22.08.2011

Gönderen:|Hastalıklar | 24 Yorum

Göz Kapağı Tümörleri

Göz Kapağı Tümörleri

Göz kapaklarında yeni oluşan veya büyüyen kitleler, tümör olasılığı nedeniyle dikkatlice muayene edilmelidir.

Tüm tümörlerde erken tanı ve tedavi önemlidir. Göz kapağı tümörleri için ise erken tanı ve tedavi göz işlevi ve kozmetik sonuçlar açısından da önemlidir.

Bu olgularda tümör tedavisinin ilk amacı tümörün ortadan kaldırılması ve nüks etmemesinin sağlanmasıdır. Bu nedenle, tümörün cinsi, büyüklüğü ve yerleşimine bağlı olarak farklı tumor cerrahisi yöntemleri uygulanabilmektedir.

Bu tür olgularda ikinci amaç, gözün işlevlerinin devamına olanak saglayacak şekilde kabul edilebilir bir fonksiyonel ve kozmetik sonuç elde edilmesidir.

Bazı tümörler özellikle göz yaşı toplama sıstemi komşuluğunda olduğu için, bu tür olgularda tümörün ortadan kaldırılması yaında, göz yaşı kanallarına da zarar vermemek için özel teknikler uygulanabilir. Sistemin hasar gördüğü bazı olgularda ise, gözyaşı kanallarının alternatif yöntemler ile onarılması gerekebilir.

Bir çok olguda ise, tümörün alınmasının ardından, göz kapaklarının düzgün kapanabilmesi sağlanarak, göz yüzeyinin dış ortamlardan korunma mekanizmasının sağlam kalması sağlanmaktadır. Unutulmamalıdır ki, göz yüzeyi, göz kırpma mekanizması sayesinde sürekli olarak ıslak tutulması gereken bır yüzeydır. Bu şekilde saydam tabakanın beslenmesi, canlılığı ve saydamlığı devam ettirilebilir.

Bu nedenle tümörün alınmasının ardından kapak onarımının işleve ve kozmetiğe uygun olarak yapılması gereklidir ve bu işlem tümör büyüdükçe daha zor bir hale gelmektedir. Bu sebeplerden dolayı göz çevresinde ortaya çıkan veya büyümeye başlayan kitlelerin zaman kaybildelmeden oküloplastik cerrahi ile ilgilenen bir göz hastalıkları uzmanı tarafından değerlendirilmesi gereklidir.

Oküloplastik cerrahi, bu tümörlerin çıkartımı ve gözkapağının onarımı için çeşitli teknikler kullanabilen bir disiplindir.
Oküloplastik cerrahi konusunda deneyimli göz hastalıkları uzmanları, tüm bu işlevsel ve kozmetik konularda bilgi ve tecrübeye sahip en ideal hekim grubudur.

Doç Dr Ümit Beden

Göz Hastalıkları Uzmanı

Oküloplastik ve Orbital Cerrahi

www.umitbeden.com

 1. Değerli saygıdeğer hocam.
  Ününüzü ve namınızı cok duydum.Benim alt göz kapağımda kücücük bir et bezesi cıktı.1 mm capında.Bende kıvancın arkadasıyım bana sizi tavsiye etti.Konuyla ilgili bana yardımcı olabilirmisiniz.

  Teşekkürler
  Kolay gelsin

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Musa Bey
   Uygun zamanda sizi görebilirsem ne yapılacağını konuşabiliriz
   Şişli veya Ataşahir Hastanesine beklerim
   Geçmiş olsun

 2. arzu akpınar says:

  merhabalar…33 yaşındayım sarışınım..sarışınların damarları belli olur deniyor ama benim gözkapaklarımdaki damarlar aşırı şekilde belli.(küçükkende sürekli şişerdi.) bunun tedavisi var mıdır.. ve bugün bi jel şeklinde bi ilaç okudum başka bi sitede 7 tl bi ücreti vardı H…adı tam hatırlamıyorum..bunu kullansam işe yarar mı..lütfen mail olarak cevaplar mısınız çok teşekkür ederimm

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Arzu Hanım
   Cilt rengi az olduğu ve genellikle sarışınlarda cilt ince olduğu için gerçekten cilt altı damarları daha belirgindir. Bunun için, hyaluronatlı kremler, biir miktar cilt dolgunluğu yarattığı için işe yarayabilir. Deneyebilirsiniz.

 3. HASAN DUYAR says:

  Merhabalar,
  Benim babamın alt göz kapağında Tümör var.
  Dün patalojik sonuç çıktı;Cilt Kanseri olduğu söylendi.
  ne yapmalıyız?
  Babam cerrahi müdahale istemiyor..
  Alt kapağı birkaç mm yemiş durumda..
  Şimdiden tesekkürler.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Hasan Bey
   Göz kapağı tümörleri mümkün olduğunca erken alınmalıdır.
   Aksi takdirde kritik komşu dokular nedeni ile gözün kaybı ve hayati risk ile sonuçlanır
   Erken dönemde yaptığımız cerrahilerde gerek gözün korunması, gerekse kozmetik sonuçlar çok daha iyidir
   Geçmiş olsun

 4. HASAN DUYAR says:

  COK TESEKKUR EDERIM ILGINIZE..

 5. selman demir says:

  sayın hocam 7 aylık olan cocuğumun bir gözünün alt kapağı doğuştan morarık. hemanjıum dediler. böyle damarlar birbirine girmiş. özellikle ağlayınca veya kendini kasınca cok belli oluyor. bunun tedavisi varmı su an. bir doktor 1 yasına kadar bekleyin demişti. ne yapmamız gerekiyor. bize yol gösterirseniz seviniriz.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Bu tür hemanjiomlar 1 yaşından sonra kendiliğinden küçülürler
   Muayenedeki bulgulara göre birşey yapmadan beklenebilir
   Gözde tembellik oluşturduğu düşünülürse ilaçl tedavisi düşünülebilir
   Geçmiş olsun

 6. zeynep says:

  hocam merhaba 2006 yılında sağ göz kapağı ustunde damar şişmesi şikayeti ile dunya göze başvurdum apar topar ameliyata alındım hemanjıom teshısı koydular göz kapak çizgimde değişti ameliyat sonrasında doku kendını tekrarladı 2011 yılında yenı bır amelıyat daha oldum goz kapagı esıtlemek ıcın sol goz kapagıylada oynadılar. doku kendını tekrarladı bu sefer hem ustte hem altta gozyası kanalımın kenarında gulunce aglayınca eğilip kalktıkca buyuyen damarlarım var görsel olarak benı cok rahatsız ettı ameliyatlarımı yapan doktor subtenan ıgne yaptı 2 kez hemanjıomu durdrumak ıcın fakat cozum olmadı. cok uzgun ve caresız durumdayım ameliyatsız yapılabilecek bir şey yok mu ?

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Zeynep Hanım
   Anlattığınız zor bir durum
   Tedavi seçenekleri için sizi ve önceki patoloji sonuçlarını görmem lazım

 7. hocam merhaba
  kız arkadaşım beyaz tenli.son 2 aydır her iki göz kapağında(1 tanesi daha belirgin ) üst kısımda damar şişmesi var.Çok korkuyoruz.Lütfen yardımcı olur musunuz.dokunduğunuzda agrıyan normalde de kaşıntı yapan bir sorun.

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Normal damarlar ise sorun değildir
   Sonradan ortaya çıkan yeni damarlar ise görmek gerekir
   Geçmiş olsun

 8. Merhaba,

  Moh’s surgery yapıyor musunuz, ya da nerede kimler tarafından yapılıyor?

  Gözkapağında siyah ben çıkması durumunda hemen biyopsi yapıyor musunuz, yoksa bekleyip gözetim altında mı tutuyorsunuz?

  Teşekkürler

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Benleri takip etmekde fayda olabilir fakat muayene bulgularına göre karar vermek lazım
   Moh’s cerrahissi pek çok yerde yapılmıyor
   Bir merkez öneremiyeceğim

 9. Merhabalar hocam,

  Benim iki göz kapağımın çevresinde yağ bezeleri var. Ksantelezma denen hastalık teşhisi kondu. Yakılması durumunda göz kapağı ve yağ bezlerinin işlevinin azalacağı düşünülerek böyle kalmasında sakınca görülmedi herhangi bir sıkıntıya da yol açmayacağı bana söylendi. Kozmetik bir takıntım olmadığı için ben de sakınca görmedim. Bu bezeleri incelediğimde sarıdan siyah renge dönen ben benzeri birikintilerin zamanla oluştuğunu gözlemledim. Bunlar hakkında bir yorumunuzu alabilir miyim?

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Bu durumda kozmetik sorun hissetmiyorsanız müdahale şart değildir
   Bu lekeler oluştuğunda kolesterol ve kalp kontrollerinizi yaptırmanız gereklidir
   Geçmiş solun

 10. hatice says:

  Merhaba,

  Bebegim 11 aylıkken goz kapagında kucucuk kahve rengı nokta olustu ılk zamanlar cok fark edılmıyordu ama sımdı daha belırgın gıbı sankı yada bız dıkkat ettıgımız ıcın suanda 15 aylık goz muayenesı oldu doktor 3 ay sonra tekrar bakalım dedı her hangı bı acıklama yapmadı tehlıkesı varmıdır acaba.

 11. Hocam merhaba benim sag göz kapagımın üstünde kitle var kızarıklık ve şişme yapıyor bazen iniyor şişme bazen belirginleşiyor.bir kaç doktora gittim orbital tümör oldugu söylendi napmam gerekiyor tavsiyenizi bekliyorum

 12. dünya says:

  hocam ben 2 sefer ptosis den opere edildim 1 kezde 2 ptosis amelliyatımda dikiş bırakmışlardı onda opere edildim ama 2 ci ptosis oparasyonumda 3 _4 ay sonra göz kapağımı açtoğomda normalde 1 çizgi olması lazım 2 çizgi var yani 2 kere katlanıyor ve hafif kenarıını kaldırdığım zaman gözümün kenarında bişey var doktor göz yaşı bezen şiş dedi sizce ne olabilir

  • Doç. Dr. Ümit BEDEN says:

   Bu doğru da olabilir veya dikiş reaksiyonu da olabilir
   Tabi ki görürsem daha doğru yorum yapabilirim
   Geçmiş olsun

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir