ömrü daha uzundur.

 

Göze uygun olmayan protez kullanımının zararları var mıdır?

Göz yuvasına ve diğer gözün görünümüne uygun olmayan protezler, kozmetik olarak iyi görünmediği için tercih edilmemelidirler. Göz yuvasında daha büyük protezlerin takılması, kapaklarda gerilmeye ve özellikle alt göz kapağında şekil bozukluğuna (ektropiona) neden olabilirler. Küçük protezlerin takılması ise, göz yuvasında zamanla küçülmeye ve uygun protezin takılamamasına neden olabilir. Ayrıca küçük protezler, üst göz kapağının düşmesine ve kozmetik sorunlara da neden olabilirler.

 

Hareketli göz protezlerinin hareketleri diğer göz ile aynı oranda mıdır?

Protezin hareketleri ideal şartlarda diğer gözün hareketlerine yakındır. Bunu etkileyen birçok faktör vardır. Bunlar; göz kaslarının durumu, gözün alındığı ameliyatın özellikleri, gözün yerine konulan bilyenin özellikleri, göz yuvasının durumu, bilye üzerine peg (vida) takılıp takılmadığı ve kullanılan protezin kişiye özel yapılıp yapılmadığıdır. Göz kaslarının iyi çalıştığı ve gözün yerine konulan bilyenin iyi hareket ettiği, göz yuvasının uygun olduğu, bilyeye peg takılabildiği ve kişiye özel protez hazırlandığı hastalarda iyi bir protez hareketi sağlamak mümkündür.

 

Bilyeye peg takılması nedir, hangi aşamada uygulanır?

Vücut ile bütünleşen bilyelerin kullanılmış olduğu olgularda, yaklaşık olarak ilk ameliyattan 6 ay sonra, bilyenin damarlanmasının iyi olduğunun film ile gösterilmesinin ardından bu bilyeye peg (vida) takılabilir. Ardından, göz protezi bu vidaya tutturulur. Peg sayesinde, bilyenin hareketleri direkt olarak proteze iletileceği için protez hareketleri daha iyi olacaktır

 

Her hastaya peg takılabilir mi?

Peg takabilmek için, göz çukuruna yerleştirilmiş olan bilyenin, içerisine damar ve doku ilerlemesine olanak sağlayan cinste (Hidroksiapatit, biyoseramik, poröz polietilen) olması gereklidir. Silikon veya akrilik yapıdaki bilyelerin üzerine peg takmak mümkün değildir

 

Peg takılmasının dezavantajı var mıdır?

Peg taklması, kozmetik olarak iyi bir sonuç alınmasını sağlasa da, ikinci bir cerrahi gerektiriyor olması ve maliyeti gibi dezavantajları vardır. Bunların yanında, peg takılmasını takiben enfeksiyon, bilyede açılma ve sürekli çapaklanma gibi problemlerin gelişme ihtimali vardır. Bu nedenlerle, peg takılması kararını doktor ve hastanın ortaklaşa almaları gereklidir.

 

Göz protezinin her gün çıkartılıp takılması gerekli midir?

Protezin günlük olarak gözden çıkarılması Gerekli değildir. Aksine, protezin bir süreliğine bile çıkarılması göz yuvasında daralmaya neden olabilir. Bu nedenle protez, gece de dahil olmak üzere gözden hiç çıkarılmamalıdır.

 

Göz protezlerinin takıp çıkarılması zor mudur?

Göz protezleri birçok insan tarafından kolaylıkla çıkartılıp takılabilir. Yine de bu işlem sırasında, size doktorunuz tarafından tavsiye edildiği gibi çıkartıp takılması ve göz kapaklarının zorlanmaması önemlidir.

 

Göz protezleri nasıl takılır?

Ellerinizi yağ, losyon ya da parfüm içermeyen bir sabunla yıkayıp bol su ile duruladıktan sonra pamukçuk bırakmayan bir havlu ile kurulayınız. Bir aynanın karşısına geçiniz. Başınızı öne eğerek aynaya doğru bakınız. Protezi takmak için önce alt göz kapağınızı bir elinizle aşağıya doğru çekerken, diğer elinizle protezinizi uygun şekilde yuvaya öncelikle üst kısmı girecek şekilde yerleştiriniz. Protezinizin üst kısmının yerleştiğinden emin olduktan sonra alt göz kapağınızı yavaşça bırakınız.

 

Göz protezleri nasıl çıkarılır?

Ellerinizi yağ, losyon ya da parfüm içermeyen bir sabunla yıkayıp bol su ile duruladıktan sonra pamukçuk bırakmayan bir havlu ile kurulayınız. Bir aynanın karşısına geçiniz. Başınızı öne eğerek aynaya doğru bakınız. Alt göz kapağınızı aşağıya doğru nazikçe çekiniz. Protezinizin alt kenarının aşağıya doğru kaymasını sağlayarak işaret parmağınızı protez altına doğru hafifçe itiniz. Proteziniz kolaylıkla çıkacaktır.

 

Protez kullanımında püf noktaları

Protezinizi ilk taktığınızda batma ve rahatsızlık hissi olabilir. Bu problemler birkaç saat ile birkaç gün içerisinde geçecektir

Protezin çıkarıldığı durumlarda protezi takarken hijyen kurallarına uymak gereklidir.

Protezin bakımı için alkol veya kimyasal çözücüler kullanılmamalıdır. Bebe şampuanı veya kaynatılmış tuzlu su bu işlem için daha güvenlidir

Protez kullanırken suni gözyaşı kullanımı oldukça faydalıdır

Protez kullanırken bir miktar çapaklanma oluşabilir. Bunlar ıslak pamuk veya göz mendilleri ile temizlenebilir.

Çapaklanmanın aşırı olduğu olgularda mutlaka göz kontrolüne gidilmelidir

Göz protezi kullanan hastaların kırılmaz camdan (polikarbonat) bir gözlük kullanması faydalıdır. Bu uygulama diğer gözün korunması için de önemlidir

 

 

Doç Dr Ümit Beden

Göz Hastalıkları Uzmanı

Oküloplastik ve Orbital Cerrahi

www.umitbeden.com

 1. hocam bizi aydinlatiginiz icin tsk edrim bende bir protozgoz hastasi adayiyim gozumun birini yusek tansiyondan kaybetim arti diyaliz hayati simdi bobrek nakli yim ve simdi bu islrmlerin hepsini yaptirdim 6hafta sonra protez goz takilzcak biktim vala o sahte gozden bilya var simdi bakalim nasil olcak ilerode yazarim gelismeleri

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Geçmiş olsun
   Gelişmeleri bekliyoruz

   • bende protez göz taktırmak istiyorum bana bunun için bilgi verirmisiniz

    • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

     Esat Bey
     Protez göz uygulaması protez ofisimizde 3-4 günlük bir süreç gerektirmektedir
     Bunun için http://www.gozprotez.com adresinden ve iletişim bilgilerinden randevu alabilirsiniz
     Geçmiş olsun

     • ümit abi ben nermin gözüme bıcak deydi sağ gözümü kaybettim ben daha 7 yaşımda oldu ben şimdi 14yaşımdayım ben antepliyim babam beni ne kadar hastaneye götürselerde sadece protez olur başka biz diyoruzki protöz kalıcı ve hareketli olsun onunda üçreti çokmuş babam 5 çoçuk okuttuğu için onu yapamıyoruz sigorta onu karşılamıyor babamın güçü yetmediği için yapamıyoruz bende buna çok üzülüyorum bana yardımcı olurmusunuz cevap bekliyorum lütfen

     • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

      Sevgili Nermin
      Protez uygulaması için elimden geleni yaparım
      Hastanemde SGK anlaşması olmadığından dolayı ameliyat için aynı sözü veremiyorum
      Ameliyatını kendi yaşadığın şehirde devlet hastanesinde olabilirsen, protez için bana gelebilirsin
      Geçmiş olsun

     • Merhaba hocam benim kardeşim 7 yaşında gözüne cam battı sol gözünün bebegini kaybetti ve biraz buyumüş şuanda 18 yaşında doktora gitti protez amelyatı dedi yani gözünü cıkartıp protez takılıcakmış gözünü çıkarmadan göz bebegi yatırmamız mümkünmü acaba !!?? Sizin öneriniz nedir bu konuda

     • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

      Ameliyat öngörüldü ise göz bebeğini yaptırmak pek mümkün olmasa gerek
      Geçmiş olsun

 2. mustafa says:

  hocam bende protez kullanıyorum ama pek memnun değilim protez diğerinden küçük görünüyor ikinci husus çapaklanma çok oluyor tavsiyeniz nedir

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Mustafa Bey
   Proteziniz uygun olmayabilir, göz kapağınız düşük olabilir, allerji veya enfeksiyon olabilir, protezin yüzeyi pürüzlenmiş olabilir.
   Uygun zamanda gelebilirseniz detaylara bakabilirim
   Geçmiş olsun

 3. gözüme enjektör ignesi batmış olup sol göz görmemektedir.protes göz kullanmaktanda çekiniyorum hocam acab göz alınmadan gözün üzerine protez yapılabilirm.sol göz diger göze göre küçük.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Büşra Hanım
   Bir çok hastamızda göz alınmadan da protez göz uygulamasını başarıyla gerçekleştirebiliyoruz
   Bunun için gözünüzü değerlendirmem gerekir
   Uygun ise elbette kullanabilirsiniz
   Geçmiş olsun
   Doç Dr Ümit Beden

 4. hasan yıldırım says:

  merhaba hocam size birsey sorucaktım. ben yeni ameliyat oldum 2 ay gibi beklememi söylediler. protez göz yaptıracagım ama kırılmaz protez ve cam protez varmış sizce hangisi sağlıklı. şimdiden teşekkürler…

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Hasan Bey
   Kırılmaz protezler akrilik yapıdadır ve gözün kalıbı alınarak aynı şekilde üretilirler. Cam protezler ise tecrübeli cam ustalarının elinde ısı yardımı ile şekillendirilerek göze uygulanırlar. Akrilik protezlerin bakımı, gerekirse yeniden şekillendirilmeleri, göz yuvasındaki değişimlere göre yeniden düzenlenmeleri ve gerekirse yeniden yapılma durumunda üzerindeki iris bölümünün yeniden kullanılabilmesi olanağı gibi avntajları vardır ve tabii ki kırılmazlar. Cam protezler ise, biraz daha parlak ve canlı görünme gibi bir avantaja sahiptirler.
   Biz genellikle ameliyattan 2-3 hafta sonra protez uygulamasını gerçekleştiriyor ve 3-4 ay sonra protez yerine oturduktan sonra biraz şekillendirme yapmayı tercih ediyor ve bu amaçla akrilik protezleri kullanıyoruz
   Geçmiş olsun

   • Protez Göz Hangi İlerde Bulabiliriz yardımcı olurmusunuz ??

    • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

     Ramazan Bey
     Biz İstanbul’da hizmet veriyoruz
     Fakat Diğer bir çok illerde de protez merkezleri vardır
     İnternet’ten adreslere ulaşabilirsiniz

 5. merhaba hocam benim de gözüm de protez var fakat gözün üstüne takıldı sağlam gözüme nazaran kücük ve ankarada üstüne taktırdık ama 1 aydır çok ağrım oldu sıkıntılı geçti 16 yasındayım iltihap olustu doktora gittik bunun sağlıklı olmayacağını söyledi doktor kafam çok karışık arkasına etki edebilir ve diğer sağlam gözede etki yapabilir denildi bana yardımcı olabilir misiniz ayrıca 1 ay oldu fakat gözüm kapanmıyor yerleşmedi lütfen yardımcı olun çok kararsızım acaba protezi çıkartsam mı?

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Dilek Hanım
   Gözü almadan protez uygulaması bazı hastalarda sorun yaratmazken, bazı hastalarda ise pek kolay olmamaktadır. Bu durum, göz yüzeyindeki ağrı duyusunun sağlam olmasına bağlı olabilir. Biz bu gibi durumlarda takılan protezin arka yüzeyini biraz çukurlaştırarak tekrar denemeler yapıyoruz, yine rahat edemezseniz görmeyen gözünüzün içinin boşaltılması daha sağlıklı olabilir.

 6. merhaba hocam benim sağ gözümde görmeme kaybı var ,diğerinden küçük ve birazda kızarma var sizce protez göz taktırmalımıyım ama bi yandanda korkuyorum eskisinden daha kötü olursa diye sizce ne yapmalımıyım protez gözden başka bi yolda varmı

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Merve Hanım
   Gözünüz görmüyorsa ve diğer gözden küçük ise, kozmetik olarak protez gözden çok fayda görürsünüz.
   Bu işlem, görmeyen gözünüz ameliyat ile içi boşaltılarak veya o gözünüze hiç dokunmadan üzerine kalıp alınarak uygulanabilir.
   Daha detaylı bilgi için gözünüzü görmem sağlıklı olacaktır
   Geçmiş olsun

 7. meryem erol says:

  ben 16 yaşındayım doğuştan sol gözüm görmüyor ve sağ gözüme göre küçük, doktorum protez göz önerdi ama ben çekiniyorum çünkü yanlış bir kara almaktan korkuyorum, hareketli protez göz bakım gerekirmi protezi hiç çıkarmasam olurmu ben artık tamamen hayatımdan çıkmasını istiyorum ,ve bir iki sene beklemek istiyorum belki gelişir diye ama buseferde geç kalmak istemiyorum çünkü yüzdeki kemiklerim gelişiyor ,protez takıldıktan sonra belli olurmu zamanla protezde değişiklik olurmu…teşekkürler

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Meryem Hanım
   Doktorunuz size protez göz önerdi ise, sol gözünüzde görme potansiyeli yok demektir. Bu durumda, protez göz uygulamasından çekinmenize gerek yoktur çünkü protez gözünüzü her gün takıp çıkartmayacaksınız. Sadece ara sıra bazı damlalar ve yıkama solusyanları kullanmanız gerekecektir, bunları da protezi gözünüzden çıkarmadan yapacaksınız. Protez uygulamasının erken yapılması (aslında sizin için biraz geç bile sayılır) yüz gelişimi açısından daha sağlıklıdır.
   Geçmiş olsun

  • meryem erol says:

   teşekkür ederim…protez göz yaptığınız hastalarla iletişime geçebilirmiyim onlardan bilgi almak istiyorum birde protez göz takılması kaç haftada gerçekleşir

   • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

    Meryem Hanım
    Protez takılması 3-4 gün (prova) ile sonlanır
    Hastalarımızla iletişim için size sekretelikten isim ve telefon numarasını mail attırırım

 8. merhaba hocam protez gözün iyileşme süresi ne kadar 1 aya iyileşirmi protezi yaptrdıktan sona sargı bantla kaç gün durulack

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Merve hanım
   Protez uygulama sırasında gözünüz bandajlanmıyor
   Protez öncesi göz ameliyatı gerekli ise, onun bandajı 1-2 gündür, ameliyattan 2-3 hafta sonra proez uygulanır
   Ameliyat gerekli değilse, protez uygulaması 3-4 provada (günde) tamamlanır.

   • meryem erol says:

    daha öncede anlatığım gibi sol gözüm görmüyor görmeyem gözüm bir haftadır kızarıyor ışığa bakamıyorum arıyor iki gün önce özel doktorum şehir dışında oldugu için burdan bir doktura gittim bana fucithalmic(krem) vıgamox(damla )verdi iki gündür onları kulanıyorum ama bugün gözüm çok kızardı ve çok ağrıyor ailem çok endişelendi bu satte bir doktor bulamicağımız için aklıma siz geldiniz…

    • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

     Meryem Hanım
     Gözünüz çok farklı tedavi seçenekleri gerektirebilecek durumda olduğu için sizi görmeden tedavi vermem çok yanlış olur
     Uygun bir zamanda muayene için uğrayabilirseniz yardımcı olabilirim
     Geçmiş olsun
     Doç Dr Ümit Beden
     Memorial Ataşehir Hastanesi, İstanbul

 9. Hurşit says:

  Sayın hocam,
  1982 yılında ameliyat sonucu görmeyen sol gözüm alındı ve göz boşluğuna protez göz takıldı. 30 yıldır bu protezi kullanıyorum. Ancak sağ gözümle renk tonunun farklı olması, hareketsiz olması, çapaklanması, protez yüzeyinde sarımtırak tabaka oluşması, özellikle soğuk günlerde sulanma nedeniyle protezin buzlanması veya donması gibi birçok sorun nedeniyle bu protezi değiştirmek istiyorum. Muayene olduğum bir kamu doktoru, ameliyatla göz çukuruna yerleştirilecek bir bilye üzerine 6 hafta sonra yeni bir protez konulacağını söyledi. İnternette yaptığım araştırmalar sonucunda yeni protezin uyumsuz olabileceği ve sorun çıkarabileceği kuşkusuna kapıldım. Bu konuda önerinizi rica ediyorum.
  Saygılarımla.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Hurşit Bey
   Günümüzde 1982 yılına göre farklı ameliyat yöntemleri mevcut. Özellikle alınmış olan gözün yerine konulacak bilye konusunda çok daha iyi noktadayız. İlk ameliyat esnasında gözün yerine bilye konulmadıysa ikinci ameliyattan çok fayda görebilirsiniz. Daha hareketli ve uyumlu bir protez yapma şansımız olabilir. Uygun bir zamanda uğrayabilirseniz, proezinizin durumunu değerlendirebiliriz.
   Geçmiş olsun
   Doç Dr Ümit beden
   Memorial Ataşehir Hastanesi
   Ataşehir, İstanbul

 10. Hocam size çok önemli bir şey sorucam. Benm bir gözüm 9 aylıkken retinoblastomadan alındı. ben çok küçükken hereketli protez göz takılmış ameliyatla ama vücudum atmış. doktor büyümesini bekleyelim demiş. her 6 ayda bir kontrole gideriz özel hastahaneye. 18 yaşındayım artık görüntü bakımından çok rahatsız oluyorum. doktor daha iyi sonuç için kemiklerinin gelişimini bekleyelim 20 yaşında ameliyata hazır olur dedi. parasında falan asla değiliz ne gerekirse yapılsın yeter ama korktuğum nokta acaba gözümün iç kısmı yani o boşluk küçülmüşmüdür. açılıyor normal gözüküyor içi falan gözüküyor ama korkuyorum. ya diğer gözüm gibi gözükmezse öyle hareket etmezse ameliyattan sonra falan diye. nasıl olur sizce. fark edilir mi protez olduğu ne olur cevap verin umarım iyi şeyler söylersiniz 🙁

  • birde şunuda ekleyeyim.10, 11 yaşıma kadar her gün olmasada takma göz taktım yani çıkarılabilen var ya. lütfen cevap verin hocam. eğer her şey için geç olsaydı doktor söylerdi diye umuyorum çünkü aynı doktorada gitmiyoruz sürekli değiştiriyoruz. hepsi gözümün içini açıp bakıyorlar. her gittiğimde bu ameliyattan bahsediyorlar ama minyon tipliyim ve belki bir nebzede olsun kemiklerimin gelişmesini beklesin dedi doktor. bunu diyen benim o bir gözümü alan doktor. ve çoçukken hareketli protezide o takmıştı ameliyatla. ama malsefki vücdum dışarı attı ondan sonra şu çıkarılıp takılanlardan kullandım 10, 11 yaşıma kadar. kusuraba bakmayın umarım baş ağrıtmıyorumdur gerektiğince ayrıntı vermeye çalıştım çünkü bıktım artık böyle yaşamaktan üniversiteye gidicem yakında. 🙁
   ne dersiniz protez diğer gözüme benzer mi eş oranda hareket edermi. aynı büyüklükte olur mu şimdiden çok teşekkür ediyoruuuum.

   • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

    Dila Hanım
    İlk ameliyatta bilyenin vücuttan atılması şanssızlık olmuş sizin için
    gözün yerinde bilye yok ise protezin duruşu ve hareketleri mutlaka kötü olur
    Bu nedenle, daha iyi duran ve daha hareketli bir protez istiyorsanız mutlaka gözün yerine bilye koymayı öneririm
    Bu şekilde çok iyi sonuçlar alıyoruz
    Geçmiş olsun
    Doç Dr Ümit beden
    Memorial Ataşehir Hastanesi
    Ataşehir, İstanbul

 11. anladım zaten ben pek bir şeyden anlamadığım için doktorlar en iyisini yaparlar diye umuyorum ve bir şey daha sorabilir miyim. mesela her şeyiyle bilyeye proteze falan alışmam için ne kadar zmana geçmesi lazım ameliyattan sonra. yani tam olarak kaç ay içinde en iyi sonucu alaiblirim. yoksa hemen ameliyattan sonrada çok güzel bir görünüme sahip olur muyum ? ?
  bu arada çok teşekkür ederim verdiğiniz cevap için. bu beni biraz olsun rahatlattı.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Dila Hanım
   Görünüm ameliyattan 3-4 hafta sonra, protezin takılmasını takien tatmin edici olacaktır
   Yeni protezinizin göz yuvasına oturması ile 2-3 ay için de bir kaç protez takibi gerekli olabilir
   Fakat bu durum size rahatsızlık vermez

 12. Cevat AYDIN says:

  Hocam merhabalar, 5 yasında yabancı cisim batması sonucu sag gözümü kaybettim . 2011 yılında gozum için ütse yöntemi uygulandı .ameliyatim dünya göz hast Levent Akçay tarafından yapıldı . Suan akrilik protez kullanmaktayim . Kontrol için ilk olarak Levent bey e gittim bir sure sonra göz kapağının üst kısmına yağ takviyesi yapılarak kaldırılacak denildi ve gözde bir problem yok ki hocama saygi duyuyorum. Sonra protez merkezine gittim protezde gözün oturması sonucu ilave yapılması gerekti tekrar ölçü alındı ve düzeltmeler yapıldı . Yalniz suanda gözümde asırı bir kızarma,capaklanma ve biraz sulanmayla ,bası hissi var . Bunun için ne yapmam gerekiyor hocam . Birde sizden protez göz yapımını karşıdaki insanı düşünürek ciddiye alan,gercekten ısını iyi yapan ve bunu ticaretten önce benimseyen bir yer varsa öneri almak istiyorum . Cunku kısa bir sure sonra tekrar yaptırmayı düşünüyorum ama bu kadar yorulmak istemiyorum . Maddi anlamda degil tamamen manevi ve psikolojik anlamda cok yoruluyor insan.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Cevat Bey
   Protez ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız sizi görmek isterim
   Bazen ilaç kullanımı, bazen protez bakımı sorunları çözebilir
   Ameliyat ile ilgili bir sorun olduğunu zaten düşünmüyorum
   Protezin değişmesi gerekip gerekmediğini kontrol etmem gerekir
   Geçmiş olsun

 13. merhaba sayin doc. dr. protezi takiyorum ama cok fark ediliyor daha kücük ve hareketsiz. benim gözümede bilye yerlestirilmesi mümkünmü? en merak ettigim sey bilye yerlestirilirse diger gözden hic bi farki olmuyormu yoksa yinede belli oluyor mU? cünkü bende sacimla gözümü kapatmak istemiyorum artik.. tskler

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Sibel Hanım
   Göz boşluğunda bilye yok ise, bu işlemden çok fayda görürsünüz
   Proteziniz daha dolgun ve diğer göze benzer durur
   Muayene bulgularına göer, hareketin nasıl olacağını da tahmin edebiliriz
   Her durumda, görüntü çok tatmin edici olur ve gözünüzü saçınızla örtmenize gerek kalmaz
   Geçmiş olsun

 14. Serkan ÇALIŞ says:

  Öncelikle iyi günler hocam.Benim de sağ göz kayıp, doktora gittim ve protez için öncelikle bilye takılması gerektiğini söylediler.Buraya kadar herşey normal fakat doktor yerleştirilen bilyenin 3-6 ay gözde kalması gerektiği ancak ondan sonra protez gözün takılabileceğini söyledi.Hocam bu kadar beklemem gerçekten de gerekiyor mu?Ve bu yük çok ağır geliyor artık…

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Serkan Bey
   Kliniğimizde bilye takılma işleminden sonra 3 hafta bekletiyoruz
   Bu süre zarfında da isterseniz geçici bir protez kullanabiliyoruz
   Ardından kendi proteziniz yapılıyor
   6 ay sıkıntı çekerek beklemenize gerek olmuyor
   Geçmiş olsun

 15. Protez göz ameliyatında kornea’nın alınmaması ne tür avantajlar , dezavantjlar oluşturur.. Protez zamanla kornea’ya zarar verir mi ? Kornea alınırsa göz hareketlerinde ne derece azalma olur ? Sizin tavsiyeniz nedir ? protezi çıkarınca beyaz görünüm düşüncesi soğuk geliyor ? Bununla beraber zayıf bir korneam var.. iyi olduğunu düşündüğüm iki doktor arasında kaldım.. Lütfen cevap verin.. Teşekkürler..

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Lale Hanım
   Protez uygulaması için yapılan eviserasyon ameliyatlarında, korneanın alınmaması (UTSE yöntemi) son yıllarda avantaj gibi sunulmaktadır. Bu şekilde, göz yuvasına daha büyük bilye yerleştirme imkanı olduğu ve protez hareketlerinin daha iyi olduğu ileri sürülmektedir. Bunula birlikte, bu avantajlat henüz bilimsel olarak ispatlanmamıştır. Ek olarak, bir çok farklı teknik ile buna ihtiyaç kalmadan göz yuvasına daha büyük bilye yerleştirebilme imkanı da mevcuttur. Korneayı almamanın dezavantajı ise, ameliyattan sonra ağrı ve korneanın erimesi risklerini taşımasıdır. Bunula birlikte, tüm bunlar, cerrahın karar vermesi gereken küçük teknik detaylar olup, her hasta için cerrah uygun olan yöntemi kendisi seçmelidir. Bu tür bir ameliyat tekniğinin seçiminde hastanın karar vermesi yanlış bir uygulamadır çünkü hasta, karar vermesine yardımcı olacak tüm detay bilgilere sahip değildir.
   Protez göz üzerinde zaten yapay iris uygulaması mevcuttur.
   Geçmiş olsun

 16. protez göze yapay iris uygulanamaz mı ?

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Lale Hanım
   Protez göz üzerinde zaten yapay iris uygulaması mevcuttur.
   Geçmiş olsun

 17. Zeynep says:

  Merhaba. Ben lise 3 öğrencisiyim. Küçük yaşlarda gözüme cam batması sebebiyle sağ gözümü kaybettim, yaklaşık 3,5 yıldır protez göz kullanıyorum. Yıllarca protez göz takılmasını bekledim ve 3,5 yıl önce hayatımın en büyük hayal kırıklığını yaşadım. Hiç özen gösterilmeden yapılan protez gözüm kendi gözümden farklı ve protez gözün hareketi çok az. Neredeyse hiç hareket etmiyor. Ben izmirde yaşıyorum, burada sadece 1 tane protez göz üretim merkezi var. Ayrıca protez göz takılırken kullanan ek malzemeleri(bilye, vida vs.) internetten öğrendim. Daha estetik bir görüntüye sahip olmak için ne yapmalıyım? Nereye gitmeliyim? Bu konuda kimse bana yardımcı olamıyor. Bana yardımcı olursanız gerçekten çok sevinirim..

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Zeynep Hanım
   Protez göz uygulamalarında, ameliyat tekniğinden göz dışı kasların durumuna, uygulanan protez cinsinden, konulan bilye çeşidine kadar bir çok faktör sonucu etkilemektedir.
   Protezinizin ve göz yuvanızın durumunu görebilirsem sizin için neler yapabileceğimizi konuşabiliriz.
   Uygun olduğunuz zaman İstanbul Memorial Ataşehir Hastanesi’ne görüşmeye gelebilirsiniz
   Geçmiş olsun

 18. sultan maaşoğlu says:

  merhaba Ümit bey,ben Sultan,25 yaşındayım sağ gözümü geçirdiğim bi kaç ameliyatatan dolayı kaybettim ve suan gözümde küçülme,ağrı,sulanma ve aşırı derecede batma var.son çare olarak protez önerdiler,kornea çıkarılmadan yapılan yöntemi uygulayacaklarmış,kimi doktorlar sklranın da alınması gerektiğini söylerken(ilerde ağrı yapmaması için)kimiside sklranın kalmasında bir sakınca olmadıgını söylüyor. bu benim son çarem ve kafam karıştıgı için ne yapacagımı bilemiyorum beni bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Sultan Hanım
   Ağrılı-küçülmüş gözler için günümüzde ideal ameliyat korneanın alınıp skleranın bilyeyi sarmak için bırakılmasıdır
   Fakat skleranın da alınmasının, uygun teknik kullanılması şartı ile sizin için bir dezavantajı olmaz
   Bu ameliyatlar ortalama 30-40 dakika sürer, skleranın da alınması durumunda 1 saat sürebilir
   Geçmiş olsun

 19. sultan maaşoğlu says:

  normalde protez göz ameliyatı 15-20 dakika sürmesine ragmen benim ameliyatıma bir saat sürer diyorlar, sizce bunun nedeni nedir?? hangi durumlardan dolayı ameliyat süresi uzuyor??

 20. merhaba ümit bey;
  ben şuan 24 yaşındayım. çok küçük yaşlarda geçirdiğim kaza sonucunda gözümün birini aldılar. şuan protez göz kullanıyorum. çok küçük yaşlardan beri bu olayların içinde olduğum için birçok şeyin farkındayım ama acaba daha farklı bir yol var mı diye bir arayış içindeyim. göz kapağım ve takılan protez hareket etmiyor. protez çıkarıldığında bir miktar göz kapağında hareket oluyor fakat takılınca protezin sertliği nedeniyle az olan harekette kayboluyor. göz kaslarım olmadığı içinde bilye takılamıyor ve protezin hareketi sağlanamıyor. aslında herşeyi nedenleriyle ben açıkladım 🙂 ama göz kası nakli diye birşey var mı? veya benim uygulayabileceğim bilmediğim, sizin yönlendirebileceğiniz yeni bir seçenek var mı? şimdiden teşekkür ederim.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Hazal Hanım
   Göz dışı kaslarının neden olmadığı açık değil
   Kaslar fonksiyonsuz duruyor ise yeni bir bilye ameliyatı yaparak kasların hareketini sağlayabiliriz
   Kaslar hiç yok ise kas nakli diye bir şey mümün değildir
   Bunun için sizi değerlendirmem ve bazı filmler çektirerek incelemem faydalı olabilir
   Geçmiş olsun

 21. sezgin says:

  Slm hocam bn beyoglu resat belgerde ameliyat oldum hareketli protez icin ama yapamadilar heralde dusup duruo napmam lasim

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Sn Sezgin,
   Proteziniz düşüyorsa bu sorun iki nedenden kaynaklanıyor olabilir
   Birincisi, ameiyat ile göz yuvası yeterli genişlikte hazırlanamamış olabilir
   İkincisi ise, proteziniz göz yuvasına uygun yapılmamış olabilir
   Sorun hangisi ise onun düzeltimesi gerekir
   Protez teknisyenim ile iletişime geçerseniz önce protezinizi kontrol ettirmek daha doğru olur:
   Bunun için Bekir Bey’i arayabilirsiniz: 0 532 3970092
   Geçmiş olsun

 22. pınar says:

  merhabalar doktor bey…ben 22 yaşındaym …bir gözüm doğuştan görmüyor ve küçük.1 hafta önce protez göz ameliyatı oldum…şuan biraz ağrılı gözüm…takılan implant 18 likmiş.normal göz ise 23…çok fark olur mu …teşekkkürler.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Pınar Hanım
   İmplantın küçük takılması protezin büyük ve hareketsiz kalmasına neden olabilir
   Protez yapılacağı zaman gözünüze uygun olarak üretilmesini öneririm
   Hazır protezlerden kaçınmanız sizin için yararlı olacaktır
   geçmiş olsun

 23. merhaba hocam siz estetik amaçlı yüzde 15 gören göze yapay iris takma ameleyatı yapıyormusunuz bu yapay irisi üreten almanyada bir firma var dijital bir fatoğraf gönderilip ona göre yapılıyormuş bu irisi sağlam gözün rengini birebir uyumlu oluyormu rengi tutturabiliyorlarmı ben katarak ameleyatı oldum estetik açıdan yapay iris taktırmak istiyorum şimdiden teşekkürler

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Nazif Bey
   Bu işlemi irisi kaza veya ameliyat ile bozulmuş olan hastalara uyguluyoruz
   Renkler diğer göze oldukça yakın oluyor
   Bu işlem için göz yapınızın da uygun olması gerekir tabii
   Neden az gördüğünüz açık olmadığı için net yorum yapamıyorum
   Geçmiş olsun

 24. abdullah göker says:

  hocam merhaba öncelikle insanlara internet ortamından bilgiler verdiğiniz için sonsuz teşekkürler.konuya gelecek olursak; benim kızımın (45 günlük)retinastoblom sebebiyle bayramdan sonra sol gözünü alacaklar.alacaklar da kız çocuğu olduğundan estetik görünüm önemli. yukarda mail yazan bir çok kişinin soru ve cevaplarını okudum. ama bizim durumumuz için geçerli olan durum hangisidir.nelere dikkat etmek gerekir.ilerde sıkıntı yaşamamak için şimdiden alabileceğimiz tedbirler nelerdir?ilgilenir ve cevap verirseniz sevinirim.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Abdullah Bey
   Öncelikle çok geçmiş olsun, kızınıza acil şifalar diliyorum
   Bu ameliyatta esas amaç tabii ki tümörün tedavisidir
   Bununla birlikte, kozmetik sonuçların da oldukça önemli olduğu açıktır
   Bu ameliyattan sonra ameliyat sürecine bağlı olarak gözün yerine bir bilye konabilir veya konmayabilir
   Kozmetik açıdan bilye konulması ve 1-2 sene sonra bu bilyenin değiştirilmesi idealdir
   Her durumda, ameliyattan sonra kızınıza 6 ayda bir değişmesi gereken büyütücü göz protezleri uygulamak gerekecektir
   Nihai sonuç, bütün sürecin düzenli ve verimli olması ile çok ilişkilidir
   Geçmiş olsun

 25. meraba umut bey.benim goz elmasini aldilar ve icine 18 lik bir kure koydular.sonucda protez haraket etmiyor.gozu komple alib hereketli goz yapmaq olurmu?

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Murad Bey
   Protezin neden hareket etmediğinie bakmak lazım
   Öncelikle göz yuvası kalıbı alınarak hareketli protez yapıldı mı onu kontrol etmek lazım
   Protez uygun ise, bilye değişimi her zaman yapılabilir tabii ki
   Geçmiş olsun

 26. benim gözüm 2 yasındayken alındı normal protez kullanıyorum şimdi hareketli protez istiyorum ama gözüm arka kısmında bilye yok olurmu takılır mı bana bilgi verin klütfen

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Ayşe Hanım
   Bilye takılmasında sizin bahsettiğiniz durumunzda pek sorun yaşamıyoruz
   Bilyenin ne kadar hareketli olacağını ise kestirmek kolay değil, bu göz çevresi kaslarının durumuna bağlıdır
   Geçmiş olsun

 27. ibo seyrek says:

  merhba ümit hocam benim sol gözüm sene 2008 de kaybettim taktrdığım protez sonuçunda gözüm çok muhtşm olmsada prtezi taktrımdan önçekinden iyi

 28. ibo seyrek says:

  merhba ümit hocam benim sol gözüm sene 2008 de kaybettim taktrdığım protez sonuçunda gözüm çok muhtşm olmsada prtezi taktrımdan önçekinden iyi şuan prtez gözümün harekti yüzde 40 olduğunu söledirler ben bu yüzdeyi artırbilirmiyim araştrmalrım sonucunda almnya prtoz göz bkımından iyi bir ülkü olduğunu öğrndim oraya gitmemi tvsiye edrmisiniz yoksa bizim ülküdede daha güzel sonuçlar alabilirmiyim göze yerleştrin bilye her hastanın aynı değilmi gözüme takılan bilye gözümün yüzde kırk hareket etmesini sağlıyormuş bu ne kadar doğrdr cvbınz için şimdiden tşk ederim…

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   İbrahim Bey
   Protez uygulamaları bizim ülkemizde Almanya’dan geri değil
   Göz dışı kasları sağlam ise protez hareketini arttırmak için müdahalede bulunabiliriz
   Bunu için sizi görmem gerekir
   Geçmiş olsun

 29. merhaba ben fatmanur doğuştan sol gözüm küçük ve gö kayması var ben ankara gata ya gidiyorum ama hiçbir şey yapamıyorlar acaba neden

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Fatmanur Hanım
   Gözünüzün doğuştan küçük olmasının bir çözümü yoktur
   Bunun yanında görme potansiyeli olup olmadığını bilmiyorum
   Bu konuda da bilge verebilirseniz daha detaylı yorum yapabilirim
   Geçmiş olsun

 30. Şerife says:

  bende 1 yaşında kaybettim sağ gözümü.gerçekten çok kötü birşey bu durumda olmak. bende istiyorum hareketli protez göz yaptırmak ama maliyeti nedir bunu bilmek istiyorum.ama birde yukarıdaki yorumları okuyunca tereddüte ettim doktor seçimlerinden dolayı . ve bu operasyon çok uğraştırıcımı. sonra uyum sağlama süresi var bir kaç ay demişsiniz bu süreçte diğer göz ile arasında yine ok fark oluyormu? bilgilendirirseniz sevinirim.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Şerife Hanım
   Protez uygulaması hastalarımızın hemen tümü için çok tatmin edici olmaktadır. Bu konuda uzmanlaşmış bir hekim olarak size korkularınızın çoğunun yersiz olduğunu söyleyebilirim. Operasyon çok uğraştırıcı değil ve takip eden süre içerisinde 2-3 haftadan sonra iki göz arasında çok fark olmaz. Geçmiş olsun

 31. merhaba hocam internet sitenizdeki yorumları okudum ben izmirden zeynep abimin gözü için sizden bilgi almak istiyorum küçükken dusme nedeniyle göz sinirleri zedelendiği söylendi görme kaybi vardi ama yinede görüyordu geçirdiği ameliyatlar sonucu tamamen görme kaybı olmu sağ gözü hiç görmediği için bundan 4yıl önce ege üniversitesinde tekrar ameliyat oldu göz nakli gibi bisey yapılcakti falan yaşı genç olduğu için dokular uyusmadi bünyesi gözü kabul etmedi yani anlayacağınız gözü aldirdigimizla kaldık suan protez göz takılı fakat bilye falan koymadılar 6ayda bir boyutunu büyütüyorlar görüntü açısından biraz sıkıntılıyız daha küçük ve göz çevresi siyah duruyor bilye olsaydı bu görüntü dahami iyi olurdu gözü geri getirme imkanımız yok fakat görüntüsü moralini bozuyor bu arada diğer gözde %40görüyor bizi bilgilendirirseniz çok sevinirim bilye takmamalarinin sebebi ne anlamadığımızi düşündükleri içinmi takmadılar acaba??

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Zeynep Hanım
   25 yaş bilye konulması için uygun bir yaştır
   Bilye yerleştirilmesi genellikle protezin görüntüsünü iyileştirir
   Bu açıdan abinizi değerlendirmek isterim
   Bu ameliyat diğer göze zarar vermez
   Bu açıdan endişe etmenize grek yoktur
   Geçmiş olsun

 32. sinirler kurumuş hocam görme imkani yok fakat dediğim gibi görüntüsü daha iyi olsun istiyoruz suan yaşı 25 ameliyat olduğunda 21yaşındaydı dokuları kabul etmediğini söylemiştim yaşı küçük olduğu için..peki kaç yaşında ameliyat olabilir kabul etmesi için..gözüyle çok oynadılar diğer gözündede mercek kayması varmis doktor ameliyatla mercegi düzeltebiliriz dedi fakat biz bu gözünüde kaybetcez diye korkuyoruz bu bizim korktuğumuz kadar büyük bi ameliyatmi sağlam olan göze zarar verebilirmi böyle az çok görebiliyor sadece kayma var çok kararsız kaldık bizi bilgilendirirseniz çok sevinirim teşekkürler saygılarımla..

 33. teşekkür ederim bilgi verdiginiz için..abimi ikna edip gelmek isterim eger gelme imkanımız olursa nasil olcak telefonla randevu alicaz sanirim çünkü izmirde oturmaktayız bide eger sakıncası yoksa muayene ücreti nedir öğrenebilirmiyim ameliyati ve protez göz takım maliyeti ne kadarı bulur??

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Zeynep Hanım
   Randevu için benim adımı vererek Memorial Hastanesi çağrı merkezini aramanız yeterli
   Telefon: 444 7 888
   Muayene ücretini aynı numaradan öğrenebilirsiniz
   Ameliyat maliyeti ile ilgili olarak ise, yapılacak ameliyat ve protez çeşitlerine göre değişmekte olup, abinizi gördükten sonra netleştirebiliriz
   Geçmiş olsun

 34. şebnem says:

  hocam meraba ben 3 yaşında sağ gözümü kaybettim 18 yıldır protez kullanıyorum ama artık küçüldü ve büyütmem gerek yalnız bana bilye takılmamış yeni bir protez yapılacak hareketli peki bilye takılmayan göz belli olurmu teşekkürler birde ankarada bildiğiniz iyi p r otez yapan doktor önerirseniz çok sevinirim hocam ucuz yapılan protez ne kadar iyi olabilir

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Şebnem Hanım
   Bu durumda göz çukuruna bilye takılmasını mutlaka öneririm
   Aksi takdirde proteziniz ağır ve çökük duracaktır
   Ucuz (Hazır) protezlerin kullanılmasını şahsen önermiyorum, bu başkasının takma dişini kullanmaya benzer
   Kendi göz çukurunuza göre hazırlanan bir protezi kullanmalısınız
   Geçmiş olsun

 35. şebnem says:

  hocam beni aydınlattığınız için teşekkür ederim benim 8 yaşında kızım var doğduğunda gözde kayma vardı götürmediğim hastane kalmadı artık yorulmuştum ama yinede yılmadım tekrar götürmeye devam ettim sonunda iyi bir doktora denk geldim bana kızımın acil ameliyat olması lazım denildi kayma biraz düzeltildi lakin kızımın sağ gözü görmüyor anne karnında damar gelişmemiş denildi hocam tıp okadar çok ilerliyorki bu konuda yapabileceğimiz birşey varmı nerelere başvurmamız gerekiyor allah sizden razı olsun

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Şebnem Hanım
   Anne karnında damar gelişmemiş ise, görme artışı sağlamamız pek mümkün değildir
   Yine de kızınızı görmeden kesin bir yorum yapmak istemem
   Geçmiş olsun

 36. şebnem says:

  hocam kusura bakmayım ne olur başınızı ağrıtıyorum ama benim için çok önemli hocam ben protez taktırdım hareketli ama ben hareketini çok fazla hissetmiyorum buda beni üzüyor ailem ne kadar güzel olmuş deselerde benim içim rahat değil acaba daha yeni ondanmı gözümde bilye yok size daha önce mesaj yazdığımda protezimin bitme noktasındaydı peki şimdiden sonra bilye taktırsam olurma ve devlet hastanelerinde takılıyormu bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederiz brde hocam keşke her doktorlarımız hastalarına bu konuda bilgi verseler ne iyi olur ben bilye nedir bilmiyordum sizin sayenizde öğrendim ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN

 37. şebnem says:

  hocam kusura bakmayın sizi rahatsız ediyorum ama sizden başkası bize bu kadar detaylı bilgi vermiyor hocam size daha önce mesaj yazdığım zaman protezim bitme noktasındaydı bende bilye yok ve şu anda protezimi taktılar ama nedense içim rahat değil çok fazla belli ailem ne kadar yakıştı desede ben rahat değilim hareketli taktılar ama hareketi fazla değil acaba yeni o yüzdenmi pekii protez takıldıktan sonra bilye taktıra bilirmiyim devlet hastaneleri takıyormu hocam ben bilya takıldığını sizden öğrendim keşke bazı doktorlarımızda sizin kadar bizlere bu kadar bilgi verseler en azından bilgimiz olur ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN teşekkürler

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Şebnem Hanım
   Bilye takıldıktan sonra protezinizin yenilenmesi gerekecektir
   Aslinda bilye olmadan hareketli protez uygulaması çok verimli olmaz
   Bu işlem ile protezin hareketi ve duruşu çok daha iyi duruma gelir
   Bu işlemeler ile devlet hastanelerinde birebir uğraşan bir merkez olduğunu bilmiyorum
   Geçmiş olsun

 38. merve saruhan says:

  Hocam mrb size tsk ederim sorulari yanitladiginiz icin.benim 5yasinda bir oglum var.dogustan goz tansiyonu var sag gozunde.dogdugunda goz bebegi yoktu.ve 40dan sonra doktora gittik ve teshisi koyamadilar mersinde oturuyoruz.ve sonuc olarak bizi adanaya yolladilar ama hem cocugun gôzunde buyume oldu ve rengi mavimsi oldu.adanadaki dokt

  orumuz ilk bakista bu gôz tansiyonu dedi glokom yani.tansiyonunu dusurduler ama gôrme yok ve disa dogru ôbur gôze gôre 2-3kat bưyuk.oglum cok rahatsiz bu durumdan ve tepkilerden sizce yapay gôz takalimmi korkuyoruz daha kôtư olur diye veben cikartip temizleyemem doktorlar gôz alinsin diyo căresi yok diyolar .okula bitmiyor gôzu yưzunden.masraf ne olur hocam ssk yz .siz ne ônerirsiniz yasi uygunmu pisman olurmuyuz bôyle bise.simdiden tsk ederim.1s!orudaha sorabilirmiyim baska cocugum olursa glokomu olma ihtimali nedir

 39. merve saruhan says:

  Sizi bir kez daha rahatsiz eđecem hocam.si zce ilk gittigimiz doktorun hatasimidir gôzun buyumesi keske gitmeseydm diyorum bazen simdi sekil bozưklugu oldu bide bize bilgi verirmisiniz glokomla ilgili doktorun damlalar damlatmasiylami buyumustur yani teshisten ônce ilac kullandigi icinmi.bilginiz icin tsk ederm.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Merve Hanım
   Gözün büyümesinin sebebi göz içi basıncının yüksek oluşudur
   İlaç kullanımı bunu önlemeye yönelik uygulanır
   görüntü olarak çok rahatsız ise, protez ameliyatından fayda görebilir
   Kozmetik olarak daha kabul edilebilir bir görüntü sağlanır
   Fakat bunun için o gözün görmüyor olduğundan emin olmak gerekir
   Muayene ile bu durum netleşmiş ise, bunu düşünebilirsiniz
   Diğer çocuklarınızda da glokom olma ihtimali vardır, doğumdan hemen sonra muayeneye götürmeniz gerekecektir
   Geçmiş olsun

 40. merve saruhan says:

  Hocam cok sagolun .doktorlar gôrme yok dediler ama saglam gôzưnu kapatinca sag gôzưne fener tuttugumuzda yandi sôndư diye algiliyor ama o dokt!or o gôrme yeterli degil diyo yani alina bilir diyo.siz ne dersiniz bu konuda.
  Ancak neden 2. Cocukta glokom olma ihtimali var bunu olmadan ônleyemeyizmi?ailemizde bu bir ilk.
  size minnettarim cvpliycanizi hic beklemiyodum helede bu kadar erken.tesekkurler

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Merve Hanım
   Doğuştan gelen glokom olgularının bazılarında genetik kusur bulunmaktadır
   Bu kusur çocukta kendiliğinden oluşmuş ise sonraki çocuklarda gelişmez
   Fakat bu kusur sizde veya babada oluşmuş ise, sonraki çocuklara da geçebilir
   Risk düşüktür fakat vardır (%1)
   Önceden önlemenin yolu yoktur
   Doğuştan olan glokom olgularında diğer göze sonradan geçme ihtimali pek yoktur,
   Buftalmus gelişimi için göz tansiyonunun küçük yaşlarda yükselmesi gerekir
   Bu nedenle diğer gözde böyle bir bulgu gelişmesi pek olası değildir
   Fakat kntrollerinizi aksatmamanızı öneririm
   Geçmiş olsun

 41. merve saruhan says:

  Tesekkurler bilgilerinizden dolayi:-)

 42. slm ben ayşe hocan ben 7 yşında gözüme çivi battı ve gözüm görmüyor ve küçülme oldu şuan 21 yşındayın artk gözümü prtez göz yaptrmak istiyorum ama gözümüm alınmadan yapılmasını istiyrum çünkü gözüm oynuyor ve kasların çalışiyor ama ne yapabilecemi bilmiyorum doğru karar vermek istiyorum lütfen yardım edim nereye kime gidecemi bilmiyorum konyada yaşıyorum lütfen bana yol gösterim iyi akşamlar şimdiden teşekkür ediyorum
  cevapınızı bekliyorum

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Ayşe Hanım
   Görme yeteneği kalmayan ve küçülen gözlerde protez için en ideali ameliyattır. Bu işlem ile göz çevresindeki kaslar ve gözün beyaz tabakası korunduğu için göz haraketi bozulmaz ve protezin hareketli olması sağlanır. Eğer göz bebeğinde ağrı hissi yok ise, ameliyat olmadan da protez denenebilir. Ağrı hissi varsa ve gözün alınmasını yinede istemiyorsanız, göz yüzeyini örterek protez uygulamasını da gerçekleştirebiliriz.

   Bunun tespiti için muayene olmanız gerekecektir
   Geçmiş olsun

 43. gaye günel says:

  Hocam merhaba

  9 yasından beri protez kullanıyorum .suan 26 yasındayım .o zaman ameliyatla gözümün içine şeffaf bi şey yerleştirildi sanırım soket diyorlar yerleştirilen şeye.üzerinede protez göz yerleştirildi.geçen sene soket kendini dışarı attı ve ben tekrar yerleştirilmesi için acil ameliyata alındım.ameliyattan sonra gözümün içinde bi deformasyon oldu ve gözüm hareket yeteneğini kaybetti.gözümün içi kulak tarafıma doğru çukurlaştı.protez gözüm acı veriyo artık.birde renk değişikliği oldu protez gözün renkli kısmında ,hava almışta kabarcık yapmış gibi ışıkta parlıyo renkli kısım.doktorum anlam veremedi bu duruma değişmesi lazım dedi ama maddi olanaksızlıklardan dolayı bu imkansız.hocam acaba ne yapmam gerekiyor daha önce böyle bi durumla karşılaşmıydınız hiç ?

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Gaye Hanım
   Bazen protezin renkli kısmında bahsettiğiniz şekilde renk değişikliği olabilir
   Bu durumda, görüntü rahatsız edici ise protezin değişmesi gereklidir
   Ameliyattan sonra göz hareketlerinin kaybı ise, göz kaslarında hasar geliştiğini gösterir
   Bunun telafisinin mümkün olup olmayacağını anlamak için muayene olmanız gereklidir
   Geçmiş olsun

   • gaye günel says:

    teşekkür ederim hocam.sanırım protezezimi taşıyan yatak kaymış.bu gibi durumlarda ne yapılıyor…tekrar ameliyatmı olmam gerekiyo:((

    • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

     Gaye Hanım
     Bu durum genelde, sokete ameliyat ile yerleştirilen bilyanın kaymasına bağlı gelişir
     Bilyanın değiştirilmesi için ameliyat olmanız gerekebilir
     Geçmiş olsun

 44. ismail arı says:

  hocam.bilye işlemi ve devamında yapılacak olan yeni protez uygulamasını Ankara’da sizin gibi entegre ve profeyonel yapan bir merkez veya hastane veya hekim varmı?Teşekkür ederiz.Ülkemizin ve insanlığın sizin gibi doktorlara çok ama çoook ihtiyacı var.Hızır yoldaşınız Allah yardımcınız olsun.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   İsmail Bey
   Her iki işlemi aynı yerde yaptırmanız pek mümkün olmayabilir
   Fakat ameliyat için bir hastaneye başvurursanız devamında da uygun bir protez merkezine yönlendirileceğinizi düşünüyorum

  • hocam mrb benim sağ gözüm 1994 ten görme kaybı var göz yavaş yavaş içe kaydı son iki yıldır içten kanama oldu sonrasındada sarımsı bi hal aladı şimdi hem kayma var hem sararma ben prtez yaparsam göz içini almaya gerek varmı yoksa üstünemi takılır bide kayma yine devam edermi son olarak ücret yaklaşaık ne kadar mal oluyor tşk

   • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

    Gözünüzü almadan protez yapmak mümkün
    Bunu için sizi detaylı değerlendirmem gerekecektir

 45. handan ulusoy says:

  merhabalar Ümit Bey,
  2 yıl önce sarı nokta teşhisiyle iğne oldum. “Coumadin” kullanıyorum. Ertesi sabah uyandığımda gözümün görmediğini farkettim hemen hast. gittik göz kanama yapmış ve enfeksiyon kapmış end of time ameliyatı yaptılar ve silikon yerleştirdiler 2 hafta hergün kontrole gittim sürekli damlalar kullandım hep tekrar göreceğimi ümit edrken bir başka doktor görme sinirlerimin tamamen öldüğünü söyledi coumadin den dolayıda protez takılamıyacağını söyledi…bir başka doktorda gözü alıp protez takalım dedi ben alınmasına karşı çıktım bu arada göz alınmadan protez takıldığını öğrendim hemen yaptırdım herkes çok güzel olduğunu söylüyor bende beğendim başlangıçta 1 hafta hiç çıkarmadan kullandım,çıkardığımda gözüm çok kanlanmış ve siyahıda bayağı beyazlamıştı çok önemli bir yere gitmezsem takmıyorum ama son günlerdede daha tepkili sizce bundan sonrası için nasıl bir yol izlemeliyim bu protezin diğer göze zararı olurmu? Gözü aldırmadan ne kadar idare edbilirim aldırmam dahamı iyidir zaman gemesi benim zararımamıdır protez takılırsa daha sıkıntısızmı olur.?.. şimdiden teşekkürler SAYGILARIMLA

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Handan Hanım
   Gözünüzde görme şansı kalmadı ise, protez kullanımı için göz küresinin içinin boşaltılması ve göz bebeğinin temizlenmesi sizin için daha sağlıklıdır. Coumadin kullanmanız bu ameliyata engel değildir. Çok beklemeniz durumunda göz küresi küçülebileceği için ameliyat biraz daha zor geçebilir, erkan olmanızda fayda vardır
   Geçmiş olsun

   • handan says:

    hocam çok teşekkür edeyorum beni aydınlattığınız için cevabızı okuduktan sonra artık gözüm için doktora gitmiyeceğim diye düşünüyordum doktor fobim oluştu bu olaydan sonra şimdii mümkün oldukça ameliyatı geciktirsem
    göz bebeğim zaten ilk gün küçülmüştü 2 yıl oldu aynı duruyor kürenin küçülmesi zamanlamı yoksa göze uygulanan işlemlerlemi alakalıdır ankara da önereceğiniz bir doktor varmıdır(lütfen etik olmaz diye düşünmeyin hocam protez için gittiğim merkezde beni bu hale getiren doktorun hayatlarını karartığı 3 kişiyle tanıştım) isim verirseniz çok sevinirim.. tekrar teşekkürler

    • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

     Handan Hanım
     Hem zaman, hem de gözün isleme vereceği cevap göz küçülmesini etkiler
     Buradan Dr ismi vermem gerçekten etik olmaz
     Istanbula gelebilireniz ben yardımcı olabilirim
     Geçmiş olsun

    • handan says:

     çok teşekkür ederim ümit bey ,
     sizi çok taktir ediyorum sorularımıza cevap vermek için vakit ayırdığınız için …. saygılarımla

 46. hocam bu ütse yönteminde protez gözün düşmesi atılması nadiren karşılaşılan bir durummuş sizcede ütse yöntemi ile yapılan protezde atılma veya düşmesi olabilir mi ayrıca yapılan protezin renk uyumu nasıl olur özellikle renkli gözlerde son olarak ütse yönteminin yan etkileri var mı saygılar hocam

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Osman Bey
   UTSE yöntemi bir eviserasyon yöntemidir
   Doktorunuz tarafından karar verilmesi gereken teknik bir detaydır
   Proezin düşmesi bu yöntemle alakalı değildir
   Protezin rengi de bu işlemden bağımsız olarak protez yapımı ile ilgilidir
   Renkli gözlerde ÜTSE ile ilgili bir dezavantaj yoktur
   Geçmiş olsun

 47. hocam ütse yönteminde protez gözün düşme veya atılma gibi durumları mevcut mu ayrıca yapılan protezin renk uyumu ve hareketi nasıl oluyor saygılar.

 48. tuna ozturk says:

  hocam ütse yöntemi ile protez yaptırmayı düşünüyorym fakat yapılan protezin renk ve hareket oranı diğer gözle aynı oluyor mu ve protezin düşmesi söz konusu olur mu beni bilgilendirirseniz sevinirim hocam

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Sn Tuna Özturk
   Yapılacak protezin renk ve hareket miktarı, ameliyat tekniğinden bağımsızdır
   İyi bir ameliyat olmanız tabii ki önemlidir
   Protez ise daha sonra diğer göze göre laboratuvarda yapılır
   Rengi diğer göz gibi aynı, hareket ise diğer göze yakın ve tatmin edici olur
   Bunun için hazır protez kullanmayıp, size göre protez yaptırmanız gerekecektir
   Geçmiş olsun

 49. zeynep says:

  benim gözümde melanoma var ve gözüm tamamen alınacak yerine protez konulacak yapılacak bu işlem konusunda bana yardımcı olursanız sevinirim bide bunu özel yaptırmak istersen çok pahalı ourmu

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Zeynep Hanım
   Bu durumda göz küresinin komple alınması tümör tedavisi için önemlidir
   Ardından göz çukuruna bir bilye yerleştirilir ve 3 hafta sonra protez gözünüz yapılır
   Bu işlemlerin bizim hastanemizdeki fiyatı için aşağıdaki numaradan asistanlarım ile iletişime geçebilirsiniz:
   444 7 888, Göz departmanı (4393)
   Geçmiş olsun

 50. sümeyra says:

  hocam 2010 yılında ankara araştırma hastanesinde bende göz protezi yaptırdım. bayağı geciktim bu konuda. yaptırmaya gittiğimizde 18 yaşındaydım.gözümde görme ve hacim yok ama protezimi taktığımda hareket ediyor göz kürem var.tek sorunum protezimin estetik durmaması.aslında pek anlaşılmadığını söylüyorlar ama ben yinede daha iyi olmasını ıstiyorum.bu konuda için bana yardımcı olursanız sevinirim.hiç anlaşılmayacak bir şekilde protez yapılabilirmi? ve ücreti ne kadar olur? bu arada ssk var

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Sümeyra Hanım
   Göz protezinin duruşundan memnun değilseniz yenisinin yapılması gerekecektir
   Hiç anlaşılmaması itina ile uğraşılırsa sağlanabilir
   Geçmiş olsun

 51. 7 senedir sağ gözümde görme fonksiyonunu kaybetmiş ağrılı göz tansiyonum var arada kanlanıyor batoyor ve ağrıyor damlalar ve kremlerle tekrar geçiyor uzun süre ağrımıyordu sadece rengi koyu siyah kenarlarında beyazlıklar vardı 2 gün önce yine kanlanımp ağrımaya başladı doktora gittim damla ve krem verdi kullan gel dedi gittim şimdilik kanlanma geçmiş batmada olmaz dedi ama gözümü alacaklarından bahsetti neden dedim biraz daha kullan damlanı pazartesi konuşuruz dedi açıklama yapmadı almaları mecburimidir? güzüm alınmadan ömürboyu yine damlalarla idare edebilirmiyim? ben alınmasından korkuyorum alınırsa tamamımı alınır? sizce aldırmalı ve protezmi kullanmalıyım? şimdiden cvp için teşekkürler…

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Halil Bey
   Ağrılı ve görmeyen gözlerde en rahatlatıcı tedavi gözün içinin boşaltılması ve üzerine protez göz kllanılmasıdır
   Geçmiş olsun

 52. ahmet says:

  öncelikle slmlar hocam ilerki zamanlarda bu protöz gözlerin yerine gören göz nakil olurmu

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Ahmet Bey
   Bu günkü tıp bilgilerine göre böyle birşey şu anda mümkün değil
   Geçmiş olsun

 53. Ümit Yusuf Polat says:

  Hocam benim de size bir sorum olacaktı yanıtlarsanız sevinirim.Bi yakınım 6 yaşından itibaren protez göz kullanıyor.Şimdilerde ise 21 yaşında ve protez gözünün büyük görünmesinden şikayetçi.Sormak istediğim bi kaç şey var;yeni bir protez göz almak için hastahanede muayene olmak gerekiyor mu yoksa direk protez göz merkezlerine mi başvurulmalı,bunun dışında ise sgk protez göz için herhangi bi karşılamada bulunuyor mu protez göz için fiyat aralıkları nasıl.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Ümit Bey
   SGK tarafından ödeme yapılması için içinde göz protez merkezi olan bir devlet hastanesine başvurmanız gerekiyor
   Kişiye özel hareketli göz protezleri ise özel merkezlerde yapılyor ve bunun için hastaneye başvurmanız gerekmiyor
   Fiyat aralığı ise çok değişken (600 TL – 4.000 TL) olup fiyatı uygun olan hazır protezlerin kullanılmasını pek önermiyoruz
   Geçmiş olsun

 54. Erhan Yakut says:

  Merhabalar hocam, 44 yaşındayım 4 yaşımda sağ gözümü kaybettim ve o yaştan beri her çeşit protez kullandım.En son ankarada bir göz doktoru tarafından akrilik protez yapıldı ve yaklaşık 15 yıldır bu protezi kullanıyorum.Sorunum şu sağ gözüm gittikçe küçülmeye başladı,buna içeri çökme ya da çukurlaşmada diyebilirsiniz.Gözümde herhangi bir küre yok,küre yerleştirilebilir mi ve protezimi hareketli hale getirebilirmiyiz.Teşekkürler …

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Erhan Bey
   Göz çukurunda bilye yok ise gözün çukurlaşması doğaldır
   Ameliyat ile bilye yerleştirilmesi durumu düzeltebilir
   Ameliyat esnasında göz kasları sağlam ise ve bu kaslar bilyeye tutturulabilirse hareketli protez yapma şansımız olabilir
   Protez değişiminden önce bunları değerlendirmeniz sağlıklı olacaktır
   Geçmiş olsun

 55. mustafa says:

  Sayın hocam; Ben şuan 40 yaşındayım 4 yaşıdayken halk arasında kızamık diye bilinen hastalıktan sağ gözümü kaybettim. Daha sonraları gözümün rengi beyazladı ve ben şuan lensle idare etmekteyim. Tabiki sağ gözüm diğer söze nazaran gelişmediği için küçük kaldı lensler bazen sıkıntı oluyor. benim bir kaç haftadır kafamı kurcalayan protez göz ınternet ten biraz araştırdım takılma aşaması ve diğer göze yakınlığı ve boyutları diğer göz damarları vesayire rengi ve kısacık amaliyat masrafı ve zamanı ben Antalya’da yaşamaktayım kaç gün hastanenizde kalacağım ve bana kısacık tahmini masrafını mail atabilseniz mennun olurum. Çalışmalarınızda başarılar dilerim ve tlf. adresiniz Saygılarımla

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Mustafa Bey
   Ameliyat için hastanede gecelemenize gerek yok, İstanbulda iki gün kalmanız yeterlidir
   3 hafta sonra tekrar gelmeniz ve protezin yapılması gerekecektir
   Bu esnada 1 hafta İstanbul’da kalmanız gerekecektir
   Fiyatlar konusunda görüşmek isterseniz bana ulaşabilirsiniz (umit.beden@memorial.com.tr)
   Geçmiş olsun

 56. turgay says:

  Sol gozum coats olması lazım öyle bir hastalık gecirdim sadece erkek te oluyormuş ve sol gözüm artık görmüyor gözüm küçüldü rahatsız olduğum belli oluyor doktorlar protez göz öneriyor şimdi protez göz taktirsam protez olduğu belli olurmu ayrıca hastanenizde ameliyat olup protez taktirsam ücreti ortalama ne kadar oluyor yardiminizi bekliyorum

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Turgay Bey
   Gözünüz küçüldü ise protezin görüntüsü daha iyi olacaktır
   Gözünüzü almadan da deneyebilriz
   Sizi görebilirsem fiyatlarını da görüşebiliriz
   Geçmiş olsun

 57. tuna ozturk says:

  hocam ben protez yaptırmayı düşünüyorum sizinle nasıl iletişime geçebiliriz ayrıca protez göz yapımı yani tam anlamıyla uyumu ne kadar zaman alır ? Saygılar.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Sn Tuna Öztürk
   Telefonum 0542 5975739
   İstediğini zaman araybilirsiniz
   Geçmiş olsun

 58. şeyda says:

  merhaba ümit bey benim kardeşim 2009 yılında gözüne gaz tabancası patlaması nedeniyle gözünü kaybetti. aslında hemen ankara gataya götürüldü olayın ertesi günü hemn ameliyata alındı doktor tekrardan görebileciğini söyledi kornea nakli yapacağını söyledi ancak 6 kere operasyon geçirdi daha sonradan gözünün artık göremeyeceğini nakil yapılması gerektiğini söyledi gözünü aldılar nakil yapıldı artık hiçmi çaresi yok bizim anlamdığımız doktor bize çok umut vermişti sonradan neden böle oldu çok üzgünüz.

 59. şeyda says:

  aslında gaz tabancası geldiğinde gözünün şeklinde bozulma olmamıştı geçirdiği ameliyatlar mahvetti gözünü dış görünüş olarak çok bozulmuştu şimdi protez var allah şükür psikolojkmen rahatlatıyor. ileride tekrardan görme şansı olamz mı. kardeşimin sadece ön tabaksı yaralanmış doktor öyle söylemişti çok ameliyat geçirdi iyileşemedi gözü sonradan göznü temzlediler damarlarıda yakıolarmı artık görmek imkansız mı

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Şeyda Hanım
   Göz travmaları bazen çok hafif gibi görünüp aslında şok ağır olabiliyor
   Bunu yanında, bazen en basit göz müdahalesi bile göz kaybına neden olabiliyor
   Göz için her zaman çok hassas dengeler vardır ve bazen ne yaparsanız yapın faydası olamıyabiliyor
   Krdeşiniz için üzgünüm
   Protez takıyor ise ve gözün içi temizlenmiş ise bu günkü tıp bilgilerine göre tekrar görme şansı yoktur
   Geçmiş olsun

   • şeyda says:

    yinede bir umut die sizdende bilgi almak istemiştim teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için.

 60. PINAR says:

  Merhaba Ümit Bey benim babam yaklaşık 100 gün önce beyin kanaması geçirdi ve buna bağlı sağ gözü refleksini yitirdiği için bugün gözü tamamen kaybettiğimizi öğrendik halen yoğun bakım hastası olarak yatmakta ameliyatla gözün alınması gerektiği söylendi. Protez için ne gibi bir yol izlemeliyiz.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Pınar Hanım
   Ağır bir enfeksiyon mevcut ise ameliyat acil planlanacaktır
   Bunu doktorunuzdan öğrenebilirsiniz
   Acil değil ise, taburcu olduktan sonra ameliyat uygun olduğunuz bir zamanda planlanabilir
   Ameliyatın ardından protez uygulaması için 3-4 hafta beklemeniz gerekecektir
   Geçmiş olsun

 61. ferdi says:

  selamlar sayın hocam, ben 2003 yılından bu yana hareketsiz porselen olduğu söylenen protez göz kullanıyorum protezi kullanırken herhangibir ağrım sızım falan yok ancak sürekli gözüm iltihaplanıyor protezi çıkarttığım zaman da aynen devam ediyor doktora (kendisi özel bir hastanenin göz hastalıkları bölüm başkanı profesör bir hocamız) gidip muayene oldum bu iltihabın protezden kaynaklandığını, protezin ömrünün 4 yıl olup değitirmem gerektiğini ve damla kullanarak bu iltihaplanmanın azalacağını söyledi ancak benim kafamdaki soru işareti tam olarak cevap bulmuş değil.
  Acaba bu iltihaplanma protezden değil de gözün kendisinden kaynaklanıyor olabilir mi? Gözüm doğuştan görmüyor, teşhisi SAĞ FİTİZİS BULBİ.
  Bu iltihaplanma damla vb. ilaçlarla tamamen kesilir mi? Yoksa bu bu şekilde bir iltihaplanma normal midir?
  NOT: Hocam bu soru benim için şu açıdan çok önemli; normal gözyaşı dışında gözden gelen iltihap gibi akıntılar abdesti bozduğu için namazlarımda buna dikkat etmem gerekiyor. Tabi bu iltihap gözün kendisinden mi yoksa protezden mi kaynaklanıyor bunu bilmek gerekiyor. Eğer vakit ayırabilir de bu sorularıma mail adresimden yanıt verebilirseniz size minnettar kalırım, şimdiden teşekkürler, çalışmalarınızda başarılar….

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Ferdi Bey
   Protez kullanımında, çapaklanma genellikle proteze bağlı gelişir
   Bazı damlalar durumu rahatlatabilir
   Faydası olmuyor ise protezin değişmesi gerekecektir
   Geçmiş olsun

 62. ali d says:

  merhaba ümit bey. benim babamın gözü protezdi ama şu an rahatsız o yuzden protez yok. biz muhtemelen haftaya yeni bir protez taktırıcaz. göz yuvası boş şuan , kaç günlük bi süreç gerekir tedavi için. şimdiden teşekkürler.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Ali bey
   Kişiye öezl protez yapımı ortalama 7 gün sürmektedir
   Geçmiş olsun

 63. gül okyay says:

  Doktor bey iki hafta önce babamin gözüne bir isyerinin tentesinin demiri girdi ve göz kaybi yasandi.ameliyat ile sol gözü ve göz küresi tamamen alindi. Göz kapaginda ve göz cukurundaki yirtiklar dikildi. Bosalan göze sekil kaybi olmasin diye gazli bez konuldu ve halen pansumanlar sürüyor. Size sormak istedigim bu göze bilye veya protez uygulamasinin ne kadar sure icinde yspilmasi gerektigidir? Simdiden cok tesekkur ederim.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Gül Hanım
   Protez için önce gözün yerine bilye konulması gereklidir
   Ardından iyileşme için beklenir
   Ödem ve reaksiyonun dinmesini takiben protez göz uygulanabilir
   Bunun için 3-4 hafta gerekli olacaktır
   Geçmiş olsun

 64. meltem says:

  iyi günler doktor bey ben meltem 15 yaşındayım 2,30 yaşındayken gözüme oyuncak tabancanın mermisi deymişti ben bir kaç amaliyat geçirdim gözümün damarını kurutmuşlar ve benim gözümü almak zorunda kaldılar protez göz taktılar ve ben bundan rahatsız oluyorum küçük görünüyor diger gözümle aynı görünmesi için ne yapılması gerekiyor tekrardan görme şansım yokmu??????

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Sevgili Meltem
   Göz damarı kuruduktan sonra görme şansı yoktur
   Protezin duruşu güzel değil ise yenisi yapılabilir
   Diğer gözüne benzer olmalıdır
   Geçmiş olsun

  • meltem says:

   peki tekrardan o damarın sulanmasına imkan yokmudur göz sabit duruyor hiç oynamıyor fark ediliyor dikkatli baktıgın zaman

   • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

    Sevgili Meltem
    Kuruyan damarın tekrar çalışması imkansızdır
    Fakat protezin duruşu düzeltilebilir, imkanı varsa hareket te verilebilir
    Bunu için görmem gerekir
    Geçmiş olsun

 65. hocam ıyı günler sag gözüme demır çarpması sonucu vıtrektomı amelıyatı oldum ve iris ve merceyim tahrip oldu alındı şu an gözümde silikon enjeksiyonlu olmasına rahmen kontact lens sayesınde 10da5 görüyor ama benı güneş ışı rahatsız edıyor doktorum bana yapay ıris takıla bileceyını söyledi ama riskli bir amelıyat oldunu söyledi hocam sizin tavsiyeniz nedir? şimdiden teşekkür ederim..

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Fatih Bey
   Öncelikle gözün içinin ne durumda olduğunu görmek gerekir
   Bu şekilde neler yapılabileceğini tartışabiliriz
   Yapay iris uygulaması için son ameliyatınızdan sonra 2-3 ay geçmiş olması sağlıklı olacaktır
   Geçmiş olsun

 66. hocam benım göz kucuk ken aldılar ama sadece beyaz et tabakası duruyo ve bilye ıkı kez takıdı kucukken bunye kabul etmedi protez ca yada porselenden degil silikon oluyormu veya bılye takılsa şimdi yuzde yuz sağ sol hareket olurmu goren bır gozle aynı koutlar alırmı

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   İsa Bey
   Bilye takmak protezin duruşunu ve hareketini mutlaka olumlu etkiler
   Silikon protez şu anda uygulamamızda yok, akrilikler şu an için en ideal seçenek
   Ameliyat düşünüyorsanız öncesinde sizi değerlendirmem gerekecektir
   Geçmiş olsun

 67. songül says:

  hayırlı günler ben protez taktırmak istiyorum ama bana toplam maliyeti ne olur bilmiyorum. gözümü ameliyat sırasında gören damarın kesilmesi ile kaybettim siz den toplam maliyeti ne kadar olur onu öğrenmek istiyorum. teşekkürler

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Songül Hanım
   Protez maliyetleri 800 tl ile 3.000 tl arasında değişiyor
   Yapılacak olan işleme göre fiyatı değişecektir
   Ayrıca öncesinde ameliyat ihtiyacı var ise ameliyat ücreti 5.000-6.000 tl civarında tutar
   Geçmiş olsun

 68. merhaba hocam.benim sağ gözüm doğuştan görmüyor.ve diğerine oranla daha küçük.ve her geçen gün tamamen beyazlamak üzere.ben protez yaptırmak istedim ama gittiğim drlar bana yapılacak hiçbir şeyin kendi gözüm gibi duramayacağını söylüyor.bana proestetik lens önerdiler ama oda bende allrji yapıyor çünkü her taktığımda kızarıyor ne yapacağımı bilemiyorum.yardımcı olursanız sevinirim..

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Sn Sarya
   Kendi gözünüz küçük ve beyaz ise, yapılacak olan tüm protezler bundan daha güzel duracaktır
   Geçmiş olsun

 69. Merhaba. Benim gözüm 9 aylıkken alındı(tümörden).. Bana küçükken bilye takmışlar gözüm küçülmesin diye. Yaklaşık 9 ay kalmış ama sonra gözüm atmış onu.Sonra takma göz kullandım ilkokulda. Sonra onuda bıraktım. Şimdi 19 yaşındayım. Ameliyat istiyorum ama şuana kadar gittiğimiz her doktor hareketli protez için 20 yaşını beklemelisin dediler. Halen kemiklerin gelişme aşamasında dediler. Ki profösör doktor bile aynısını diyor. şimdi 19 yaşındayım ve 2014 mayısda 20me gireceğim. Ama bu konuda uzman olan bir doktorun elinden ameliyat istiyorum. Burda telefon numaranızı gördüm. Annem istedi. Eğer uygunsa bilgi almak için sizi aramak istiyor. Mümkün olur mu ?

  Birde çok endişeliyim. Ameliyatlardan sonra dışarıdan bakıldığında diğer gözüme benzer mi ? Fark edilir mi yani protez olduğu.? Noluuuuuuur farkedilmez deyin. bıktım artık.:( 🙁

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Sevgili Elif
   Beni tabiki arayabilirsiniz
   Ameliyat ile daha iyi bir potez yapılacağına inanıyorum
   Yeni bir bilye yerleştirerek protez hareketini de iyileştirebiliriz
   Kaliteli bir protez yapıldığında, dışarıdan ayırt etmek çok zor olur
   Görüşmek üzere

   • Çok teşekkür ediyorum cevap verdiğiniz için. Bu arada sol gözümün içi tamamen boş. Sürekli kontrole gidiyoruz sağ gözüm için. Ne olur ne olmaz diye kanser tekrarlanırsa diye. 6 ayda 1. Ve doktorlar sol gözümede bakıyor, küçülme olmadığını ameliyattan sonra hiçde fark edilmeyeceğini söylüyorlar.

    Buna hareketde dahil mi? Yani sağa ve sola hareket ettirdiğimde fark edilir mi ? Diğer gözümle %100 uyumlu olur mu?

    Endişelenme diyorlar bana ama hak verirsinizki elde değil. Ilgilendiğiniz için teşekkürler.

    • Yukarıdaki yorumlarda göz hareketi kasların durumuna bağlıdır demişsiniz. Yani acaba benim göz kaslarımda bir sorun var mıdır.? Kontrollerimi Prof. Dr. Tansu Erakgün yapıyor. Ve şu ana kadar hiç bir sorun yok dedi. Ameliyatdan sonra sen bile fark etmezsin dedi.Göz kaslarımın durumunu gözümü sadece açıp bakarakta anlayabilir mi doktorlar ?

     Sizin hastahaneye gelmek istiyoruz ama İzmirde oturuyorum ve sınavlara hazırlandığımdan şuanda çok zor. Ama bu büyük ilginiz cidden taktire şayan. Allah razı olsun.

     • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

      Harektlerin sağlam olup olmadığı muayene ile kısmen anlaşılır
      Ameliyat esnasında daha da netleşecektir

    • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

     Görünü için %100 uyum gerekir
     Fakat hareket için buna ihtiyaç yoktur
     %60-80 arası bir hareket kozmetik açıdan yeterlidir,
     Daha fazlasının tüm bakış yönlerin de sağlanması zaten imkansızdır
     Bu durum kozmetik bir sorun oluşturmaz

     • Zaten gözlük kullanıyorum. %80 hareket gayet iyi. Fark edileceğini zannetmiyorum 🙂

      Sağolun hocam. En kısa zamanda görüşmek dileğiyle. Sağlıcakla kalın.

 70. merhabalar ümit bey benim 3 buçuk ay önce ikiz bebeklerim oldu oğlumun doğuştan sol gözündeki ön odacıklarının oluşmadığını aynı zamanda glokom olduğu söylenildi.Dolayısıyla gözde şişme meydana geldi sol gözü diğerinden daha iri.Size sormak istediğim bebeklere protez uygulanıyormu?cevabınızı sabirsızlıkla bekliyorum iyi çalışmalar..

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Elif Hanım
   Bebeklere de protez uygulanıyor
   Gözün olmaması veya alınması durumunda uygulanması gerekiyor
   Gözü var ise fakat yapısal bozukluk var ise protez uygulaması için bebeğin biraz büyümesi daha sağlıklı olur
   Şu anda kozmetik sorun çok önemsenmez, öncelikle göz sağlığının ve tansiyonlarının takibi gerekecektir
   Geçmiş olsun

   • gözü hem büyük hemde tahmin edebileceğiniz gibi ön odalar oluşmadığından kötü görünüyor.zaten görmeyecek bir göz ben protez yaptırmak istiyorum görmeyen bir göz için tansiyondan dolayı ağrı çekmesini istemiyorum bebeğimin. en erken nezaman yapılabilir?ve yapılacak işlemler nelerdir birde maddi açıdan nekadar tutar onu bilmek istiyorum yardımcı olursanız sevnirim.

    • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

     Elif Hanım
     gözün ağrılı olması durumunda hemen yapılabilir
     Önce bir ameliyat gerekecektir
     Ardından protez uygulaması için provalar gerekecektir
     Fakat küçük yaşlarda bu işlemlere başlanması yüz gelişiminde asimetri oluşturabilir
     Bu nedenle tansiyon kontrolü ve ağrı için öncelikle diğer tedavilerin planlanması ve çocuğunuz büyüyünce protezin yapılması daha sağlıklıdır
     Geçmiş olsun

 71. miknatis says:

  saygılar hocam..yazılarınızı ve sitenisi ilgiyle takip ediyorummm

 72. miknatis says:

  göz kusurları yada tek gözlü olam piskolajısını ıyı bılırımm….ınsan bır cok kusurunu saklaya bılıyor am GÖZ asla…
  çün kü gözler asla yalan söylemez…
  ban alah bir desem…sag gzöumun durumu okar kotukı..o sözüme bıle kımse ınanmaz……burdaki yazılarınız yıbı acıdan cok olumlu ve man tıklı buluyorum..ama bu olayın piskolojık boyutu varki….beni ve ben gibi kader arkadalarımı bitirddi..sayın doktorum…bu tanışma faslından sonra size soruları danışmak istediğim şeyler olacak afınıza sıgınarak…saygı ve selametle…

 73. Tekrar merhaba sayın hocam. Türkiyede hydroxyapatite implant mevcut mu ? En iyisi bu mu ?

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Elif Hanım
   Türkiyede hidroksiapatit mevcuttur
   Vücut damarları ile en iyi bütünleşen budur
   Fakat hastaya göre değerlendirmek gerekir

 74. miknatis says:

  turkıyede bınlerce monokuler kardesımız mevcut…ve ne ozurlu sayılıyorlar nede toplum ıçınde sağlıklı bırey olarak adapte yaşıyorlar….
  hepsıde bu soracaklarımı merek edıyordur hocam

  sag goz =0 görme…iris renginde açılma…pupıla yok olmuş saga yukarı kayma mevcut….ama agrı sızı yada başka hiç bir sorunu bulunmamakta.. görmeyen ama estetık olmayan bir sag göz um var..

  zamanında amalıyat teklıf edıldı 30 sene once teknolojı yoktu babam ıstemedı..20 yaşlarda teklıf oldu hareketlı degıldı ben ıstemedım…..
  şimdi teknolojı tıbben çok gelişti…ama yapan pişman yapmayan pişman olmuş…yaptığım tum araştırmalar bunu gosterıyor…
  sızın de fıkrınızı almak adına…..
  secenek.1;
  1..yapay ırıs naklı mevcut..bu yaplarak yüzde 90 ırıs ve pupıla oluşturuluyor veya gözbebeği üzeri protez……(zevk ıcın ırıs degıstırenler var..herkesın gözü mavi yesıl yapılıyor cok basıt bır amelıyatla..masmavi gözlü zençiler var..hatda onlar gören gözlerine yaptırmışlar…yotubede ızledım..)
  2.gerıye kayma kalıyor….oda duzeltılıyor ama 1 sene dolamadan kayacağı tekrar soylenıyor….
  dogrumudur….
  seçenek 2.
  protez göz;
  ütse yöntemi aslında adı=Eviserasyon:
  gözün tamamı alınmıyor ıcı boşalıyor bılye konuyor.o bılye göz yan kasları sıkıştırdığından gevsek olan ıc doku kasların hareketını daha ıyı algılayıp hareketlı çagaltıyor..ve proteze ıletıp hareketlı protez ın temelını oluşturuyor…..
  burayakadar tamam. sa!!..
  fakat gozdekı protez harekett etmedıgı bılyenın hreketının proteze yansıdığı soyle
  nıyor..(bılyeyı hareket et dırende bızım yıne kendı kaslarımız)
  ozaman bız amelıyat olup bılye tekdırdıktan sonra..neden protez takıyoruz…ütse=Eviserasyon
  amelıaytında saten dış kornea ırıs varsa pupıla yerınde kalarak yanısadece arkasına bılye ıcın yer açılıyor…..
  yanı dış yüzey sağlam kalıp içeriye ıpilat(bılye) yerleşiyor..dış doku beyazı irisi vs.vs damar yoları kesılmediğinden yaşamaya devam ediyor…
  oyle bır amelıyatdan sonra ırıs naklı yapsak olmazmı..
  neden ustune protez gerekiyor…???
  bunu çözemedim…
  bu durumda protez göz sadece estetık amaclı degılmı..
  sonuç bılye ıle porotez arasında direk bağlantı yok….ise
  göz kaslarımız ın kısıtlı acıdakı hareketlerı bılye sayasında daha buyuk acıda hareketler ve duzen getırıyor.ndene ust protez yaptırıyoruz…

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Yapay iris nakline gözünüzün uygun olup olmadığına bakmam gerekir
   Eviserasyonda göz içinde yaşayan doku kalmaz, sadece gözün beyaz kılıfı korunur bu nedenle ardından yapay iris uygun olmaz
   Eviserasyon sonrası kornea normal görüntüsünü kaybeder, bu nedenle protez yapılması kozmetik açıdan gerekir
   Şaşılık ameliyatından sonra tekrar kayma riski yüksektir fakat ne sürede gerçekleşeceği öngörülemez
   Geçmiş olsun

 75. miknatis says:

  bunu neden yazdım acılamak ısterım hocam…
  iç protez gereki…göz kuçülüyür.kaslar zayıflıyor hareket azalıyor kayıyor…iç protez le bunu cozdukten sonra…
  dış protez sadece dış görunum cok kötuyse yapılmalı..forumlarda okuyorum..çapaklanma.intehap kapma.defermesyon baskı ağrı yapanlar mevcut…
  ama yapay irisle eger skelara saglamsa bunu cozemez mıyız…

  tabıkı hastayı muayene yapmanız gerekır ..benım sorum teknık acıdan uygulanabılırlıgıne dair…
  her şey hastanın fızyolojısı ve bıyolajısı sıne baglıdır. oda doktorun teşhiziyle mumkun ..

 76. iyigünler efendim.Benim 7 yaşında trafik kazasında sağ gözüm görme yeteneğini kaybetti.(1971 ) Hacettepe Üniv.Hastanesinde yapılan bir ameliyattan sonra şu anda rahmetli olmuş yakınlarımın maddi yardımıyla Almanya Wiesbaden’de bir protez göz merkezinde protezim yapıldı.Gözüm alınmadı.Protezim ince bir protez.Protezim gözüme küçük gelmeye başlayınca 1984 ‘te bu defa ailemin imkanlarıyla yine aynı merkeze gidip protezimi yeniledim.Ancak yine şimdilerde bu protez beni çapaklanma gözde kanlanma havasızlık hissi ile müthiş rahatsız ettiği için takamıyorum.Kamu çalışanı olduğum için toplum içindeyim.Bulunduğum şehir olan Antalya’da protez göz firması yok.Benim size danışmak istediğim şey benim gibi alınmamış göze temiz ve yeni bir protez yaptırmak için Ankara’da bir merkezi mi yoksa İstanbul’ da bir merkezi mi aramalıyım.Hiç çevrem tanıdığım yok.Cevabınız benim için önemli.Saygılarımla.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Müge Hanım
   Alınmamış gözlerde protez uygulamasi diğerlerine nazaran daha zordur
   Özellikle göz bebeginizin his ve ağrı duyusu mevcut ise daha zordur
   Sizin gibi durumda olan hastalaımızda bazen göz bebeğinin üzerini ince bir zar ile örterek daha rahat protez uygulaması yapabiliyoruz
   İstanbula gelme şansınız var ise bu açidan sizi değerlendirmek faydalı olabilir
   Geçmiş olsun

 77. miknatis says:

  HOCAM ;
  protez göz şartmı…diyorsunuz…
  muayene ye gelsem…bir baksanız….
  bundan ön ce gitiğim doktorlar göz kasların cok ıyı hemen Eviserasyon yapalım cok ıyı sonuç alırız dedıler,,bir de protez % 80 başarı dediler…
  benim göz sag gör müyor kayık ırıs acık renkli pupıla yok. ama fark edilmiyor gozlerım kayu kahve
  onun dısında.. ne agrı ne sızı..cok hafif bir küçüklük sözkonusu…ama dişardan bakan sadece şaşı oldugumu zannediyor……coguda beli olmuyor dıyor…
  benım derdım bayanların bana olan karsı tutumları şaşı bu dcocuk deyıp bır kacınma oluyor….
  ben de piskolojık olarak depresyona giriyorum….
  gözümü aldırmak istemiyorum…
  osebeple sadce kayık lık duzel se o bıle muhtesem olur….
  ama sizin dededıgınız gibi gene kayma olabıleçeği söylenıyor….botox silikon vs.vs adını bılmediğim başka tedavi yontemi olamazmı ,,
  altarnatıf ne olabılır..benim durumumu degerlendir menizi istiyorum
  ..görmyen göze kayıklıgı duzeltmek için ne yapmalı???
  yad bir şey yapmaya degermi…??

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Sizin durumunuzda şaşılık ameliyatını denemek daha faydalı olabilir
   Tabi görmeden yanlış yönlendirmek te istemem
   Uygun bir zamanda görüşebilirsek daha detaylı değerlendirmek isterim
   Geçmiş olsun

 78. sayin hocam 2002 yilinda almanyada sag gözümün icine yabanci cisim girdi görme yetenegimi kayip ettim. agrilarim oluyor ve sekiz aydirda predforte damlasini sabah aksam damlatiyorum. damlayi birakinca kizariyor almanyaya kontrolle gittim haziran 2013 de seni rahatsiz ederse illa aldirmak istiyorum dersen kücüldügünü fark edersen aldir dedi. türkiyede bütün doktorlar alalim protez takalim diyor. hocam aldirmak cok zor geliyor bana orduda oturuyorum. istanbul yada almanyada amaliyat olmak istiyorum. amaliyat olmalimiyim. almanyadami türkiyedemi olmaliliyim. almanyada bir merkez tavsiye edebilirmisiniz. alman kaza sigortasi is kazasi oldugundan karsilayacak amaliyatimi. saygilar

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Onur Bey
   Görme yeteneği yok ise ve sürekli ağrıya neden oluyor ise, ameliyat olmanız ve protez yaptırmanız en sağlıklı karar olur
   Gözünüz biraz küçülmüş ise, gözünüzü aldırmadan da protez denenebilir, bunun için sizi görmem gerekir
   Almanya’da bir merkez öneremiyorum, sizin bulmanız gerekecek
   İstanbul’a gelebiliyorsanız bu açıdan Almanya’dan eksiğimiz yok
   Geçmiş olsun

 79. hocam benim sol gözüm glokomlu ve görmüyor diğer gözümü etkiler mi?

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Diğer gözünüzde glokom yok ise bu gözünüzün diğer göze direkt bir etkisi olmaz
   Geçmiş olsun

 80. Öncelikle merhaba. Gözün durumuna göre bazen ameliyat yapılmadan göze protez takılabilmekte; bazen de ameliyat yapılıp sonrasında protez takılmakta imiş. Uygulana bu iki yöntem arasında diğer göze benzerlik, orjinallik ve protezin hareket etmesi ile ilgili bir farklılık bir üstünlük var mıdır?

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Ceyda Hanım
   Göz alınmadan protez yapılabilmesi için görmeyen gözün bir miktar küçülmüş olması gerekir
   Göz bu durumda olmazsa protezin duruşu diğer göze göre çok büyük görünecektir
   Bu açıdan değerlendirilmeniz daha doğru yorum yapmamıza yardımcı olacaktır
   Geçmiş olsun

 81. merhaba ben fatma…
  sag gozumu kaybettım kucukken ve dun ameliyat oldum prptez göz için acaba butun asamalar bıttıkten sonra dıger gozle arasında bır fark olacak mı..

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Fatma Hanım
   Bu sonuç ameliyatın ve yapılacak olan protezin başarısına bağlı olarak değişebilir
   Geçmiş olsun

 82. merhaba doktor bey ben bundan 7 8 yıl önce protez ameliyatı olmustum ameliyatta bilye takıldı. Fakat gözüm pek hareket etmiyor. Duyduguma göre protez göz ameliyatları önceki yııllara göre dahada gelişmiş tekrardan ameliyat olabilirmiyim ?

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Dilek Hanım
   Göz küresini oynatan kaslar çalışmıyorsa yeni ameliyatın faydası olmaz
   Kaslar çalışıyor fakat bilye oynamıyorsa, yeni bir ameliyatın faydası olur
   Bilye oynuyor fakat protez oynamıyorsa yeni bir protez sorunu çözer, ameliyata gerek kalmaz
   Geçmiş olsun

 83. Hocam merhaba. eğer göz pege uygunsa peg önerir misiniz ?

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Elif Hanım
   Peg uygulaması kozmetik oklarak olumlu sonuç verebilir
   Muayene bulgularınıza göre tartışmak gerekir
   Geçmiş olsun

 84. ibrahim taşkin says:

  merhabalar ben göz protezi fiyatı için aramıştım ıkı adet lazım fıyat belırtırmısınız size zahmet

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   İbrahim Bey
   Protez ücretleri için protez merkezimizi arayabilirsiniz
   0 216 3020157
   geçmiş olsun

 85. merhaba ümit bey ben derya 27 yasındayım 1,5 yasındayken retınoblostoma teshısıyle sol gözumu kaybettım ve protez kullanıyorum estetık olarak guzel durmuyor diğer gozume gore çok buyuk duruyor…sıkıldım artık insanların bakıslarından hareket etsın ıstıyorum dıger gozumle aynı olsun ıstıyorum saklamak ıstemıyorum gozumu benı fıyat konusundada bılgılendırırsenız mutlu olurum ….

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Derya Hanım
   Kişiye özel hareketli göz protezleri 1500 ile 3000 tl arasında değişiyor
   Soket yapısına göre farklı uygulamalar gerekli olabilir
   Geçmiş olsun

 86. hocam mrb ben 21 yaşıdyaım sol gözüme protez takmak ıstıyorum hemen yaptırmak ıstıyorum öğrenci oldogom ıcın ne kadar sürer ve hocam tavsıye ettıgınız bır hastahane ve doktor varmı cok endıselıyım bu konuda.tedavısı uzun sürer mı lütfen bana bılgı verın hocam teşşekurler

 87. ve hocam sunuda öğrenmek ısterım sız amelyat edebılırmısınız görüşmek ısterım ve amaelyat olmak. lütfen hemen amelyat edebılecegınızı soylen hocam .

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Sn Azad
   Protez ile ilgili tüm işlem ve müdahaleleri merekezimizde gerçekleştiriyoruz
   İstediğiniz zaman görüşmeye gelebilirsiniz
   Geçmiş olsun

 88. hocam merhaba benim birkac senedir protez gozum var.bi iki ayda bir gozumu temizliyorum ve geri takiyorum. bu günlerde asari iltihaplanma capaklanma ve yas akmasi oluyor. simdiye kadar hic yapmadim ama sizce bir süre gozümu alt kisim olarak hava almasi icin cikarmam gerekiyor mu? eger gerekiyorsa bunu ne zaman ve ne kadar sure ile yapmaliyim

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Mehmet Bey
   Protezinizi çıkartıp yıkayabilirsiniz
   Fakat hemen geri takmaz ve dışarıda bırakırsanız protez yuvası daralabilir ve geri takamayabilirsiniz
   Benim önerim protezinize uktrasonik temizlik ve cilalama yapmamızdır
   Sorun çözülmez ise yeni protez yapımını düsünebiliriz

 89. hocam merhabalar
  sağ gözümde görme kaybım var diğer gözüme göre küçük ve içe doğru kaymış durumda ayrıca gözlük kullanıyorum.ancak gözümin önden görünüşünde olumsuz bir durum yok. sıkıntım gözlerimin eşit büyüklükte olmaması ve aynı yöne bakmamaları.ediyor
  yakın mesafeden bir cismi takip ederken kayma olan gözüm hareket ediyor ce cismi takip ediyor ama uzak mesafeden takip etmiyor.

 90. sorularım şu:1. göz içi alındıktan sonra ve bilye takıldıktan sonra gözün ön tarafı ve iris yapısı bozulur mu ?
  2. görmeyen gözdeki kayma düzeltilebilir mi?
  3. gözümün üzerinden protez takmam önerilirse bu gözümün ön kısmının şeklini bozar mı?

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Hüsam Bey
   Gözün için boşaltılırken iris dokusu da alınır
   Görmeyen gözdeki kayma ameliyat ile düzeltilebilir fakat tekrar kayma ihtimali vardır
   Gözün üzerine protez takılırsa gözün ön bölümü bozulmaz
   Fakat bunu mümkün olup olmadığını değerlendirmemiz gerekecektir
   Geçmiş olsun

 91. Hocam aklımı haftalardır kurcalayan bir şey var. Cevaplarsanız beni çok mutlu edersiniz. Şimdiden teşekkürler.

  Biz Izmirde bu ameliyatı yapabilecek herhangi bir doktor var mı yok mu diye benim çocukluk doktorumu aradık. Göz doktoru. Ona diğer gözümle aynı olur mu diye sorduğumda bana diğer gözümden biraz küçük durur. Ama uzaktan pek belli olmaz dedi.

  Ama ben internetten baktım benle aynı problemi olanlara her iki gözde aynı büyüklükte. Böyle bir şeyi neden dedi anlamadım. Başka doktoralara sorduğumda aynı olur diyorlardı yıllarca. Acaba beni üzmemek için mı böyle diyorlardı hep.. Bilemiyorum Açıkcası tedirgin oldum 🙁 Böyle bir şey mümkün olur mu diğer gözümden küçük olur mu ??:( 🙁

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Elif Hanım
   Protezin boyunu istediğimiz gibi ayarlayabiliriz
   bazı hastalar biraz kücük olmasını tercih ederler
   Bu şekilde daha az dikkat çekecektir
   Fakat aynı boyda yapmak ta mümkündür tabiki

 92. sayın hocam ben 2.5 aylıkken bir kaza sonucu gaz tabancasıyla anlımdan vuruldum almanya da çeyrek kornea takılmasına rağmen göz yüzeyine sürekli gözün beyaz tarafı kaplamakta ve gözüm sadece ışık alabiliyor çok azda hareket ve renk algısı var.geçen sene şaşılık ameliyatı yaptırıp göz kasları ve damarları toparlandı ama gözüm görmediği için yine kayma oldu protez göz takmaya karar verdim ama kaslarım hareket algısını yitirdiyse protez takılsa da her hangi bir şaşılık yaza kayma olur mu diye kafamda soru işareti var.beni ameliyat eden doktor gözümün kasılmaktan artık yurmuta (elips) şeklini aldığını söyledi.sizce bu anlattıklarıma göre bana nasıl bir işlem yapılır ve protez göz benim için uygunmu dur.şimdiden teşşekkürederim saygılar

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Hacer Hanım
   Anladığım kadarı ile gözün görüntüsü kötü duruyor
   Hareket kabiliyetini görüp değerlendirmem gerekir
   Fakat anlattıklarınız protez uygulamasından fayda göreceğinizi düşündürüyor
   Geçmiş olsun

 93. Ümit Bey yoğun iş temponuza rağmen internet üzerinden birçok kişiye katkı vermenizi derin takdirle karşılıyoruz.
  Haziran sonlarında İstanbulda Çapada özel bir merkezde gözüme protez yaptırdım.( Alınmamış göz üzerine )
  Protezimi dört hafta kadar sabah takıp akşam çıkarma şeklinde sorunsuz denebilecek şekilde takıyorken ( gözde biraz büyük hissetme dışında ) son bir haftadır her taktığımda ağrı batma şıpır şıpır sulanma başladı.
  Bu durumu gözümün mikrop kapmış olabileceği şeklinde değerlendirip exocin damla kullanmaya başladım. Size sorum; kontrol zamanı olan ekim sonlarında tekrar beni görecekler.Bu zamana kadar takmaya çalışmaya devam mı etmeliyim yoksa gözü yormamalı mıyım.( Ne yazık ki İstanbul dışındayım. )

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Müge Hanım
   Bu enfeksiyon veya göz yüzeyinede tahrişe bağlı olabilir
   Bu durumda protez kullanımına ara vermeniz geekir
   1-2 hafta sonra tekrar deneyin
   Yine sorun olursa protezin görülmesi gerekecektir
   Geçmiş olsun

 94. Elvan SİVRİ says:

  Merhabalar hocam, kızımın sol gözü protez 13 yaşında görsellik onun için çok önemli görünüşünü beğenmiyor, bu kadar çok hasta var mutlaka yeni birşeyler geliştirmişlerdir, demesi üzerine internetten araştırma yaparken buldum Allah sizden razı olsun.Biz karıkoca devlet memuruyuz, Malatyada oturuyoruz, kızımı size muayene ettirmek istiyorum.bize maliyet çıkartabilir misiniz?saygılarımı sunuyorum.

 95. Merhaba hocam e sim 4 yasinda gozunu kaybetmis 13 yasinda protez takilmis ve28 yildir ayni protezi kullaniyor. Yaklasik 7 aydir goz kendiliginden ansizin yerinden cikiyor ve ust kapak tamamen ice gomuldu zaten hic kapanmiyordu esime izah edemiyorum onemsemiyor. Ne yapmamiz gerektigi konusunda bizi bilgilendirirseniz mutlu oacagim. Lutfen hocam yapilmasi gereken neyse yapilmazsa olumsuz sonuclari nelerdir. Esime izah edebilmem icin onerilerinize cok ihtiyacim var. Simdiden Allah razi olsun.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Canan Hanım
   Anlattıklarınıza göre, eşinizin göz yuvasından bir ameliyata ihtiyacı var gibi görünüyor
   Detaylı değerlendirebilirsem daha faydalı olacaktır
   En kötü sonuç ise protezin takılmaması olabilr ve bu kozmetik olarak kötü bir görünüm olacaktır

   • Çok teşekkür ederim hocam. Süreç aynen dediğiniz gibi gelişti 2 ameliyat geçirdi eşim, önce karnından doku alınıp göze kondu, ikincide alt dudağın iç kısmından doku alındı, gözün iyiye gittiği söylendi bize. Geçici protez koydular göze bekliyoruz tam düzelme olunca normal protez koyacaklarmış.
    Hocam ilk mesajımda söylediğim gibi protezi ergen dönemde takıldığı için sol yüzü gelişmemiş hatta kaşı bile gözün içine çökük bunların düzelme durumu varmı? Birde gözün hiç kapanmıyor oluşu acaba bu doku nakilleriyle düzelmişmidir yada düzelebilrmi? Hocam lütfen cevap yazın bilgilendirin 27 temmuzda protez ölçüsü alınacak. Sözünü ettiğim sıkıntıların çözümü varsa nasıl bir yol izlemeliyiz? (Ameliyatımız İzmir’de oldu ben her zaman gidemiyorum bilgide alamıyorum) Ümit hocam verdiğiniz ve vereceğiniz bilgiler için tekrar teşekkürler. Sağlıkla kalın.

    • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

     Yüz gelişimi tamamlanmış olduğu için kaş veya göz kapanma problemlerinin pek telafisi olamaz muhtemelen
     Süreç içerisinde görerek karar vermek gerekecektir
     Geçmiş olsun

     • Hocam çok teşekkür ederim. Bugün takıldı protez göz ve aynen dediğiniz gibi malesef telafisi olmuyormuş gördük. Bilginiz için sizi tebrik ediyorum.sizin gibi doktorlarımız iyiki varsınız. Allah sizleri korusun.

 96. yasemin says:

  hocam iyi günler ben küçükken gözün üstünde damar birikmesinden dolayı göz kapanmış sadece sol alt tarafta irisin bir kısmı ışığı görmüş ve hala duyarlı çok az şekilde o kısım görüyor ama hep sol tarafa baktığı için gözüm sol tarafa kaymış durumda bu kayma düzeltilebilir mi daha önce doktora gittiğimde göz görmediği için ameliyat edilse bile belli bir süre sonra yerine döner denmişti tıp ilerliyor düzeltilmesi mümkün müdür,günümüz ameliyatları buna bir çare bulmuş mudur? Şimdiden teşekkürler

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Yasemin Hanım
   Kaymanın cerrahi olarak tedavisi tabi ki mümkündür
   Fakat gözlerin kaymasını önleyen en önemli mekanizma net görüş ve gözün odaklanmasıdır
   Bu nedenle gözünüzün tekrar kaymayacağının garantisi olamaz
   Geçmış olsun

 97. irfan avcı says:

  mrb sayın hocam 12 yaşında kaza sonucu so gözümü kaybettim yaşım şuan 32 gözüm küçülme yaptı renk değiştirdi gerçi bana hiç bir sıkıntısı yok manen bu şekilde yaşamaya alıştımda aslında vergi çalıştığım işyerinde vergi indiriminden ve erken emeklilikten yararlana bilmem için yüzde 40 raporum olması gerekli bunuda sadece uzuv kaybında alınabilirmiş yani porotez göz taktırmam gerekliymiş.açıkcası ameliyattan korkuyorum bu tür ameliyatlarda sorun yaşanıyormu,bu ameliyatın maliyeti nedir,bana mail atarsanız sevinirim saygılarımla irfan avcı.

 98. hocam protez yapıldıktan sonra göz kapağında düşme oldu amelyatla göz kapağı düzeltilir mi

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Evet
   Göz kapağı ameliyatı mümkündür
   Bazen bu sorun kişiye özel protez yenilemesi ile de giderilebilir

 99. Hayrettin Unuvar says:

  Merhaba Ben 30 yildan beri goz protezi takiyorum. Fakat birturlu alisamadim. Ve gozum suanda bayagi cokmus durumda. Birkac defa amaliyat oldum belki daha iyi olurmu diye fakat oldugundan daha kotu oldu. Ben Hollandada yasiyorum birde Turkiyede doktora gorunmek istiyoeum. Bana nereyi ve hangi doktoru tavsiye edebilirsiniz. yasim 47

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Hayretin Bey
   Göz protezi için bana gelebilirsiniz
   Memorial Ataşehir Hastanesi’ndeyim
   Sizi muayene edebilirsem yapılabilecek seçenekleri detaylı değerlendirebiliriz
   Geçmiş olsun

 100. mehmet tuğrul says:

  hocam annem 50 yıldır protez göz ile yaşıyor artık protez çok çok küçülmüş görünmeyecek durumda yeni bir protez yaptırmak istiyoruz bu arada diğer gözü için katarakt ameliyatıda olması gerekiyor.eşinden bağkur emeklisi babasındanda emekli sandığından emekli bu durumda protez için, protez ameliyatı için ve katarkt ameliyatı için maliyeti ne olur. mail ile bilgilendirirseniz bizi çok sevindirirsiniz.biz denizlide yaşıyoruz en kısa sürede bu tedaviyi almak istiyoruz.(hastanın yaşı 71) hayırlı işleriniz olsun saygılar sunuyoruz.

 101. Emrah Bayraktar says:

  Hocam benim gözüm görmüyo ve göz kapagım yarı kapalı protez takıldıktann sonra veya protez göz takılmadan önce göz kapagını eski haline çevire bilme şansımız var mı?

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Emrah Bey
   Protez ile kapağı bir çok hastamızda kaldırabiliyoruz
   Bu yeterli olmazsa cerrahide düşünülebilir tabi ki
   Geçmiş olsun

 102. aslan says:

  Sayın hocam, ben 5 yaşındayken sağ gözümü bir kaza sonucu kaybettim. Şimdi 24 yaşındayım bu sene üniversiteyi bitireceğim protez ameliyatı olmayı düşünüyorum. Ama çok uzun zaman geçtiği için biraz da tedirginim acaba sağlam gözüm gibi olur mu bir problemle karşılaşır mıyım? teşekkür ederim.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Aslan Bey
   İyi bir ameliyat ve protez uygulaması ile gözünüzün görüntüsü diğer sağlam gözünüzden ayırt edilemez
   Geçmiş olsun

 103. aylin özgültekin says:

  merhaba doktor bey, eşim yaklaşık 4 yıl önce bir kaza sonucu sağ gözünü kaybetti… şuanda gözü diğer gözünden çok küçük ve görmüyor.. protez yaptırmayı düşünüyoruz ama açıkcası hangisi iyi kime danışmalı bilemiyoruz… bir de maliyeti bizim için çok önemli.. bu konuyla ilgili ayrıntılı bir mail yollayabilir misiniz bize.. fiyat bilgisi de gönderebilirseniz çok seviniriz.. şimdiden teşekkür ederim.. saygılar..

 104. mesut says:

  Hocam benim gözüm ufak yaşta alınmış ve şuan sadece protez var ve hareket etmiyor. Hareketli göz herkese yapılabilir mi? Yani bazı sayfalarda göz alımı düzgün yapılmazsa hareketli göz uygulamak mümkün olmuyor diyorlar. Benim göz çevresinde ve protezde hareketlenme oluyor ama damarlar ve göz yuvası uygun mu bilmiyorumbenim isteğim en azından boyut olarak diğeriyle eşit görünmesi ve biraz hareket uyumu olması

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Mesut Bey
   Boyut ve renk olarak diğer göz ile eş protez yapılabilir
   Hareket için ise sizi görmem gerekecektir
   Geçmiş olsun

 105. benimde saggözümde problem var ve alınması gerekiyor bana bu konuda yardımcı olursunuz sevinirim (güvenebilirliği saglamlıgı süresi fiyatı hakıında)teşekkürler basarılar

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Uğur bey
   Bu tür ameliyatlar genelde sanıldığı kadar riskli değildir
   Ücreti için muayene sonrası görüşmekte fayda var
   Geçmiş olsun

 106. hocam sag gözüme 12 13 yaşlarında taş gelmesi sonucunda görme kaybını kaybettim eskişehir tıp fak.hastanesinde kornea retina operasyonları ve son olarak bi umut dediler göz nakli oldum.Ama yaşlı bir kişiden nakil oldugundan dolayı ve gözün arka kısımında iki damar acılmadıgından göremedigimizden dolayı olumlu sonuç vermedigini söylediler.göz rengimide kaybettim.
  suan 23 yasındayım tüm operasyonlarımı kontrollerimi eskişehir tıp fak. gecirdim.
  Gecen sene fakli bir doktor ile görüşmeye gittigimde beni ilk gördügü anda gözün küçüldügünü söyledi daha sonra muayene etttikden sonra hareketli veya hareketsiz protez göz kullanma zamanım geldigini söyledi. Protez göz konusunda cok tedirginim ve endişeliyim. Şuan gözüm küçük oldugunda göz kapagım düşük duruyor ve göz rengi hiç hoş durmuyor . Bir tarafdan Protez kullanmak istiyorum son görüşme yapdıgım doktor fazla geciktirme gözün küçüldügünden dolayı protez göz iyi durmaya bilir demişti. Ama bir tarafdan düşündügüm taktirde protez göz yorumları araştırdıgımda son umut olarak bakıyorum protez göz kullandıgım zaman ne tür sorunlarla karşılaşa bilirim hocam artık cok sıkıldım ve rahatsız oluyorum hem göz durumundan hemde yeni umuda kapılıp sonrada iyi sonuç alamamaktan korkuyorum.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Murat Bey
   Protez göz uygulaması ile kozmetik olarak çok olumlu sonuç alabilirsiniz
   Bu uygulamadaki hemen tek sorun ara sıra çapaklanma olmasıdır
   Bu da protez bakımı ve damla kullanımları ile çözülebilir
   Geçmiş olsun

   • BİLGİLERİNİZ İÇİN TŞKLER.HOCAM
    Sizden bir ricam daha olacak hocam
    hareketli protez göz için kime danışmalıyım maliyeti ,(fiyatı) nedir. bu konuyla ilgili mail yollayabilir misiniz .. şimdiden teşekkür ederim…

   • Yaptırmayı düşünüyorum ama kime danışmalıyım bilmiyorum…maliyeti nedir.hocam konuyla ilgili ayrıntılı bir mail yollayabilir misiniz.Yardımınız için teşekkür ederim.saygılar..

 107. gülçin ildeniz says:

  merhaba hocam ben babam için soru sormak istiyorum.babam 60 yaşında,35 veya 40 sene önce iş kazasıyla bir gözünü kaybetmiş ve almışlar, ama yerine hiçbirşey takmadan gözü kapatmışlar ve mağlulen emekli olmuş.gözü hep kapalıydı.bir gözü olmadığı için güneş gözlüğü takardı.5 sene önce ssk hastanesinde babamın gözüne puretez göz takıldı, ama ne rengi uuydu diğer göze,nede şekli uydu. böyle olunca da babam puretezi çıkardı.açık kalan gözünü 1 senedir selpakla kapatıyor. şimdi tekrar puretez takmak istiyor ama puretezinin diğer sağlam gözüne uymasını istiyor. şimdi ne yapmalız? ssk 2. puretezi karşılarmı? bizi bilgilendirirseniz cok mutlu oluruz.şimdiden teşekkürler.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Gülçin Hanım
   SSK’nın protez uygulamasını bilmiyorum
   Biz hastalarıımıza kişiye özel protez uygulaması yapıyoruz ve maliyeti hastanın karşılaması gerekiyor
   SSK hakkında bilgiyi devlet hastanelerinden alabilirsiniz
   Geçmiş olsun

 108. Merhabalar,

  Göz protezim değişeli üç ay oldu. Enfeksiyon kaptığı için ilaç da kullandım. Ancak hala çok çapaklanma var ve içindeki et de şişmiş gibi görünüyor. Ama çok anlamadığım için doğru söyleyemiyor olabilirim. Normal göz doktoruna gittim ancak sadece enfeksiyon olduğunu çok önemli olmadığını söyledi. Ancak çok sık acı hissediyorum. Protez uzmanı olan yerlerin ise muayenehane ücretleri çok fazla. Konuyla ilgili birkaç şey söyleyebilirseniz çok sevinirim.

  Teşekkürler.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Nuray Hanım
   Protezin ilk takılması esnasında çapaklanma normaldir fakat sonradan bunun azalması gerekir
   Halen devam ediyor ise protezi yaptırdıgınız yere kontrole gitmenizi öneririm
   Geçmiş olsun

 109. hocam ben ist yeni geldim 10 yıl önce kaza gecirdim gözümü cam kesti şuan ışık hissi var fakat gözüm diğerinden büyük devlete gittim. zar incelme var dedi sonra levet beye gittim ütse amaliyat olabilirsin dedi karar veremedim. kac yıldır da büyüzden evden dışarı cıkmoyom

 110. bu arada ütse yapıyormusunuz

 111. s.oruç says:

  merabalar hocam babamda 3 yıldır glokom var.damla tedavisi gördü.sol gözü kör oldu.sağ gözünden glokom ameliyatı oldu systane damla kullanıyor.sol gözünden ameliyat etmediler glokom atak yapıyor ağrıdan duramıyor en son doktara gittik göz merceğini çıkartıp protez takmayı önerdi.başka çözümü var mı?yardımcı olursanız memnun olurum.teşekkürler

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Glokom nedeniyle görme yeteneğini kaybeden ağrılı gözler için en uygun yöntem protez uygulamasıdır
   Bunun yanında göz tansiyonunu düşürecek başka yöntemler de denenebilir
   Fakat bunun için gözün buna uygun olması gerekir
   Göz bebeğinin çıkarılmasının ardından ağrı sorunu kalmayacaktır
   Protez uygulaması ise estetik sorunu giderecektir
   Geçmiş olsun

 112. merhaba,eşim için eğer uyarsa ütse ameliyatı düşünüyoruz maliyeti ile ilgili ortalama bir bilgi verebilirmisiniz?şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Emine Hanım
   Ameliyat ücretleri farklı hastanelerde değişebilir
   Bizim hastanemizde (Memorial) bu ameliyatın ücreti 4.500 – 7.000 tl arasında değişmektedir
   Fiyat gözün durumuna göre ve kullanacak implantın cinsine göre belirlenmektedir
   Geçmiş olsun

 113. sakir kahraman says:

  ben sol gozum icin protez istiyorum sayin umit bey bana maliyet icin mail atabilirmisiniz . ve detaylari . sizde protez goz istiyorum saygilar

 114. Batuhan says:

  Merhabalar Hocam ,

  Babamın gözü yaklaşık 15 yıldır görme işlevini kaybetmiş durumda glokom sebebiyle. Ve artık iyice küçüldü estetik olarak çok rahatsız oluyor. Ankarada ikamet ediyoruz. Ankarada bu işi yapan doktor veya hastane önerebilir misiniz siz istanbulda ikamet ediyorsunuz bu yüzden size gelemiyoruz cevabınız için şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar .

 115. hocam benim 8yasinda kizim var sag goz anne karninda damar gelismemis doktorlar gormedigini soyledi hocam bunun caresi varmi icimde yined umut var cocugum sorular soruyor cok uzuluyorum cook doktorlara goturdum ama sonuc negatif dediler
  hocam yardimci olun lutfen

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Şebnem Hanım
   Muayene bilgileri omadan tahmini yorumluyorum,
   Doğuştan olan göz siniri problemlerinin giderilmesi pek mümkün değil
   Geçmiş olsun

 116. hocam dr cumhur sener hocaya goturdum degisen pek birsey olmadi sol gozde olucakmis ama az bir farkla kurtulmus sag icin yapilacak hicbirsey yok sol gozude kaybetmemek icin hastanede retina bolumden takib edilecekmis hocam siz ankaraya geliyormusun egitim amacli hani birde siz gorseniz en azindan sol goz icin yapilacak birseyler tip cok ilerliyor.hocam careziim cocugumun cani yandijca bana kiziyor

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Şebnem Hanım
   Cumhur Bey bu konuda yeterince ehildir
   Görmemin faydası olacağını zannetmem

 117. sayın doktor bey akut retinal nekroz sonucu sağ göz görmüyo ve küçüldü 22 yaşındayım protezdışında görünümü için yapılabilecek birşeyler var mı yoksa göz alınmadan protez yapılabilirmi protezin ömrü ne kadar çürüme yapar mı hiç çıkarmadan sürekli taksak nasıl olur gözden ani düşmesive ters dönmesi gibi olasılıklar varmı iltihap alırsa ne olur ilginize teşekkür edrım saygılarımı sunarım

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Nisa Hanım
   Protez dışında kozmetik çözüm olmaz
   Protez ameliyatsız da takılabilir
   Sürekli takılabilir, çıkarmak gerekmez
   Ani düşme ve ters dönme beklenmez, oluyorsa protez değiştirilmelidir
   Geçmiş olsun

 118. fatma demir says:

  ben ütse amaliyatı olmayı düşünüyorum yanınızda fakat amaliyat işelminden sonra protez takılması oda amaliyatmı agrılı sızılı bir işelmi gözü ağrıtan işlemi lütfen söylersiniz sevinirim 1 haftayakadar gelecem oraya şuan rizedeyim babala gelecem o işlemi ögrenmek istiyorum

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Ameliyattan sonra protez takılması 1 ay sonra yapılır
   Protez takılması ameliyat değildir, ayaktan provalar ile yapılır
   Zor bir işlem değildir
   Geçmiş olsun

 119. hocam ben 22yaşındayım akutretinalnekroz sonucu sağ ğöz görmüyü ve küçülme oldu görsel açıdan protez dışında denene bilecek şeyler varmı protezin çürüme yaptıgı ters döndüğü deforme olduğu vs şeyler söyleniyo bıde arada çıkarmakta insanın pskolejisini bozuyo sürekli sabit kalması mümkünmü
  sertbir cisim kazayla çarptıgında kırılırmı benim sorularımın cevabını e-postama atarsanız sevinirim çünki geçenlerde sorduğum sorunun cevabını bulamadım iyi günler

 120. doktor bey vucut protezi kabul etmezse ne yapılması gerekır çünkü gözün içi boşalınca protezide kabul etmezse gözde çökme olucak ve geri dönüşü olmucakbunu çok merak edıyorum ptotezin ömrü nekadar veameliyatsız takılır dedınız nasıl oluyo açıklarmısınız yanıtı e postama gönderiri misiniz ALLAH RAZI OLSUNsabırla ilgileniyorsunuz

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Vücudun protezi kabul etmemesi mümkün değil
   Sadece çapaklanma olabilir, buda giderilebilir
   Çökme olması beklenmez
   Protez takılması göz yuvasının kalıbı alınarak diş provaları gibi yapılıyor
   Ağrısı olmaz, 5-6 provaya gelmeniz gerekir
   Geçmiş olsun

 121. merhaba ümit hocam.benim doğuştan sağ gözüm görmüyor ve protez taktırdım 3 senedir kullanıyorum.sabah protezi takıyorum akşam 11-12 ye doğru ağrı başlıyor ve gitgide şiddetleniyor bu yüzden her gün yatarken protezi çıkarıyorum sabah tekrar takmak zorunda kalıyorum bu da epey yorucu ve can sıkıcı bir durum oluşturdu artık bende.hemde protezimin rengi diğer gözümün rengiyle aynı değil bu yüzden 100 de 10 renkli siyah gözlük kullanıyorum özgüvenim 0 şu an.hocam çözüm olarak ne önerirsiniz yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   İlhan Bey
   Protezinizi değiştirirsek daha uyumlu olabilir
   Çıkarmanız da gerekmeyebilir, renk uyumunu da daha iyi sağlıyabiliriz
   Geçmiş olsun

 122. ümit hocam öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim.ben ilk mesajımda söylemeyi unutmuşum benim gözümün beyazlığı duruyor sıkıntı olan protezi taktığımda uzun süre durunca beyazlığın kırmızı olması kanlanması yani onu damla ile çözmeye çalıştık pek işe yaramadı birde renk sorunu tabii ki de hocam maliyeti ne olur peki sgk güvencem bulunmakta işe yararmı yaramazsa ne kadar olur?

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   İlhan Bey
   Renkte sorun yaşamazsınız
   Kızarıklıklar yeni protez ile aşılabilir
   SGK bizim merkezimizde geçerli değil
   Protez ücretleri 1.000 tl ile 3.500 tl arasında değişiyor

 123. Merhaba hocam
  Küçük yaşta gözümü diken battı. Geç müdahale edildiğinden pek bişey yapılamadı. Üzerinden yaklaşık olarak 15 sene gecti. Gözüm görmüyor. Şaşı duruyor. Farklı yönlere bakıyor iki gözüm ve körmeyen gözüm diğerine göre biraz daha küçük. Estetik olarak çok kötü değil ama yinede hemen fark ediliyor bu yüzden cok rahatsız oluyorum. Bu yüzden bir kaç sorum olacak
  Birincisi körmeyen ve istem dışı hareket eden gözümün üstüne protez yapılabilirmi?
  İkincisi körmeyen gözüm alınıp yerine protez takılması halinde farkedilirmi ve önceki halinde iyi olurmu?
  Üçüncüsü 15 yıl gibi bir sürenin geçmesi sebebiyle göz iyice tembelleşti ve istemsiz hareket ediyor şaşı gibi bu yüzden tedaviye olumsuz bir etkisi olurmu

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Mehmet Bey
   Söylediklerinizin hepsi mümkün
   Üzerine de protez yapılabilir
   Ameliyat ile göz alınıp ta yapılabilir
   Kozmetik olarak mutlu olacağınızdan şüphem yok

 124. aynur döşeme says:

  merhaba hocam ben 4 ay önce glokomdan dolayı eviserasyon ameliyatı oldum gozume implant takıldı iltihap oluştu gecen hafta 2. ameliyatı oldum iltihaptan dolayı 1 hafta oldu ameliyatı olalı ama hala gozumun iltihapı geçmiyor bunun neden denir ve iltihap gecmezse gözüm tamamen alınabilir mi? teşekkürler

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Aynur Hanım
   Enfeksiyon kontrol altına alınacaktır mutlaka
   Alnınamazsa en kötü ihtimalle koknulan implant değiştirilir
   Göz küresinin içi temizlenerek yenisi yerleştirilir
   Geçmiş olsun

  • aynur döşeme says:

   Takip eden doktorum eğer gecmzse implantin yerine vücudundan yağ alıp ggözüme ekliyecegini söyledi sizin görüşünüz nedir hangisi daha iyi çözümdur. Bu arada ben diyaliz hastasiyim şimdiden çok tesekkur ederim

   • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

    Her ikisi de yapılabilir
    Enfeksiyon düzelmezse yağ konulması iyi olacaktır
    Veya implant değişimi planlanabilir
    Klinik duruma göre karar vermek gerekir
    Geçmiş olsun

 125. ilhan says:

  çok teşekkürler hocam ilginiz için.ben subay ayında protezi yaptırmak istesem hocam sizinle nasıl irtibat kurabilirim ve istanbul dışından geleceğim için kaç gün orada kalmam gerekli kaç güne tamamlanır ona göre işin durumunu ayarlayarak gelmek istiyorum.protezden sonra gözlük kullanmam değilmi hocam renk olarak diğerine yakın olur sanırım ben şu anda 100 de 10 damla gözlük kullanıyorum sırf gözlerimin rengi farklı diye ondan soruyorum

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   İlhan Bey
   Protez yapımı için 5-6 gün burada kalmanız gerekir
   Renk uyumu tam olacaktır
   Gözlük kullanmanıza gerek kalmaz
   Gelmeden arayabilirsiniz
   İletişim için: 0 542 5975739
   Geçmiş olsun

 126. Mustafa Özkan says:

  merhabalar hocam
  ben 2 yaşında komşu horozu kurbanıyım sağ gözüm 1986 yılında 6 – 7 gaga darbesiyle fena şekilde parçalanmış. göz damarlarım halen aktif görme konusunda bir gelişme varmı ? yoksa bu protez bilya yöntemi maliyeti ne kadara maal oluyor acaba ? birde mika yapay göz gibi iğrenç bir tipmi alıyor ben şahsen kendi halimden tiksinmiştim bir gözüm normal diğeri hem küçük hem sulu ve simsiyah, şu an evliyim ve bir oğlum var ilerde onunla benim yüzümden dalga geçilmesini istemiyorum zannedersem anlatabilmişimdir sıkıntımı … meil yoluyla görüşmemiz mümkün olursa sevinirim iyi çalışmalar.

 127. Gökhan yavuz says:

  hocam öncelikle kolay gelsin ,eşimin sag gözünde protez var ama karaciger tedavisi görmekte protezin deforme olması durumunda karaciger yada başka bir hastalıgı etkilermi ve akrilik protezin maliyeti nekadar? verdiginiz bilgiler için teşekür ederim iyi çalışmalar

 128. abidin says:

  Benim sol gozume 2009 yilinda deynek girdi. 2 kez amaliyat oldum gozum gormuyor doktorlar protoz oneriyor ama ben korkuyorum cunku eger protezim normal gozumle ayni olmassa yaptirmamin ne anlami var ve ayrica protez goz yaptiran kisilerin gozleri cok belli ve ben bu konuda hic bi bilgim yok nerde yaptirmaliyim kime yaptirmaliyim hangisi daha iyi protezden sonra nasil olacak pismanmi olacagim ve pisman olursam geri donus yok

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Şu anda gözlerinizin görüntüsü sanırım zaten birbirinden faklıdır ve dikkat çekiyordur
   Protez uygulaması ile bu fark önemli oranda azalacaktır
   Kişiye özel protez yapılmasında fayda vardır
   Hazır protezler daha fazla belirgin olmaktadır
   Bunun için merkezimize başvurabilirsiniz
   Geçmiş olsun

 129. Derya says:

  Merhaba hocam. Benimde sol gözüm de görme kaybı war doğuştan yüzde on görme ormanı şimdi 27 yaşındayım 2000 yılında katarak amelıyatı oldum ama göremede değişme olmadı sol gözüm sag gözüme göre hem küçük kayma war hemde göz kapağında düşüklük war tüm yazılarınızı neredeyse okudum. Protez ısıtıyorum estetık acısından we pskolojık olarak bu konuda ne önerırsınız sımıdden tskler..

 130. hocam merhaba;
  benim sağ gözümde görme kaybı,göz bebeği kayması ve göz de küçülme sorunu var. bu durum benim insanlarla göz göze iletişim kurmamı olumsuz etkiliyor ve psikolojik olarak yıpranıyorum.göz üzerine protez göz taktırmayı düşünüyorum fakat bazı sorularım olacak
  göz üzerine protez göz uygulaması hareketli mi?hareketli ise normal bir göze oranla hareket % desi nedir? (uygulamakta olduğunuz protez göz masrafları totalde ne kadar mail adresim aracılığıyla bildirirseniz sevinirim)

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Mert Bey
   Protez uygulamasi hareketlidir
   Ortalama %60 hareket mevcuttur
   Bu kozmetik olarak yeterlidir
   Geçmiş olsun

   • Bora Özer says:

    başarısız geçen katarakt ameliyatı sonrası kornea su topladı şu an estetik açıdan iyi görünmesi için prostatik lens kullanıyorum fakat sorunlu gözüm diğerinden küçük ve bu beni rahatsız ediyor , göz üzerine protez kullanmak istiyorum.
    1- gündelik hayatta bakımı ve kullanımı komay mı ?
    2- her gece çıkarıp takmak gerekiyor mu ?

    • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

     Bora Bey
     Protez korneaya dokunup ağrı yapmıyor ise gece çıkarmanıza gerek yok

 131. iyi günler doktor bey ben protez yaptırmak istiyorum ama tereddütlerim var sağ göz görmüyo ve küçüldü ameliyat anında birazcık büyültüle biliniyormuş diye duydum mümkün mü ve göz üzerine protez yapılıyor diye okudum böyle yapıldıgında protez hareketli mi olur yüzde nekadar hareketli olur göze kaynar mı bakıldıgında farkedılır mı bılgılendırırsenız sevinırım kolay gelsin

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Esra Hanım
   Ameliyat ile kücülmüş olan göz küresi büyütülebilir
   Göz üzerine protez için iyi bir protez hareketi yakalamak mümkün
   Kozmetik olarak diğer gözden farkli olmaz
   Geçmiş olsun

 132. hocam iyi akşmalr benim sağ gözüm doğuştan görmüyoryüzümün sağ tarafı doğuştan felç yani göüzm görmüyor ve 31 yaşındayım bu zamana kadar kızarma fazla olmuyordu ama son 45 gündür cok fazla kızarıyor ve buun için kullnamadığım damla merhem kalmadı hastaneye gittiğimde doktorum gözümün tamamen dilimesi kapatılması gerekitiğini söyledi kornea da yara varmış bunun için kapanması gerekiyormuş protez gözü ilk defa duydum ve böyle bi şansım varmı öğrenmek istiyorum sayenizde..tşkrlrl

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Cenk Bey
   Korneanin tedaisini denemek mümkündür
   Protez göz de tabi ki yapılabilir
   Gözünüz görmüyor ise ve görme şansı yok ise her iki seçenek te değerlendirilebilir
   Geçmiş olsun

 133. revşan says:

  mrb hocam ben 20 yaşindayim doğuştan sol gözüm sag gözüme göre küçük. eskiden glokom yoktu üç yil içinde darkuna varmadan göz bebegim beyazladi. doktora gittim tansiyon var dediler. ameliyatla almamiz lazim dediler protez takacaklar. ama maddi imkansizliklardan devlet hastanesine gidebilirim. özel hastaneye gidemem. ama korkuyorum acaba devlet hastanesinde yaparsam olumlu sonuç alabilir miyim. yani kişiye özel protez yapiyorlar mi yoksa hazir protezler mi var. çünkü ben bu görüntüden çok şikayetciyim ama ameliyat sonrasinda daha kötü olmasindan korkuyorum.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Revşan Hanım
   Ameliyat açısından bir sorun yaşamazsınız
   Protez yapımında ise kişiye özel hareketli protezler her merkezde yapılmıyor
   Sormanız gerekecektir
   Geçmiş olsun

 134. revşan says:

  bi de şunu eklemek istiyorum. tansiyon olan gözüm görmüyor.

 135. gökhan says:

  Merhaba hocam ben sağ gözümden glokom hastasıyım ve gözüm görmüyor.ankarada yasiyorum buyuk bir hastanede 3 kere protez goz yaptirdim gözümün beyazlığı duruyor üstüne yapılıyor,ama hicbirinde rengi oturtamadilar sol gözümle aynı renk değil bu benim psikolojimi cok bozuyor kac yildir sokaga cikmak istemiyorum bu yuzden. hemde aksamlari yatarken cikarmak zorundayim gozumun kanlanmasinin gecmesi icin.hocam kendimin ssk si bulunmakta ssk ise yararsa yada yaramazsa bana uygun sol gözümle aynı renkte sorunsuz kullanabileceğim bir protezin bana maliyeti ne olur.yardımci olursanız çok sevinirim.detaylarida mail atabilirseniz çok sevinirim.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Gökhan Bey
   Istanbul göz protez merkezi ile iletişime geçebilirsiniz
   tel: 0 216 3020157
   Geçmiş olsun

 136. enes ylm says:

  s.a hocam 2 yaşında gözüme cam battı ve görmüyor şimdi.ancak gözümde küçülme filan yok digeriyle aynı boyutta ancam tam ortasında ameliyat çizgisi var her geçen gün gözümün rengi degişiyor birazda agrıyor ve kızarıyor harekteli göz nasıldır.devamlı çıkartılıyormu ve şaşılık gibi bir görüntü oluştururumu lütfen cvp bekliyorum bir de fiyat ne kadardı.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Hareketli göz kozmetik olarak tatmin edicidir
   Şaşılık gibi görüntü ideal şartlarda olmaz
   Protezin çıkarılıp takılması gerekmez
   Fiyat bilgisi için 0 542 5975739
   Geçmiş olsun

 137. enes ylm says:

  yaşım 24 cam gözmü daha kalitelidir yoksa akrilikmi bunların kontorülleri nasıl oluyor ve ameliyat ne kadar sürüyor hazır olup takılması filan hocam bilgilendirisseniz sevinirim

 138. zeynep korkmaz says:

  merhaba doktor bey ben 14 aylık iken tuvalet kağıdının mıkasını kırmışım ve o kırığın üstüne düşmüşüm bu düşme sonucu sağ gözümün kornesi zedenlendi ve görmüyorum şimdi 13 yaşındayım gözüm bu aralar ağırmaya başladı gözümün arka kısmında yuvarlak birşey bulunuyor . annem o yuvarlak şeyi doktorların gözüme yerleştirdiğini söyledi ve bu aralar gözümde küçülme hissediyorum .bu güne kadar 5 kornea nakli oldum 5 yaşıma kadar gözümde sadece bir çizgi vardı fakat sonraları gözümü ak kapattı ve bu aklar için 30’a yakın temizleme ameliyatı odum ve faydası olmadı.şimdi büyüdüm ve insanlar gözüme değişik bakıyorlar hatta korktukları bile oluyor bunun için sizden bir çözüm önerisinde bulunmanızı diliyorum şimdiden çok teşekkürler.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Zeynep Hanim
   Bunun için muayene detaylarına ihtiyacım olacak
   Bu şekilde öneride bulunabilirim
   Geçmiş olsun

 139. revşan says:

  çok tşk ederim hocam cevap verdiginiz icin. peki ben ameliyati devlet hastanesinde olsam protez icin özele gitsem ne kdar tutar protez fiyatlarini nerden ögrenebilrim

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Revşan Hanım
   Protez ücretleri 800 tl ile 3.500 tl arasında değişmektedir
   Geçmiş olsun

 140. Merhabalar ben yabanci uyrukli Turkmenistanliyim 2000 senesinde takma protez goz yaptırdım şimdi onu değiştirmek istiyorum sizde fiyat ve kosullar nasildir bu konu hakkında bilgi verebilir misiniz Yardımınız için çok teşekkür ederim.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Ahmed Bey
   Protez için 5-6 gün İstanbulda kalmanız gerekir
   Fiyatlar 1.000 tl ile 3.500 tl arasında değişmektedir
   Göz yuvasının ve yapılacak protezin türüne bağlı olarak
   Geçmiş olsun

 141. kakajwan says:

  HOCAM BEN turkia disindaim 16 yil once sol gozum gormaiy kaybeti , simde diar gozle nazaran biraz daha bcuk , ben turkia gelirsem basarli protez goz amalyati icin malyati nekadar olacak ?

 142. kakajwan says:

  harsaya dahil

 143. murat says:

  hocam öncelikle saygılarımı sunar tşk ederim benim sorunum sag gözümde hareketsiz ama bana özel yapılmış bir protezim var ama çukurluk hissi ve alt kapaktahafif sarkma üst kapakta çok az hareketvar bilye konsa cerrahi bi oparasyonla bu sorunlar giderilebilirmi ıyı sonuç alabilirmiyim

  • murat says:

   yalnız 20 yıldır hareketsiz protez kullanıyorum

   • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

    Murat Bey
    Bilye ameliyatı için sizi görmem gerekir
    Dolgunluk mutlaka sağlanır fakat hareket olup olmayacağını değerlendirmem gerekir
    Her durumda bilye yok ise ameliyattan çukurluk açısından fayda görürsünüz
    Geçmiş olsun

 144. sevginur samurkaş says:

  hocam benim 6 yaşındayken gözüme bıçak batmış.ameliyatla alınmış şimdi 51 yaşındayım olanaklarım olmadığıiçin aynı protez gözle yaşamımı devam ettirdim gözüm diğerine göre küçük şimdi çok rahatsız ediyor yaptırmak istiyorum.toplum içinde rahat edemiyorum hemen hemen diğer gözümle eşit olabilirmi yapılabilirmi bilgilendirirseniz çok sevinirim.şimdiden teşekkürederim.

 145. sevginur samurkaş says:

  birde ankaradayım maliyetini öğrenebilirmiyim.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Sevginur Hanım
   Durumunuzu değerlendirebilirsem neler yapılacağını görüşebiliriz
   Protez diğer gözün aynısı olabilir tabiki
   Maliyet ise ameliyat ihtiyacına ve yapılacak olan proteze bağlı olarak 1.500 tl ile 9.000 tl arasında değişebilir
   Geçmiş olsun

 146. meryem yazıcı says:

  20 yaşında bir kız öğrencim var 3 yaşında geçirdiği haveleden dolayı sol gözü görme işlevini kaybetmiş ve küçülmüş diğer gözüne oranla baya küçük ağrı yapıyor ağrı başına vuruyor protez uygulansa ne tür protez tavsiye edersiniz ,gözü boşaltarak yapılan ameliyat mı daha iyi yoksa gözün üzerine mi yapılan ameliyat mı ? protezler ömürlük mü ? daha sonra değiştirilmesi gerekiyor mu ? protez ameliyatı olsa mı daha iyi olmasa mı daha sonra pişman olur mu ?

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Meryem Hanım
   Göz küçülmüş ve agrı yapıyor ise ameliyat olmasında fayda vardır
   Protezler ortalama 5-7 yıl kullanlabilir
   Geçmiş olsun

 147. Cemalettin koca says:

  Slm hocam 5 yaşında doğuştan sağ göz gelişmemiş 7 ay önce ameliyat oldu protez göz takıldı banyo olunca göz kızarır çapak oluyor intihap oluyor ne yapmam lazım teşekkür

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Enfeksiyon veya allerjik problem olabilir
   Sorunun kaynagına bağlı olarak damla tedavisi veya protez bakımı faydalı olacaktır
   Geçmiş olsun

 148. fatma fidan says:

  Merhaba hocam size bi sorum olucaktı 5 yaşında 7 ay önce amaliyat oldu banyo oldumu gözü şişiyor çapaklanıyor ve kızarıyor. Doktorumuza gittik damla tedavisi verdi ve 10 günde gecti daha sonra tekrar banyo yapınca aynı şikayetler meydana geliyor banyo yaparken protezi çıkarmam gerekirmi banyo yaparken dalinle yıkıyorum daha farklı bakteriyel şampuanlar varsa ne önerirsiniz doktoruma soruyorum ama bilgi alamıyorum banyo yapmaya korkuyorum ne önerirsiniz teşekkürler cewabınızı bekliyorum.

 149. nisaer says:

  göz üzerine hareketli protez yaptırmak istiyorum hareket oranı nedır bakıldığında belli olur mu ömrü ne kadardır fiyatını öğrenmek istiyorum göze uyum sağlanmadığı taktırde ücret iade ediliyor mu teşekkür ederim

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Bakıldığında belli olmaz tabiki
   Protez ömrü ortalama 5 yıl kadardır
   Hareket oranı gözünüze bağlı olarak %50-70 olur
   Maliyetleri hakkında telefonla bilgi alabileceğiniz merkezimiz: 0 216 302 0157
   Geçmiş olsun

 150. melisa says:

  19yıldır gözümün içi boş. bebekken enükleasyon geçirmişim.son gittiğim doktor küçülme olmuşsa bile bunun ameliyatla halledileceğini söylemişti. sizce de halledilebilir mi ?

  ve bi yerde okudum. eğer göz enükleasyonla alınmışsa bilye konulsa dahi hareketin çok zayıf olunacağı konusunda. yıllardır doktora gidiyorum hiçbiri bana böyle bir şey demedi. heyecanla 20 yaşımı bekledim. yazın ameliyat olucam. şimdi böyle bir şey okuyunca moralim çok bozuldu. bu doğru mu? bilye konulsa bile hareket çok mu zayıf olacak?

  ve de saçma olacak biliyorumm ama kasların körelmedi gibi bi durum söz konusu mu ? sonuçta 19 yıl geçti insan ister istemez düşünüyor 🙁

  cevabınız için şimdiden teşekkürler. aklımdaki sorularla uyuyamıyorm.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Melisa Hanım
   Kaslar halen sağlam olabilir
   Zamanla veya beklemekle göz kasları fonksiyonunu kaybetmez
   Fakat bu ameliyatta belli olacaktır
   Hareketli protez şansınız olabilir
   Geçmiş olsun

 151. Hocam merhaba ben de 2 yıl önçe gözüme protez yaptırdım başlarda çok memnun olsam da şuan daha iyisinin olabileçinin kanatindeyim yaptığım araştırmalra göre benim gözüme bilye takıldı protez gözü çıkarırken gözde ki hareket çok iyi ama protezi takarkken harketlilik yüzde 40 civarında oluyor şimdi bana ne tavsiye edrsiniz

 152. en iyi protez gözü kim yapar almanya diyorlar şuan türkiyede almanyada ki gibi yapan yer yok mu yoksa son çare oraya gidecem

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Can Bey
   Protez kalitemiz Almanya’dan kötü değildir
   Gitmenize gerek olduğunu sanmıyorum

 153. revşanm says:

  mrb hocm size bir sorum olacak simdi ben yazın ameliyat olmayi düşünyorum sol gözümde tansiyon var o gözle zaten bişi görmüyorum. boyut olarak da obür gözüme göre küçük. acaba protez takilirken gözüm büyütlemez mi. zaten tansiyon oldgu icin skntı çekiyorum bir de gözüm küçuk oldgu millet hemen farkediyor bu yüzden kimsenin yüzüne bakamiyorum. hep sacim gözümün önünde gözüm açik kalinca utaniyorum. cünkü hemn bir sürü soru soruyolar

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Protez takılırken gözün boyutu diğer göz ile aynı olur
   İki göz arasında fark olmaz

 154. melisa says:

  hocam tekrar meraba. doktora gittim muayeneye ankaraya. prof doktor mehmet ünala. bana daha önce olduğum ameliyatın kaslarımı tahriş etmiş olabileceğini söyledi. ( ben küçükken bi protez daha takmışlar ama iyi yapamamışlar vücuttan çıkmış o ) ve çok küçükken gözüm alındığı için kaslarımın birbirine karıştığını söyledi. onları ayırıp o mercandan yapılan implanta dikeceğini söyledi. hareket kısıtlı olur dedi. o anda kendimi tutamadım ağladım. annemle ve teyzem konustu daha çok. o moral bozukluğu ile dinleyemedim bile. gözümü muayene etti. sağ sol yukarı aşağı dedi. sorun yok dedi ama takii benim daha önce bi protez göz ameliyatı olduğumu öğrenene kadar. cidden bu kadar kötü mü sonuçlar doğuracak benim yıllar önce olduğum ve doktorların becerememiş olduğu ameliyat. işte 2 yasındayken sifer mi ne takmışlar. siz ne düşünüyosunuz ? 🙁 🙁

  • melisa says:

   tahriş yazmışım hocam kusura bakmayın tahrip olacak. siz anlarsınız da olsun düzeltmek istedim 🙂 şimdiden teşekkürler

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Ameliyat esnasında görmek gerekir
   Kaslar iyi ise hareket iyi olacaktır tabiki
   Ama garantisi olamaz
   Umarım iyi olur

 155. Hüseyin says:

  Merhaba Ümit bey;

  Telefonda aradım sizi ama ulaşamadım .

  Ben 6 yaşında sol gözümü kaybettim. Şuan 31 yaşındayım. 9 yaşında geldiğimde gözümü almaları gerektiğini söylediler ve sol gözümü tamamıyla aladılar. Sirkecide bir optik merkezi var. Buraya Almanyadan gelen bir doktor var ve ona porselen protez göz yaptırdım. Daha sonra kırıldı bir kere daha yaptırdım. Şimdi gözümün yuvası büyüdüğü için tekrar yaptırmam gerekiyor sanırım 10 yıldan fazla şuan taktığımı kullanıyorum. Gözümün içi boş olduğu için sola sağa aşağı yukarı çok hareket etmiyor. Tıbbın ilerlemesiyle boş olan gözümün içine bir yolla bir şey yerleştirilerek ve üzerine protez yapılarak bir yöntem uygulanabilirmi. Sizden yardım ve cvp bekliyorum. Saygılarımla..

 156. hocam merhaba ben küçükken bi kaza sonucu görme yetimi kaybettim. küçükken protez önerilmis fakat yaptırmadım gözüm diğerinden daha küçük ama göz alınmadan bir protez olur mu 25 yaşındayim ve yüzüm de estetik olarak bozuk gözün yüzünden ve çok mu küçük olması gerekiyor gözün

 157. Cengiz says:

  Merhabalar Ümit hocam.

  Ben sağ gözümü 8 yaşındayken kaybettim şuan 28 yaşındayım. Tanı fitisiz bulbi. Göz alınmadı ama şuan diğerine göre küçülmüş durumda, gözüm de ağrı sızı yok ama daha iyi bir görünüme sahip olmak için protez yaptırmak istiyorum. Size 2 sorum olacak.
  1.2009 yılında bir merkezde gözümün üstüne protez yaptırmak istedim ama üst göz kapağında düşüklük olduğu için yaptırmaktan vazgeçtim. Göz kapağım isteğim zaman açabiliyorum ama normalde göz küçük olduğu için kapalı. Üst kapakta ki bu sorun yanlış ölçüden mi, yoksa göz kapağı tembelliğinden mi kaynaklanır? Eğer sorun tembelliktense bu sorun giderebilir mi?
  2. Protez yapıldıktan sonra protez ağırlığından dolayı veya protezden kaynaklı başka bir nedenden dolayı ileride göz de herhangi bir çökme yada sağlık sorunu oluşuyor mu?

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Cengiz Bey
   Protez ile göz kapağını bir miktar kaldırabiliriz
   Yeterli olmazsa daha sonra operasyon ile düzeltebiliriz
   Protez gözünüze zarar verecekse uygulama yapmayız zaten

   • Cengiz says:

    Ümit bey

    Ağustosun ilk haftası veya ikinci haftası gibi müsait olursanız size muayene olmak isterim.

    • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

     Tabi ki
     Gelmeden 1 hafta önce konuşabilirsek daha sağlıklı olur
     0 542 5975739

     • Cengiz says:

      Tamam ümit bey ben geleceğim vakit size 1 hafta öncesinden bilgi veririm. İlgilendiğiniz için teşekkür ederim iyi akşamlar.

 158. Hocam mrb.baş ağrılarım sebebiyle bir beyin doktoruna gttim beyin mr ı ardından kontrastlı orbita mr ı çektrdm.raporumun sonuç bölümünde yazan şu şeklde.sol orbita lateralinde lakrimal gland komşuluğunda dermoid veya teratom ile uyumlu 17×10×14 mm boyutunda solid kitle yazıyor.doktorum orbita tümörü olduğunu ve ameliyat olmam gerektiğini söyledi.fakat ben bir göz doktorunun bu konuda daha başarılı olabileceğini düşünüyorum.hocam size sorum bu ameliyatın bir riski varmı sizinle iletişime geçip biran önce karar vermk istyorum

 159. Hocam meraba.Küçük yaşta kaza sonucu sol gözümü kaybettim.1996 dan beri protez göz kullanıyorm.Allahıma şükür göz hareketleri dışında hiç bir sıkıntım yk şuan 20 yaşndaym bu konunun benim için önemli olduğunu anlarsınız umuyorum.Protezim hiç hareket etmiyor denilebilecek durumda bu konuda nasıl yardımcı olabilirmisinz konuyla ilgili bilgilendirirmisiniz?

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Zafer Bey
   HAreket şansı varsa size özel protez yaparak yakalayabiliriz
   Operasyon gerekiyorsa ayrıca konuşuruz
   Sizi görmem gerekir
   Geçmiş olsun

 160. hocam merhaba. protez göz ameliyatı oldum bu 4.gün. burnunda gözümde felan çok ağrı var gözde batma ve sulanma hissediyorum su an sargıda. hareket edince de ağrı ve batma çok fazla sizce normal mi bunlar ne zaman geçer

 161. doğuştan 8 yaşında bir kızın bir gözü küçük mavi ve görmüyor bir gözüde normal bu kızımıza hareketli protez takabilirmisiniz ortamlara girmiyor aynalara küstü

 162. saolun hocam. bu arada belki beni hatırlarsınız 9 aylıkken gözüm alınmıştı bahsetmiştim. dikişler patlamıştı soketi de çıkarmışlardı. göz kaslarımdan korkuyordu doktor ama göz kaslarım sağlamlış. gayet iyi dedi doktor. ama gözümde çok küçülme var dedi. göz kapağında biraz düşüklük var dedi. ikinci ve üçüncü ameliyata ihtiyac olabilir dedi. ama olmaya da bilirmiş. çünkü ben minyon tipliyim. gören beni 15 yasında felan sanıyor. belki o yüzden demiştir bilmiyorum. eğer görüntü memnun etmezse onu tekrar ameliyat. ya ben bu sene hukuk kazandım sonunda normal bi hayatım olacak derken gene aksilikler çıkıyor.napacağım ben hocam? sizce normal bi yasantım olacak mı artık

 163. Hamdullah akdemir says:

  Merhaba hocam sol gözüm küçükken tabanca kurşunu değdi ve gözümü kaybettim şuan gözüm kçük ve görmüyor protez takmayı düşünüyorum fakat profosyonel sporcuyum aynı zamanda besyo okuyorum protez taktıktan sonra spor yaparsam protez sıkıntı yapar mı _? düşme çıkma veya spor esnasında ağrıya sebeb olur mu _? şimdiden bilginiz için teşekkür ederim ..

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Hamdullah Bey
   Protez göz genellikle spor aktivitelerinde gözden düşmez
   Sorunusuz bir ameliyat geçirirseniz bu konuda sorun yaşayacağınızı sanmıyorum

 164. Önder says:

  Hocam Selamlar.

  Hocam ben de protez takmak istiyorum. Gözüm ÜTSE yöntemi için uygunmuş fakat fiyat olarak benim için çok yüksek, o yüzden alternatif araştırıyorum siz bu yöntemi uyguluyormusunuz? Uygulamıyorsanız uyguladığınız yöntemler ile ÜTSE arasında kıyaslama yapabilirmisiniz? Ekonomik olarak daha uygun alternatifler olabilir mi?

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Önder Bey
   Bu yöntemi ve diğer cerrahi yöntemleri uyguluyorum
   Ekonomik olarak uygun olmasını istiyors<nız devlet hastanesine başvurabilirsiniz
   Geçmiş olsun

 165. Hocam Merhabalar. Annemin sol gözündeki damarlar kuruduğu için göz bebeğide kurudu ve uzun yıllardır göremiyor. sol gözü sağ gözüne oranla %30 civarında küçüldü. Bu şartlarda ameliyat başarılı ve gözlerin eşit şekilde bir ameliyatı mümkünmü ? ve protez+ameliyat fiyatlarını ne kadar civarlarda paylaşabilirmisiniz saygılar..

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Ameliyat mümkün tabiki
   Ücretler için annenizi görmem gerekir fakat fikir almak için arayabilirsiniz
   0 542 5975739

 166. fatmanur says:

  hocam ben 15 yasındayım doğuştan sol gözüm küçük ve hiç görmüyor protez yaptırmaya çalıştık ama olmadı en son 9 yaşında denedik şimdi lurmu

 167. hocam ben 18 yaşındayım sol gözüm doğuştan görmüyor gözüm küçük ne yapmam gerekir

 168. hocam meraba tekrar. ben protez göz ameliyatı olmuştum 5 hafta önce. dikişleri yeni aldırdık. doktor iyileşmesi için süreyi uzatmıştı bizim.

  ama dikişleri aldırmamıza rağmen göz kapağım diğer gözle beraber açılmıyor. içeride konformer var. doku sarkması olmuş. iltahaplanmış. doktor damla yazdı. krem yazdı. biz kendimiz açıyoruz gözü. damlayı damlatıyoruz. 🙁

  protez göz takıldıktan sonrada mı devam edecek bu sorun. doktorum zaten demişti göz kapağı düşüklüğü var gibi. belki ameliyat gerekebilir demişti. ama ben tekrar ameliyat olmaktan endişeleniyorum. maddi manevi çok yük oluyor artık bize.

  Ben bebekken felan sorun yokmuş. Acaba yıllar geçtikce kapağı kaldıran kaslar mı zayıfladı. Sizce durum düzeltilebilir mi ?

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Protezi yaptıktan sonra görmek gerekir
   Ameliyat mutlaka olacak diye bir kural yok
   Geçmiş olsun

 169. hocam iyi gunler protez ameliyati oldum fakat gozume gecici bir cam kapak kondu goz kapaklarim küçülmesin diyeymiş fakat bu cam düştü bu camı nasıl takarım dik bir sekildemi yoksa yatay bir biçimdemi acil cevap bekliyorum

 170. ayşe çelikbaş says:

  Ümit bey annem 2 mayısta katarak ameliyatı oldu sonrasında endoftalmi oldu tek kolonili ponomokok mikrobumuz gözümüz duruyor mikrobu durdurdular göz iyice küçüldü gözünü aldırıp göz mü taktırsak iyimi olur annem istemiyor hiç rahat degil ne yapalım bizi bilgilendirirseniz memnun olurum şimdiden teşekkür ederim başarılar dilerim.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Bu durumda genellikle gözün içini temizlemek ve enfeksiyonu çözmek gerekiyor, ardından protez uygulaması estetik açıdan gündeme gelebilir

 171. hocam merhabalar ben 7 yaşımdayken gözüme taş geldi kanama falan oldu 2 defa ameliyat oldum fakat görme yok. aslında görmeyle çokda işim yok hamd olsun tek göz fazlasıyla yetiyor fakat estetik açıdan sıkıntı yaşıyorum gözümde beyaz leke var sizce kornea nakliyle kurtarabilirmiyiz

 172. ayrıca gözümde küçülme var fakat bunu sadece ben ve doktorlar anlıyor dışarıdan kimse anlamıyor birde gözümde hayatımda ilk defa ağrı oldu çok şiddetliydi doktor bir damla verdi kullandım daha da olmadı ağrının olmasından bu zamana geçen süre de 5 sene dir bilginize sunarım hocam şimdiden çok teşekkür edyorum meslek hayatınızda başarılar iyi çalışmalar

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Gözünüzün kornea nakli için uygun olup olmadığını değerlendirmek gerekecektir

   • hocam öncelikle teşekkür ederim bir sorum daha olacak peki yapay iris nakli olma olasığı nedir kusurabakmayın rahatsızlık verdiğim için bir mail yollarmısınız acaba

 173. Hocam protez göz ameliyatından sonra ödemin ve oluşan iltahabın geçmesi için neler yapılmalı. doktorun verdiği krem ve damlaları kullandım.iltahap azaldı ama geçmedi tam olarak. ve ödemde inmedi. bu yüzden protezi yapamıyorlar. zamana ihtiyacım varmış. cidden neler yapmam gerek bunun için? normal bi durum mu bu ?

  Kolay gelsin.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Bazen bu süreç uzayabiliyor
   Muayene bulgularına göre karar vermek gerekir

   • kendi doktorum muayene etti. bir şey kullanmana gerek yok dedi. ama başka bir doktora gittiğimizde krem damla verdi. onlar biraz geçirdi. ben de napacağımı şaşırdım hala iltahap var. konformerin arkasında birikiyor. acaba ameliyattan sonra aldığım antibiyotik yeterli gelmedi mi. çünkü benim antibiyotiklere karşı direncim artmış bunu kbb doktorum söylemişti. ne yapmamı önerirsiniz ? tekrar mı gideyim bir doktora yoksa daha bekleyeyim mi ? 2 ay oldu ben ameliyat olalı. bu süre bu kadar uzun olabilir mi ? çok bilgisayara bakıyorum acaba bu yüzden mi ?

 174. İHSAN ÇAĞLAN says:

  merhaba 34 yaşındayım.9 ay önce glokom rahatsızlığım nedeniyle ahmet valfi ameliyatı oldum.fakat ameliyattan sonra gözümde kanama oluştu ve hala durmadı.gözümde aşırı kızarıklık,yanma ve batma ve sulanma oluyor.fiziksel görünüşüde beni çok rahatsız ediyor.görme yok denecek kadar az çok ışığı görüyor onuda seçemiyorum.Hocam benim merak etiğim ahmet valfi ameliyatı olmuş olmam protez i etkilermi ve kalıcı protezler varmıdır.deniz kumundan yapılan protezlerin güzel olduğu yorumlarını okudum.hocam çok oldum ama protez takılınca neleri yapamayız.denize girme vs.gibi.teşekkür ederim.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Bu durum protezi etkilemez
   Protez ameliyatı sırasında valv çıkarılabilir
   Protez kullanamak hayatınızı kısıtlamaz, denize girmek sorun yaratmaz
   Protez için akrilik kullanıyoruz ve en sağlam materyal olarak bu geçerli şu anda

 175. hocam merabalar benim 9 yaşında kızım var ve doğuştan sağ gözü görmüyor şimdide sol gözü de kaybetme riski var lazer tedavisi görüyor lazerle önlem alınıyor yalnız dr muz bize her an gözünde kararma olursa getirin diyor.hocam gözde yırtılmalara karşı önlem alındığı söyleniyor.göz çevresini temizliyoruz deniliyor.soru sorduğumuzda bize tıp isimleriyle cvp veriliyor ve anlamıyoruz.hocam bu riskler belli bir yaşa kadar mı devam eder yoksa ömür boyunca böyle tedavimi görmesi gerekiyor.

 176. Umit bey sağ kozumun dogumda mikrop kapmasindan dolayı yanlislikla katarak ameliyati olmusum bir yasinda ve gozum ozamandan buyana gormuyor suanda 25 yasindayim kozumde kuculme ve kayma yok hhareketide dier gozumle ayni prostetik kontak lens kullanıyorum protez yaptirmak istiyorum hangi ameliyat yontemini tavsiye edersiniz bide hareketi yuzde kac olur tahmini basarilar.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Öncelikle görmem gerekir
   Sanırım eviserasyon yöntemlerinden her hangi biri olabilir
   Hareket için kasların durumunu görmem gerekir
   Geçmiş olsun

 177. merhabalar 8 yaşından sonra sağ gözüm küçülmeye ve dokusunu kaybetmeye başladı ” coats” teşhisi konuldu su an 25 yaşındayım ve göz oldukça küçülmüş halde hareketli protez ameliyatı yaptırmak istiyorum. bu durumda ameliyat sonrası diğer gözle paralel hareket oranı nasıl olur. internetten baktıgım kimi hastalarda çok başarılı kimisinde ise hareket kabiliyeti oldukca kısıtlı görünüyor bu sebepten kararsız kalıyorum yardım ederseniz çok sevinirim. şimdiden teşekkür ederim.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Sizin için hareket kabiliyetinin iyi olması beklenir
   Coats hastalığında orbita dokuları ve göz dışı kasları etkilenmemiştir

 178. hocam meraba.ptozis ameliyatı olduktan en az kaç gün sonra göz tam olarak kapanabilir ( diğeriyle eş zamanlı kırpma yani). yeni ptozis ameliyatı oldum.

  not: ( protez göz kullanıyorum. protez göz gerçek göze göre daha az kaygan sanırım. kapanmıyor şimdi. neden sizce ? )

 179. batuhan says:

  merhabalar ben 3 yaşında bi kaza geçirdim sol gözüm tamamen görmüyor lens takmak istiyorum renkli ve numarasız iki gözümede fakat sağ gözüme oluyor sol gözüm kabul etmiyor kırpıyo ve atıyor nedeni ne olabilir teşekkürler iyi çalışmalar şimdiden .

 180. Yusuf says:

  Merhabalar hocam. Ben 20 yaşındayım. Bundan 11 sene önce bir kaza geçirdim ve sağ gözüm görme yetisini kaybetti. Buna bağlı olarak ağrılı glokom teşhisi konuldu ve 11 senedir birçok hastanede ameliyat oldum. 4 ay önce krioterapi tedavisi uygulandı ama ağrılardan kurtulamadım. Doktorlar protez göz yaptırmamı önerdiler ve 1,5 ay önce Eviserasyon yapıldı. 1,5 aydır protez göz yapılmasını bekliyorum. Ancak, doktorum önceki ameliyatlarıma bağlı olarak gözümün çok hasar aldığını, zamanında glokom tedavisi için yerleştirilmiş tüplerin zor çıkarıldığını ve protez göz için uzun bir süre daha bekleyebileceğimi söyledi. Sizce gözüm hasarlı olduğu için uzun bir süre daha beklemem gerekli midir? Üniversite öğrencisi olduğum için problem yaşıyorum. Ayrıca protez gözün yara tam iyileşmeden ya da iyileşmeye yakın takıldığı durumda, ne gibi sonuçlar doğurabilir? Cevabınızı en kısa zamanda bekliyorum hocam. Şimdiden teşekkürler.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Yusuf Bey
   Göz yuvasında çok ağrılı iltihap yok ise protez yapılabilir
   Bunun tek dezavantajı protez şeklinin birkaç ay sonra değişme ihtimalidir
   Bu da önemli değildir, hastalarımıza bu konuda yardımcı oluyoruz
   Değerlendirmemizi isterseniz arayabilirsiniz
   0 542 5975739
   Geçmiş olsun

 181. Peki hocam anladım. göz damlası kullanacağım. teşekkür ederim. peki sizce göz kapağını estetik cerrahı mı yoksa göz doktoru mu yapmalı???? çünkü ben hala göz kapağımdan memnun değilim. hala göz bebeğim tam olarak gözükmüyor 🙁 protez göz kullanıyorum diye mi böyle anlamadım çok üzülüyorum.Düşüncelerinize değer veriyorum. Allah razı olsun sizden.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Bu tür ameliyatları göz doktoru yapmalı
   Tüm göz doktorları yapmaz fakat benim gibi oküloplastik cerrahi yapan göz doktoru bulmanızı öneririm

   • peki hocam siz şakak germe, kaş kaldırma gibi ameliyatlar yapıyor musunuz ? gözüm diğer gözüme nazaran daha aşağıda ve daha sönük. ne yapabilirim kime başvurabilirim

    • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

     Her türlü işlemi yapabiliyoruz
     Plastik cerrahi ile koordine çalışıyoruz
     Gelebilirsiniz

     • gözümün alt tarafında sığ bi bölge var. dudağımdan parça aıınıp oraya konması gerekiyormuş. eğer bu işlem yapılırsa protez hareket yeteneğini kaybeder mi ?

     • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

      Bu işlem hareket yeteneğini etkilemeyebilir, bazen arttırabilir de
      Sığ bölgedeki yapışıklığın durumuna bağlı olarak değişecektir
      Geçmiş olsun

 182. famanur says:

  hocam sizebirsorum olacaktı biz 15 tatilde protazgözyaptırmaya karar verdik sol gözümde mikroftalmi mevcut hiç görme yok ben protezi kendi göz rengimde yaptıracağım ama daha sonra numaralı lens kullanmak istediğimde protez gözüm lens taşırmı yani onun üzerine lens olur mu ?

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Numaralı lensi sağlam gözünüze takarsınız
   Renkli lens takacaksanız, protezin üzerinde durmaz tabiki

   • fatmanur says:

    peki iki tane protez yaptırsak biri renkli diğeri kendi göz rengimde hareketli göz protezi olsa tahminen ikisi ne kadar olur ?

    • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

     Protez ücretrleri 500 tl ile 3500 tl arasında değişiyor
     Sizi görebilirsem nasıl birşey yapılacağına karar verebiliriz

 183. Hülya says:

  Merhaba Ümit Bey,
  ben 31 yaşındayım. Anne rahminde iken sağ gözüm gelişmemiş 19 yaşına kadar hazır protez 19 yaşından sonra ise kişiye özel yapılan protez kullanıyorum. Benim sorunum ise ara sıra olan şiddetli ağrılarım.
  Ben protez takılmadan önce hiçbir cerrahi işlem yaşamadım kaslarım hareketli olduğu için hareketli protez kullanıyorum.Gören gözümü hareket ettirdiğim sırada diğer gözümdeki kaslar şiddetli ağrı yapıyor.1 hafta kadar bu ağrıları çekmek zorunda kalıyorum.ilaç mı kullanmalıyım kaslarda bir sıkıntı mı var ya da günlük yaşantımda neye dikkat etmeliyim işin içinden çıkamadım.
  Teşekkürler iyi çalışmalar.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Bu durumda ilaç işe yaramaz
   Göz hareketleri ağrı yaratıyor ise eviserasyon (protez ameliyatı) olduktan sonra protez yapılması daha sağlıklı olabilir

 184. famanur says:

  hocam ben bi soru daha sormak istiyorum mikroftalmi göze kornea nakli olur mu yani sol gözümde görebilirmi ? hamdolsun tek gözüm yetiyor bana ama öyle bir ihtimal de varsa ailemle düşünüyorz

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Mikroftalmi deniyor ise göz içi yapıları bozuk demektir
   Bu durumda nakil işe yaramaz

 185. hüseyin ardic says:

  merhabalar hocam 21 senedir takma protez göz kullanıyorum ve hareketli protez göz taktırmak istiyorum bu konu ile bana yardımcı olurmusuz rica etsem

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Elbette
   Sizi görebilirsem yardımcı olabilirim
   Arayabilirsiniz: 05425975739

 186. hocam peki bu dudaktan parça alıp gözün sığ yerine yerleştirme işlemi için hastahaneniz ne kadar ücret talep eder acaba ? ben protez göz ameliyatı olmustum zaten. ve bu işlemden sonra protez gözün değişmesi gerekir mi?

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Protez muhtemelen değişecektir
   Ücretler için görüşmeye gelebilirsiniz
   0 542 5975739

 187. pınar says:

  Hocam ben 22yaşındayım 6 yaşında sağ gözüm tümör nedeniyle alındı bir çok kez ameliyat oldum 2009 da epitez göz takıldi ama diğer gözümle çok farklı yeniden protez göz taktırmak istiyorum lütfen yardımcı olursaniz sevinirim

 188. kerim özbek says:

  slm hocam. ben abim için size bir kaç soru soracam. abim 14 kasım 2014’te iş kazası sonucu sağ gözünü kaybetti. iş yerinde başka iş arkadaşının kullandığı spiral makinesinin taşı sağ gözünü kesmiş. göz küresi alındı. protez göz için hangi aşamalardan geçmesi gerekir. ne tavsiyelerde bulunabilirsiniz. ve son olarak teknoloji bu kadar gelişmişken neden tam olarak göz nakli diğer organlar gibi mümkün değil. ileride böyle bir şans varmı sizce?

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Göz nakli bu durumda uygulanmıyor
   Protez için ise geçirmiş olduğu ameliyata göre karar vermek gerekir
   Direkt proteze hazır mı bir müdahale gerekecek mi görmeden bilmem çok zor
   Geçmiş olsun

 189. huseyin asar says:

  Merabalar hocam ben 12 sene önce trafik kazasında sol gozumu cam kesti protez kullaniorum ama şuan ck soluk ve hareketsiz yenilemeyi düşünüyorum ama hareketsiz kalmasından korkuyorum hareket saglana bilir mi protez yapimi ne kadar zamanda ve fiyatları nedir. Şimdiden tesekkur ederim hocam

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Göz yuvasında hareket var ise hareketli yapılabilir
   Ücretler için arayabilirsiniz
   0 542 5975739

 190. Sayin hocam yeni bitsey duydum görmeyen ve kücülen göze kalçadan yağ dokusu transferiyle büyümesi sağlaniyormus ve üzerine yapay iris takiliyormus bu dogrumu ve siz bu konu hakkinda yapabilecekleriniz varmi ve ucreti nekadardir ve göz üzerine yapilan protezin hareketi yuzde kaçtir disardan farkedilirmi tesekkur ederim

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Nisa Hanım
   Bunun için sizi görmem gerekecektir
   Bu uygulamalar her göz için uygun değil
   Gelebilirseniz neler yapabileceğimizi değerlendirebiliriz
   Geçmiş olsun

 191. ben size bişi sorucaktım bnm ablamın gözüne küçükken cam girmiş doktora götürmüşler amilyat yapmamışlar şmdi yaparsak gözü küçk olur demiş doktor ..ablam 16 yaşında dünya göz hastanesine gitti doktor gözündaki kan damarıını kuruduğunu söylemiş sonra amilyat oldu ablamın gözündeki siyahı çıkarmışlar beyazını almışlarmı onu tam olark bilmiyorum hemde görmedim .şuan protes göz takıyor ablam ve ABLAM ŞUAN 23 yaşındA bnm merak ettiğim ablamın hiç görme ihtimali yokmu ..nebiliyim göz nakliyle görme imkanı yokmu? hani derler ya Allahtan umut kesilmezz ..inşallah öyle bişi olur …çnkü ablamın ve bu durumda olan herkezin görmesini çok istiyorum umarım mesajıma cewap werirsiniz şmdiden teşşekkürler

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Yanlış anlatmadıysanız, anlattıklarınıza göre görme ihtimali yok gibi görünüyor

   • anneme dün tekrar sordum.. aslında gözü ilk öyle olduğu zaman amilyat olmuş doktor camın gözündeki kandamarını kestiğini söylemişn .gözündeki kandamarının kuruduğunu söylemiş .görmeyeceğini ancak ilerde tıp gelişirse görebileceğini söylemiş ondn snra aradn baya zmn geçti ablam 16 yaşndaydı yanlş hatırlamıyorsam..istanbuldaki dünya göz hastanesine gitmş dr. Akın BANAZ protez göz takması için gözünü ameliyat etmiş .gözündeki siyah olan yeri almış beyazı almamış.ablam şuan protez göz takıyor.benm merak ettiğim ilerde tıp gelişirse ablamın göz nakli veya kandamar nakliyle görme ihtimali varmı görebilirmi.şuan protez göz kullananbirinin görme ihtimali varmı bunu öğrenmek istiyorum..

 192. hocam ben gaziyim 1991 yilinda gözüme serapnel parcası geldi gözümü tamamen almişlar gözümün içi boş gatada göz protezi yapiliyor ama göz kapağım protezi kapatıyor çok çirkin gözüküyor hareketli protez takılırmı bilyeden bahsetmişsiniz gözüme olurmu olursa ameliyat ücretlimi olur saygılarımla

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Bayram Bey
   Göz kasları çalışıyor ise olabilir fakat görüp değerlendirmem gerekir
   Bizim hastanemizde SGK anlaşmamız olmadığı için cerrahi ücretli olmak zorunda
   Geçmiş olsun

 193. hocam merhaba. canım cok sıkkın. protez göz ameliyatı olmuştum ama hiç belli olmuyor göz kağaı gözü kapatıyor resmen. doktor kaslar iyi demişti ama hareket yok. ayrıca protez ete yapısıyor göz kapağı da proteze her sabah çıkarıp yıkamak zorunda kalıyorum böyle sorunlar bir bende mi ya merak ediyorum. bir tedavisi var mı sorunlarımın ?

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Yapışma sorunu geçici olmalıdır
   Uzun sürdüyse görmek gerekir
   Kapak için ise operasyon düşünülebilir
   Geçmiş olsun

 194. mehmet says:

  merhaba doktor bey ben 19 yasında unıversıte ogrencısıyım.. dogustan sol gözüm görmuyor ve kucuk kayma var gıbı ama bu benı rahatsz etmıyor sadece estetık acıdan yaptırmak ıstıyom goz alınmak zorunda mı … alınsa ne kadar protezle takmayla bırlıkte … sımdıden teskur ederım

 195. Pınar says:

  Hocam merhaba, ben 17 yasindayim dogustan sag gozumle goremiyorum mikroftalmi var yani, 8 yasindayken ailem goruntuden dolayi rahatsizlik yasamamam icin gozumun uzerine protez yaptirmisti. Ilk zamanlar memnunken yillar gectikce protezde renk solmasi, capaklanma ve nedense protez gozumdeyken diger goz ile uyusmazlik, sasi gibi durma sikayetlerim olustu. Protezi yenilemek istiyorum fakat bilye taktirmak ve eskisi gibi sadece goz ustunde duran protez yaptirmak arasinda kaldim. Yasim itibariyle dis gorunuse onem veriyorum fakat protezin kotu durusu beni rahatsiz ediyor. Bilye mi yoksa goz ustu protezi mi daha iyi bir goruntu saglar hangisi en iyi tercih olur. Tesekkurler.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Göz üstünde protez düzgün duruyor ise bilyeye gerek olmayabilir
   Bunu için sizi görmem gerekir
   Protez duruşu veya hareketleri iyi değil ise bilye takılması planlanabilir

 196. hazra says:

  hocam benim sol gözümde doğuştan mikroftalmi var. göz üstü protez mümkün değilmiş. 15 yaşındayım ameliyatla gözün renkli kısmını temizleyip bilye takacaklarını söylediler. tek yolu buymuş.Sizce bu güvenilir bir yolmu ? Sizce ne yapmalıyım ? Açıkçası te orum olmaması değil ameliyattanda çok oruyorum ameliyatı izledim ve çok kararsız kaldım.KOrkuyorum bi riski var mı ? ameliyatta ağrı hissedecekmiyim ?ameliyattan sonra ağrı olucakmı bilgi almak istedim hem bunun hakkında bilgi alacaktım hemde doktorum adana’da çukurova gözden doktor halil aksu sizce nasıl biri? önerirmisiniz ? hemde ameliyat hakkında bilgi verirmisiniz?

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Bu ameliyatta sonra 2-3 gün ağrı olabilir
   Çok zor bir ameliyat değildir
   Protez kullanımı içi faydalı olacaktır
   Geçmiş olsun

   • bilye takma ameliyatının riskleri varmı ? ameliyat sonrasında gözümün enfeksiyon kapması gören gözüme zarar vermesi gibi olanaklar varmı ? sizce ameliyatı geciktirmeden olayımmı ? yoksa beklemeli miyim ? ailem teknolojinin geliştiğini ileride görmeyen gözümün görebileceğini söylüyorlar sizce bu mümkün mü ? birde tek gözü görmeyen insanlar ameliyat cerrahisi olabilir mi ya da doktor ?? şimdiden teşekkürler… 🙂

    • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

     Enfeksiyon riski her zaman vardır fakat bu durum diğer gözünüzü etkilemez
     Bekleyip beklememek tabi ki tamamen sizin kararınız olmalı
     Geçmiş olsun

 197. Cansu says:

  Merhaba ben Bulgaristandanım.. bende doğuştan glokom var, sol gözüm görmüyo 17 yaşındayım ve artık gözümün normal görünmesini istiyorum.. Sizce yaşım protez göz için uygun mu, bi problem olur mu?

 198. hocam ben yaklaşık 20 yıl önce pırotez taktım hareket etmiyor şu andada hereketli oliyormuş yorumlarınıdan anladım . yeniden bilye takmanın maliyeti ortalama ne kardardır acaba şimdiden tşkl

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Orhan Bey
   Bu gözünüzün durumuna bağlı olarak değişebilir
   Muayene edebilirsem daha sağlıklı yorumlayabilirim
   Ameliyat maliyetleri ise 5.000 – 12.000 tl arasında detaylara bağlı olarak değişebilir

 199. Bulent says:

  merhaba hocam pim ameliyatının herhangı bır zararı varmı enfeksiyon dıyorlar internette bu kısıden kısıye degısırmı? eğer sans isiyse yuzde kactır bu sans ? pim kullanmak istiyoırumda. iyi geceler.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Pin ameliyatlarından sonra erken veya geç dönemde ortalama %30 oranında sorun yaşanmaktadır
   Bu her hasta için geçerlidir
   Geçmiş olsun

 200. Bülent says:

  siz tavsiye eder misiniz ? Pim ı hareket %40 sa kaç olur mesela artış

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Pimsiz iyi bir hareket elde edilebiliyor ise pimi tavsiye etmem
   Pim hareketi için göz yuvasını görmem gerekir

 201. Zeynep says:

  Merhaba hocam bir sorum olacak size. Ameliyat maliyetinin 5.000-12.000 tl arasında olacağını söylemişsiniz. Bu ameliyattan kastınız gözün alımı mı yoksa bilyenin takımı mı? Teşekkür ediyorum şimdiden 🙂

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Bu ikisi zaten aynı operasyonda yapılırlar

   • Zeynep says:

    Ben şuan protez göz kullanıyorum, gözüm alınma ameliyatını geçirdim yani. Hareketli protez göz için sanırım operasyon geçirmem gerekiyor. Bunun maliyeti olup olmadığını sormak istemiştim

 202. Bulent says:

  Hocam yani artma ortalama kac oluyor ben Kocaeli’den gelicem birsey söylerseniz kafamda belirsin Birseyler ihtimalleri soylerseniz

 203. Bulent says:

  Hocam görme Konusunda diğer göze etkisi olurmu ?

 204. sibel says:

  Umit bey oncelikle iyi gunler diliyorum size ben bunda 05eylul 2014 bir kaza gecirdim gozume sacma geldi sol gözümü kaybettim izmir 9 eylül üniversite hastanesine ameliyt oldum fakat bu ameliyat sadece gözü yerinde tutmak içindi gorme sansim hic yok suan ve cok agrim oluyor artik dayancak gibi degil doktorum bana protez goz yapmam gerektigini yapmasam zamanla diğer goze atabilir dedi ben korkuyorum bu ameliyattn ben görüşün icin protez degil diger gözüme atcak diye bu ameliyati olucam çünkü şükürler olsun diger gözüm görüyor ben izmirde bu ameliyati nerde olabilirim ve protez gozu nerde yaptirabilirim 9 eylül ozel yapmiyor protez gozu ve bu yüzden disardan yapmam gerekiyor mus ve durumuzun bunu karsilicak kadar iyi degil ben 22 yasindayim ve yaza dugunum olcak bu yuzden lütfe yardimci olun simdiden teşekkür ederim iyi cAlismalar saygilar

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Eğitim araştırma hastanesine sorabilirsiniz
   geçmiş olsun

   • sibel says:

    hocam rahatsiz ettik lütfen kusura bakmayin hocam ben suan 9 eylul arastirmada muane oldum muanem bitti şuan goz alinip protes olcak fakat 9 eylül hastanesi burdaki protez gözün iyi olmadigini soyledi genelde hinc mali be kalitesizmis hocam ben burda dunya goz hastanesine istanbul la gitsem yardimci olurlar mi suan sizden baska sorcablgim kimse yok ve bu pretez in en iyi nerde yaptirabilirim ve bu ameliyati nerde olayim simdiden teşekkür ederim hocam yardimlariniz için

 205. hocam ben küçükken sağ gözüme bıçak geldi. ve rengini kaybettim. bir sürü doktora gittik ameliyat için 18 yaşını beklesin demişlerdi. biraz büyüyünce lens kullanmaya başladım. ama estetik açıdan kayma oluyor batma oluyor küçük duruyor. rahatsız etmeye başladı artık. geçen sene kontrole gittiğimde mikrop kaptığını söyledi doktor. ve lens çok kaymaya başladı. damla kullanmaya başladım iki ay kullandım biraz düzelme oldu gibi ama damlayı bıraktığımda tekrar aynı şikayetleri yaşamaya başladım. doktoruma mail attım tekrar ve restasis isimli bir damla önerdi mikrobu biraz daha bastırabilir olmazsa son çare ameliyat ve protez dedi. lens gibi sıkıntı yaşarmıyım ya da ağrı sızı gibi şikayetlerim olur mu ? sürekli takıp çıkarmaktan sıkıldım. çok sık takıp çıkaramıyorum batma yapıyor diye. protez yaptırmalımıyım? aynı gözüm gibi olur mu? hareketi boyutu rengi? çok kararsız kaldım. şuan 19 yaşındayım. üniversite okuyorum ve zorlanıyorum artık. yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Bu durumda protez uygulaması lense göre daha rahat ve kozmetik olarak daha verimli olabilir
   Operasyon esnasında korneanın alınması neticesinde ağrı-sızı-batma gibi şikayetler kalmayacaktır
   Geçmiş solun

   • Protezi çıkarmak zorunda kalır mıyım? Çıkarmazsam sıkıntı olur mu? Ameliyatı nasıl diğer gozum gibi rahat edebilir miyim hareketinde?

 206. Bulent says:

  Hocam pim hareketi nasıl sağlıyor kaslarımı bagliuorsunuz ona göz yuvani görmem gerek dediniz göz yuvasımı sağlıyor hareketi biraz bilgilendirirdeniz veya okuyabilecegim yer varsa çok sevinirim

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Kaslar bilyeye bağlanıyor
   Hareket bilyeye aktarılıyor
   sonra pim de bilyeye takıldığı için hareket pime aktarılmış oluyor

 207. Bulent says:

  İyi sonuçlar alınıyor mu hareket konusunda pim de hastalar memnun mu ?

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Pimden sonra sorun çıkma oranı %50 civarında
   Mutlu olabilirsiniz tabi fakat sürprizlere açık olmak gerekiyor
   Sorun çıkması ve tekrar ameliyat ihtimalleri her aman mümkün

 208. Bulent says:

  Peki sorun çıktı sonra ameliyatla pimi çıkardık sorun devam eder mi? Telafisi var yani değil mi

 209. merve says:

  Merhaba hocam benim anne karnina sol gozum gelismedi suan protez takiyorum anne olmak istiyorum acaba cocugumunda goz rahatsizligi olurmu? Simdiden teşekkürler

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Merve Hanım
   Bu konuda baskın veya çekinik genetik geçişler bildirilmiştir
   Fakat geçiş göstermeyen olgular da mevcuttur
   Henüz genetik çalışmalar yeterli olmadığı için çocuğunuzda olup olmayacağı konusunda belirleyici bir test de bulunmamaktadır

   • merve says:

    Teşekkür ederim hocam. Ben yurtdisinda kaldigim icin turkcem cok iyi degil. Baskin veya cekinik genetik gecisler ne anlama geliyor

    • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

     Baskın geçiş ortalama %50 geçiş demek, çekinik geçiş ise %25 oranında geçiş demektir kabaca

 210. Hayrettin says:

  Merhaba Ben Hayrettin unuvar. Benim sag gozumde 32 yildanberi protez var yasim 49. Fakat gozumde oldukcabir cokme car. Bana negibi bir tavsiyede bulunursunuz. Saygilarimla

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Hayrettin Bey
   Bu durumda ya yeni bir protez yapmalıyız, yada operasyon ile göz çukurunu bir miktar doldurmalıyız
   Sizi görebilirsem daha doğru yorum yapabilirim
   Geçmiş olsun

 211. Hocam sağ gözüm doğuştan görmüyor ve diğerine göre daha küçük. Aslında protez göz ameliyatı düşünmüyorum ancak görmeyen gözün korneasında yara var doktorum kornea da bu şekil bozukluklarının olabileceğini söyledi damla ve lens verdi.size 2 sorum sorum var:
  Protez göz ameliyatı , protezin gelmesi ve takılması ne kadar süre alır? Ve protez bekleme uzun sürerse iris olmadığı için kötü görünmemek adına ameliyat sonrası renkli lensler takılabilir mi ?
  Teşekkürler…

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Veli bey
   Ameliyat olursanız proteziniz 1 ay sonda yapılmalıdır
   Protezin yapımı 1 hafta kadar uzayabilir
   O esnada provalar için gelip gitmeniz gerekli olacaktır

 212. Hocam ayrıca kan serumu kullandık kornea ülseri için derinlik olarak bir miktar azalma oldu ancak yara hala var lens kullanmıyorum ama acı ve batma var lens kullanmak sakıncalı olur mu ? Bu da 3. Sorum oldu . Çok sağolun ..

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Bu durumda lens kullanmayınız
   Protez yapıldıktan sonra da lens kullanımına gerek kalmayacaktır

 213. volkan says:

  Merhaba hocam benim sol gözüm protez ama enfeksiyon kapmış.ve hareketi baya bi azaldı aşırı derece çapak yapıyor.doktorum protezin değişmesi lazım diyor ama garanti vermiyor.hareketli olmayacak ve şimdikinden iyi bir sonuç elde etmek mümkün olmayabilir diyo.siz bi fikir verebilme ihtimaliniz varmı.eger isterseniz resim atabilirim

 214. volkan says:

  Bide silikon protez yapalım diyorum eger olursa.doktorum Cerrahpaşa EMEL BAŞAR..

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Silikon protez şu anda yapılan bir uygulama değil
   Protez gözün kalıbı alınarak yapılırsa hareketi ve duruşu en iyi sonuca ulaşabilir

 215. yasemin kiymetli says:

  Hocam benimbabam 28 yasinda bir trafik kazasi gecirdi ve kazada bi r gozunu katbetti babam su an 53 yasinda ve kazadan sonra protez goz takmaya başladı taktigi protez goz arada kendiliginden dusuyo ve agri yapiyo ustelikde diğer gözüyle alakasi olmay an bir protez cok uzuluyoruz babamda ameliyat olabilir mi..

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Önce sorunun ne olduğunu görmek iyi olur
   Protez mi uygun değil, ameliyat mı gerekir
   Ardından daha iyi nasıl olur konuşabiliriz

 216. özgür says:

  hocam merhaba. Ben geçen sene adanada ameliyat oldujm. ve protez taktırdım. Lakin şuan protezimin cok ıyı olmadığını fotograflardan anlıyorum. Her fotografımda gozumun protez oldugu cok net bellı oluyor. Genellıkle goz kapagı yarıkapalı bir halde ve goz ilk yapılısındaazolsa bile hareketlıydı ama sımdı hıc hareket yok kaslarında ve protezlerindelutfen bana bir çözüm yolu verin gerekırse bu durumdan kurtulmak ıcın tekrar amelıyat olurum. Bır oğretmen adayı olarak ılerıde sınıfımda rahat hareket etmek ısterım.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Özgür Bey
   Protezin değişmesi faydalı olabilir
   Hazır bir protez değilde size özel yapılacak bir protez daha iyi sonuç verebilir

 217. patiiiii says:

  merhaba hocam benim ablamın sol gözü yanlış ameliyat sonucu alınmıs protez göz kullanıyor fakat rengi diğer gözüne göre bir ton farklı duruyor diğer gözünde de sorun var hücre nakli olması gerekiyor kendi adresinizi ve hücre nakli için önerebileceğiniz bir doktor ismi rica ediyorum son bir şey sormak istiyorum ben hamileyim ve ablama hücre nakli için bağış yapmak istiyorum bu mümkün olabilirmi acaba cevaplarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler…

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Protezin değişmesi mümkün, daha uyumlu bir protez yapılabilir
   Diğer gözü için ise detaylı görmem gerekir
   Bu durum hücre nakli için ne kast ettiğinize bağlı değişir

 218. Nilüfer says:

  Hocam benim oğlum 3.5 yaşında anoftalmi 4 ayliktan beri bir dizi ameliyat oldu çok şükür bir kaç hafta içinde proteze geçeceğiz benim sorum acaba gözü takildik tan sonra hareket edermi şimdiden teşekkürler

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Kasların durumuna bağlı olarak değişir fakat normal bir gözdeki hareketi beklemeyin
   Geçmiş olsun

 219. Merhaba benim kan pihtilasmasi hastaligi var .varfarin ilaci kan durulducu kullaniyorum.protez goz ameliyatindan kac gun once bu ilaci durdurmaliyim?

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   1 hafta öncesinde warfarini kesip kan sulandırıcı iğneye başlamak gerekir
   Ameliyattan önceki gün iğne kesilir ve ameliyat sonrası hemen başlanır
   Bunları warfarini veren doktorunuzun ayarlaması gerekecektir

 220. Hocam merhaba, rahatsız ettiğim için özür dilerim. Müsade ederseniz size bir şey sormak istiyorum. Göz alındıktan sonra protez takılan kadar geçen sürede ( yanılmıyorsam ortalama 2 ay kadar ) göze geçici olarak konulan bilyenin gözden çıkma ihtimali var mı ? Varsa o an ne yapmak gerekir ? Şimdiden teşekkürler..

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   İşler yolunda giderse böyle bir sıkıntı olmaz
   Enfeksiyon veya ameliyat sonrası sorunlu bir dönem olursa bu ihtimal olabilir
   Protez takmak buna engel değildir
   Geçmiş olsun

 221. merhaba hocam ben 15 yaşındayım mikroftalmi göz rahatsızlığım var ve görme yoktu gözümün üstüne protez yaptırdım çok az ağrılarım var ve protez gözümden biraz iri duruyor.yapan hekim zamanla oturacak dedi sizce otururmu yoksa düzelmez mi ? ağrılarım olması normal mi

 222. kendal says:

  Yorumunuz onay için bekliyor.
  merhaba,şu an 43 yaşındayım.21 yaşındayken prof Leyla atmaca sol gözüm için coast teşhisi koydu.o zamanlar az görüyordu kayma veya küçülme yoktu.muayaene sırasında 6 ay sonrasına ameliyat verdi. o zaman zarfında görmem iyice düştü ve sadece ışığı görmeye başladı.profun verdiği ameliyat tarihinde ise ışığı bile görmedi gözüm.prof. leyla ”yapacak bir şey kalmadı ameliyat yapmam”dedi ve hayatımla oynadı. (mı)
  soru:gözüm sadece ışığı görürken ameliyat olsaydım gözümü kazanabilir miydim?
  soru:botoks kaymayı geçici durdurur mu?

 223. Hocam benim kardeşim bir sene önce protez ameliyatı geçirdi 3 ay önce gözü mikrop kaptı doktora gitti doktor gözetiminde protez çıkarıldı temizlendi ilaç tedavisinden sonra tekrar takıldı aradan bir ay geçtikten sonra ameliyatı gerçekleştiren doktoruna gitti yırtık olduğu söylendi ve ameliyata alındı ameliyattan 3 hafta sonra kontrole gitti tekrar yırtık olduğu söylendi tekrar ameliyata alındı ve şimdi tekrar yırtık olduğu söyleniyor ve başka bir bilgi verilmiyor bunun sebebi nedir ne yapmamız gerekir geçer mi tekrar protezini takabilir mi yardımcı olursanız çok memnun olurum şimdiden teşekkür ederim…

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Problem bir şekilde çözülecektir
   Protez takmasının sağlanabileceğini düşünüyorum
   Detayları doktorunuza danışmanız gerekecektir

 224. Hocam bi kaç sorum olucak size öncelikle yaklaşık 40 sene önce benim annemin sol gözüne ucu sivri demir bir çubuk batmış ve o zaman sol gözünü almışlar şu anda protez göz kullanıyor ve ara sıra ağrısı oluyor olumsuz bir cevap alma korkusu yüzünden doktora gitmek istemiyor ve bende bu konu ile ilgili biraz araştırma yaptım. sinirleri zarar görmemiş ise tekrar görmesinin mümkün olabileceği söyleniyor böyle birşeyin olması mümkün mu acaba tekrar görmesi sağlanabilir mi ? Yada başka bir işlem ile gözünün tekrar görmesi mümkün mü ?

 225. Merhaba hocam

  Ben protez göz yaptırdım kişiye özel olarak ve takıldı hafiften büyük duruyor doktorum şişliklerin geçmesi sonucu o sorun ortadan kalkar dedi ayrıca hareketi ne sürede % olarak yükselir teşekkürler

 226. Kişiye özel yapıldığında bu şekilde rahatsızlık vermesi normal midir tekrar göstermem gerekli midir teşekkürler hocam

 227. İyi bayramlar Ümit bey ben ütse yöntemi ile ameliyat oldum ve protez göz takıldı. 16 Temmuz’da protezim takıldı hareket durumundan çok memnun değilim acaba zamanla değişir mi bu hareket kabiliyeti ve ne kadar değişir

  Şimdiden teşekkürler

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Proteziniz yerine yerleştikçe hareket daha iyi olabilecektir
   Gerekir ise proteziniz modifiye edilebilir

 228. Buğra says:

  Peg sisteminde vida taktirsam istersem ne kadsr beklemek lazım tekrsr gözü takabilmek için ?? Yine 1 2 ay mi yoksa daha mı kisa ?

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   1 ay içinde proteze uygun hale gelebilir
   Bu arada eski protezinizi kullanamaya devam edebilirsiniz

 229. Hocam gözum yavaş yavaş sönmeye başlıyor ben ameliyat olmadan lens kullanarak tedavi olabileceğini söylediler. Bu doğru mu ?

 230. Oğuzhan says:

  Merhaba Hocam BEN iki yaşındayken sağ gözüme cam batması sonucunda sağ gözümün görmesini kaybettim. şuanda 25 yaşındayım yaklaşık 3 yıldır estetik acıdan düzelmesi için görünümün lens kullanıyorum. gözbebeklerimin hareketleri aynı fakat sağ güzümde küçülme oluyor göz kapakları biraz kapanıyor sizce protez göz taktirmalımıyım ve ben lensi istanbuldan özel olarak getirtiyorum 250 tl karşılığında lens kullanmaktan memnunum ama hergun çıkarmaktan yoruldum artık önerilerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler .

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Göz boyutları normal ise lens kullanmanız uygundur
   Gözünüz küçüldü ise protez göz daha iyi bir kozmetik görüntü sağlayacaktır

 231. Hocam merhaba ben protez kullanıyordum baya göz kapağı düşüklüğüm vardı. Frontale asma tekniği uygulandı daha 5 gün oldu ama fazla kalkmamış gibi. Protezden mi kaynaklanıyor yoksa biraz daha zaman mı vermeliyim ? protez gözükmüyor göz kapağından yani o derece düşüklük var 🙁

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Biraz daha zaman verin
   yeterli olmaz ise tekrar kapak seviyesi ayarlanabilir

   • Evet hocam dediğiniz gibi gittim doktora 10.gün daha çok kaldırdı. Ama etrafımdaki herkes keşke biraz daha kaldırsaymış dedi. Şuanda halimden memnunum ama ilerleyen yıllarda gitsem gene kapak seviyesi ayarlanabilir mi yoksa her şeye sil baştan mı başlanır ?

    • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

     Her operasyon bir öncekinden biraz daha zor geçer
     Ama sil baştan olmaz
     Her zaman tekrar müdahale mümkün

 232. veli zeydanlı says:

  hocam merhaba. dogustan katarakt olan sol gozum yuzde on goruyordu. 15 yil once sert bir cisim geldi ve gorme sifira indi. ayrica goz tansiyonu var otuz civari. duzenli olarak damlalar kullaniyorum. sol gozum tansiyondan dolayi buyudu. ancak goz bebegim kucuk rengi acik ve disa kayiyor. prostetik lens kullaniyorum. goruntuyu duzeltiyor ama takip cikarmak ve damlalar damlatmak sıkıntı yaratiyor. goze amliyatsiz protez takmam mumkun olur mu? tansiyondan dolayi protez agri yapar mi? tesekkur ederim, saygilar.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Gözünüz normalden büyük ise ameliyat yapmadan protez kullanmanız zor olacaktır
   Yine de denemek istiyorsanız ve sabırlı iseniz bir şansınız olabilir

   • veli zeydanlı says:

    Hocam cevabınız için teşekkürler. Anlamadığım nokta, göz tansiyonu için günde iki kez damla damlatmam gerektiğinden sürekli protezi takıp çıkarmam mı gerekecek? bir de tansiyon olduğundan protez ağrı yapmaz mı?
    yoksa bu ihtimali denemeyi gerçekten istiyorum. ya da gözü dondurup bu ihtimal denenebilir mi? saygılarımla

 233. Hocam iyi gunler nişanlimin sol gözü protez.yalniz protezi çikarinca icindeki madde sifer yada bilye denen sey gozukmeye başladi aradaki zar yirtildi galiba.buna da hic bi doktor yanaşmiyot coğu bilgili değil bu konuda.en son bir doktor bulduk aneliyat la parca alinip koncak dedi riskli demis.bu amrloyay xor mu nr kadar zaman surer riskleri neder bu konuda beni bilgilendirebilir misiniz simdiden Allah razi olsun sizden

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Bu durumda ameliyat şart gibi görünüyor
   Bazen bilye komple çıkarılarak yenisi takılır bazen ise üzeri örtülerek kapatılır
   Gözün durumuna göre karar verilecektir

 234. Öncelikle iyi çalışmalar hocam
  Ben yaşında sol gözümü kaybettim 16 yaşında yaklaşık 8 saatlik bir ameliyat gecirdim protez göz takıldı gözüme yaklaşık 15 yıldır kullanıyorum ameliyat dönemimde gözüme bir bilye takılmıştı bilye gözümde durmadı düştü akabinde bilye çıkarıldı yarim saatlik bi ameliyata daha girdim. Su anda protez gözüm çok sabit rahatsız oluyorum ne yapabilirim Yapabileceğinizin en iyisi ne olur lütfen yardım edin. Çocuklarım var onlar bile baba senin gözün neden değişik diyorlar…

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Yeniden bilye konulmasını değerlendirebiliriz
   Bunun için sizi görmem gerekecektir

 235. İyi akşamlar Doktor Bey. Benim protezimin cilanlanması gerekiyormuş. Başka bir doktor dedi. O ne demek oluyor ? Protezim yeni çünkü 10 aylık felan. Her yıl cila mı gerekiyor ?

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Protez üzerindeki birikintilere göre cilalanması fadalı olabilir
   Her yıl yapılması faydalı olacaktır
   Geçmiş olsun

 236. Hocam benim daha önce gözüme protez takildi şimdi hareketli protez takmak istiyorum. Mümkün mü? Tesekkurederim.

 237. fatmanur says:

  mehaba dokto bey bnm sol gözümde protez var ve rengi 1 ton koyusu acaba rengini açtırma gibi bi şansım varmı bide sanırım yapım aşamasında içerisine beyaz bişeyler kaçmış onları nasıl temizletirim ?

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Bu yeniden işlem yapılmasını gerektiriyor
   Eski proteziniz yeniden renklendirilecek veya yenisi yapılacaktır

 238. Hocam sol gozume 8 yasindayken bicak batti. O zamanlarda gozumde cizgi seklinde bir beyazlik vardi.Su an 30 yasindayim. Gozun renkli kismi neredeyse tamamen beyazlasti.Ayrica yine bu gozumde renkli kisimda disari dogru bir cikkinlik olustu yani renkli lens takamiyorum yada iris boyama olmuyor.Evliyim goruntusu beni kahrediyor.Bana ne gibi bir cozum onerebilirsiniz.

 239. hocam samsun dünya göz hastanesinde protez yaptırdım şu an renklendirme yapılıyo haftaya takacaklar göz uygun olduğu için ameliyatsız oldu ama göz hareketi fark edilmeyecek kadar az birde diğer gözle boyut olarak tam uygun değil ne yapmamı önerirsiniz

 240. KADİR says:

  hocam merhaba ben protez göz ameliyatı olmak istiyorum nasıl randevu alabilirim

 241. bulent says:

  Merhaba Hocam;
  25 yildir protez goz kullanmaktayim. Ilk 5 sene icerisinde atilim oldu. Daha sonra implantsiz kullandim.
  1 ay evvel implant ameliyati oldum simdi protez yapim asamasindayim. Yalniz protezin olculeri alinirken goz kapaklarim tam kapanmadi. 3-4 ay sonra tam kapanmayi yakalayabilecegimi soylediler. Sizce ilerleyen zaman diliminde goz kapaklarimi tam kapatabilir miyim?
  Tesekkurler…

 242. devrim says:

  mrb hocam hareketli protez gözün ömrü ne kadar bu konuda bilgi veririrseniz çok sevinirim.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Protezin yıllık bakım ve şekillendirme işlemleri yapılırsa 5-7 yıl rahat kullanılabilir

 243. Gözde says:

  Hocam merhaba. Ben protez göz kullanıyorum. Ancak aşırı derecede çapaklanma oluyor. Gitmediğim doktor kalmadı. İlaçlar evet çok iyi geliyor ama ilaç bitiyor 2, 3 hafta geçiyor yeniden oluyor. Bu ömür boyu devam mı edecek böyle? Zira sürekli elimle gözümü temizlemek istemiyorum. Her gün her gün sıkıldım artık

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Görmem gerekir
   Çapaklanmaya neden olan sorunu görmek gerekir
   Buna göre tedavisi varsa çapaklanmanın kesilmesi mümkündür

 244. acil hasta says:

  iyi akşamlar doktor bey. ben protez göz kullanıyorum bugün bir şey fark ettim. burna yakın kısmında çok çok küçük bir kırmızı et çıkmış gibiydi. protezi çıkardığımda da protez gözün sivri kısmı sanki biraz eti tahriş etmiş gibiydi hafif çukurlaşmış gibi anlatabiliyor muyum bilemiyorum ama telaşlandım.

  2 hafta önce çok sert bir darbe almıştım gözüme ve çok acı çekmiştim. o zaman protezi çıkardığımda böyle bir şey yoktu. ondan olabilir mi ? ne yapmamı önerirsiniz protezi çıkaramıyorum sürekli insan içindeyim. lütfen tavsiyelerinizi bekliyorum. doktorum önemli bir şey değildir dedi kontrele çağırdı ancak ancak kasım sonu gibi gidebilirim.

 245. Münevver says:

  Ümit bey size çok garip gelecek belki ama bu gözün içine yerleştirilen bilye mi her neyse bünyeye sivilce yapar mı ? Ameliyat olalı 1 yıldan fazla oluyor ama ameliyattan sonra çıkan sivilcelerim hala geçmedi. Özellikle o gözün üzerindeki alnımda ve yanağımda. Dermatoloji doktoru olabilir dedi ama göz doktoru olmaz dedi. Siz ne düşünüyorsunuz ?

 246. Kolay gelsin doktor bey. Protez gozumun arkadasinda agri mevcuttu doktor maxidex verdi. Ancak agri gitti yerine ufacik bir morarma ve alt bolgesi de yesile donmus ama sadece yarisi boyle diger yarisi eski halinde. Sizce durun vahim mi? Tekrar ameliyat olma gibi bir durum olur mu. Lutfen yardim edin:((

  • Ciloxan bitirdik daha yeni nasik tekrar yesile donmus iltihap soz konusu olabilir:( cok korkuyorum.

   • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

    Morarma ve yeşile dönme protez altında bir kanama olduğunu gösteriyor
    Tahriş sonucu olmuş olabilir
    Tekrarlarsa değerlendirmek gerekir

    • Bu kadar hizli yanitladiginiz icin size minnettarim. Allah razi olsun sizden.
     Cumaya randevu aldim doktordan. Ama sanki morarma gittik buyuyor gibi. O guzel tabaka yerini burusuk cukurlu -yukseltili tabakaya birakti. Ameliyatsiz kontrol altina alinabilir mi sizce?

     • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

      İlk aşamada engel yoksa beklemek sorunu çözebilir
      Muayene bulgularına göre müdahale edilip edilmeyeceğine karar verilecektir

     • Tesekkurler hocam. Burda en yakin doktora kostum. Okuloplasti cerrahi degildi ama enfeksiyon kapmis dedi. Antibiyotikli damlalar verdi. Bi de systane goz damlasi. Simdilik korkulcak bi sey yok dedi. Ve geceleri cikarabilirsen protezi cikar dedi ama cikarmak istemiyorum. Goz kapagim problemli. Siz de cikarmami mi onerirsiniz?.

     • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

      Enfeksiyon varsa geçici süre çıkarmak faydalı olacaktır
      Ama sadece geceleri

 247. BEYZA NUR ÖNDE says:

  Merhaba 2 yaşımda Retinabilastomadan sağ gözüm alındı 20 yaşımdayım suan hiç bir sıkintısı yoktu ama bir kaç gündür gözümün içinden sivilce büyüklüğünde kırmızı acıyan birşey çıktı protezimde ona degdıkçe cok acı verıyor doktora gittik damla verdi geçmezse parça alıp incelemeye verceklerini söylediler acababu ne oalbilir korkulacak birşeymi ?

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Sıklıkla tahrişe bağlı kızarıklık düşünülür
   İlaç ile düzelmez ise parça almakta fayda olabilir

 248. Beyza says:

  Göz kapağım diger gözüm ile uyumlu olmadığı icin beni rahatsız ediyor 16 yaşındayım estetikle duzeltilebilecegini duydum bu yaşta estetik olmam ilerde bir bozuklukla karsilasmama neden olurmu

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Bunu için kapaktaki problemi detaylı görmem gerekir
   Probleme bağlı olarak müdahale zamanı geç veya erken olabilir

 249. Kolay gelsin Doktor Bey. Her akintiya enfeksiyon gozuyle mi bakmak lazim.? Sadece akinti var yani ben gazli bezle temizleyince her sey normale donuyo. Cok ilac kullandim ve artik kullanmak istemiyorm cunku bunyem alisabilir. Zira 2 yil oldu. Ilac kullanmasam da zararsiz bi sekilde gunluk temizlikle bunun ustesinden gelebilir miyim?

  En son gittigim doktor da gec ameliayt oldugum icin iyilesme donemin uzun zaman ver biraz daha dedi. Siz ne dusunuyorsnuz.

  TESEKKURLER. KOLAY GELSIN.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Aslında bazen ilaçları kesmek faydalı olabiliyor fakat bunu sizi görmeden önermem çok yanlış olur

 250. Beyza Karabulut says:

  Hocam merhaba
  Ben 2 yaşındayken gözümde retinoblastom sonucu alınıyor gözüm. Protez göz takmaya çalışıyolar fakat gözüm kabul etmiyor. Protez takılmadan başka bir seçeneği yok mu? Bide tekrar takılsa kabul eder mi? Şuan 16 yaşındayım

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Bunu tekrar deneyebiliriz sanırım
   Sorun her ne ise çözülebilir ve protez takabiliriz diye umut ediyorum

   • Beyza Karabulut says:

    Fakat sağ gözüm içe doğru çöktü ve ne denersek deneyelim olmamıştı o zamanlar şimdi kabul edermi?

    • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

     Edebilir
     Sorunun ne olduğuna bakmak lazım
     Uygun zamanınızda görebilirsem daha net konuşabilirim

 251. kandemir says:

  Hocam 2005 te bi kaza sonucu göz bebeğim yandı protez göz takılı protezin alt tabakasında göz var ama küçük ve görmüyor o gözün görme şansı varmı ve protez göz diğerine nazaran küçük protezi büyültüp hareketlerini diğer göze göre ayarlaya bilirmiyiz teşekkür ederim iyi günler

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Gözünüz küçüldü ise görme şansı yoktur
   Protezinizi büyütmek mümkündür tabiki

 252. Beyza Karabulut says:

  Peki nasıl görebilirsiniz?

 253. Hocam ben 9 aylıkken katarak ameliyatı ve sağ göze mercek takılmış ama daha sonra mercek küçükken takıldığı için suan gözüm kayıyor ve %10 goruyor bu göze estetik açıdan protez uygulanabilir mi suan yaşım 17 aynı zamanda diyabet hastasıyım

 254. melike says:

  2003 den beri protez kullanıyorum.2012 ye kadar sorunsuz kullandim 2012 yilinda protezin altinda kitle farkettim 2kez ameliyat gecirdim kitle surekli yeniliyor patalojiye gönderildi temiz cikti. Su an da bir yesil mercimek büyüklüğünde kitle var ağrı ve capaklanma yapiyor. Siz böyle bir sorunla karsilastiniz mi . Bircok dr gezdim ltf yardimci olun bana saygilar…

 255. samet bedir says:

  Selâmün aleyküm ümit hocam. Ben 6/7 yaşlarında bi kaza yaşadım ve sağ gözümü kaybettim yani görme yeteneğini göz Bebeğimi kaybettim. Ve su anda 27 yaşındayım gözüm görmesede yerinde duruyo ama çok küçüldü. Ve yüzümde iyi durmuyo. Resim çekilmeye bile cekiniyorum. Yani kisacasi hocam gözümü almadan üstüne protez olurmu olursa ne kadar sürer protez yapma aşaması ve Fiat ne olur. Cevap bekliyorum ve şimdiden teşekkür ediyorum.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Gözü almadan protez olabilir tabi ki
   Fakat bu durumda bir süre provalara gelmeniz ve gözünüz alışana kadar ağırdan almamız gerekecektir
   Detaylı bilgi için: 0 542 5975739

 256. osman mesut ilhan says:

  Hocam doğuştan sol göz hiç görmüyor küçükken geçirdiğim bir kaza sonucu sol gözde birde katarakt oluştu birde sol göz kapagı sağ göze göre daha küçük duruyor bununla alakalı ne gibi bir tedavi önerirsiniz saygilar

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Muayene etmem gerekir
   Detaylı değerlendirirsem kozmetik olarak nasıl bir çözüm olabileceğini konuşabiliriz